• Wycieczka do Krakowa

          • 13 czerwca uczniowie klasy 4 wybrali się pociągiem na wycieczkę do Krakowa. Mieli oni możliwość zachwycać się urokiem krakowskiego Rynku Głównego, wysłuchać hejnału z Wieży Mariackiej i spędzić chwilę na indywidualnej modlitwie w przepięknym Kościele Mariackim. Uczniowie odwiedzili Żywe Muzeum Obwarzanka, gdzie poznali historię najsmaczniejszego symbolu Krakowa oraz wzięli udział w warsztatach, poznając unikatowy proces jego produkcji. Każdy z uczestników zrobił własnego obwarzanka i z taką pachnącą pamiątką wyruszył dalej w drogę. Kolejnym punktem wycieczki był rejs statkiem po Wiśle, podczas którego można było przyjrzeć się miastu z zupełnie innej perspektywy oraz wysłuchać ciekawych opowieści przewodnika. Etapem kończącym zwiedzanie Krakowa był wspólny posiłek i chwila oddechu. Po krótkim odpoczynku wszyscy udali się na dworzec i zmęczeni, ale z głową pełną wrażeń wrócili szczęśliwie do domu.

          • Scenariusz lekcji muzealnej realizowanej w Zamku w Dębnie pod kierunkiem przewodnika

          • Scenariusz lekcji muzealnej realizowanej w Zamku w Dębnie pod kierunkiem przewodnika

             

            Temat zajęć: Zabytki związane z historią państwa polskiego w najbliższej okolicy. Zwiedzanie średniowiecznego zamku w Dębnie.

             

            Cele zajęć:

             

            – poznanie w najbliższej okolicy miejsc związanych z historią państwa polskiego

            – zapoznanie z wyglądem komnat i innych pomieszczeń znajdujących się w zamku w Dębnie

            – poznanie legend związanych z zamkiem i Dębnem

             

            Metody pracy:

             

            – projektu

            – pokazu

            – słowna

            – praktycznego działania

             

            Materiały:

             

            – stroje dworek i rycerzy

            – eksponaty znajdujące się w zamku

            – egzemplarz Kodeksu Rycerskiego

            – bilety wstępu

             

            Czas realizacji zajęć:

             

            – 1 godzina lekcyjna

             

            Przebieg zajęć:

             

            1. Powitanie uczestników zajęć przez pracowników zamku w Dębnie oraz przewodnika i wprowadzenie do tematu zajęć.

            2. Przygotowanie uczniów do lekcji muzealnej poprzez założenie strojów dworek i rycerzy.

            3. Zwiedzanie poszczególnych pomieszczeń znajdujących się w zamku połączone z prezentacją eksponatów, wyposażenia komnat i poznaniem ich historii.

            4. Opowiadanie przez przewodnika legend związanych z zamkiem i Dębnem.

            5.  Odczytanie przez wybranych uczniów Kodeksu Rycerskiego.

            6.  Pasowanie chłopców na rycerzy.

            7.  Podsumowanie zajęć i wspólne pamiątkowe zdjęcie.

             

             

            Wychowawca klasy:

            A. Bogusz – Duda

          • Konkurs matematyczny "1 z 10"

          • 6 czerwca w naszej szkole odbył się matematyczny konkurs “1 z 10” wzorowany na popularnym polskim teleturnieju. Konkurs był poprzedzony eliminacjami, dzięki którym wyłonionych zostało 10 zawodników z klas IV - VI i 10 zawodników z klas VII – VIII. Uczniowie odpowiadali na pytania z różnych działów matematyki.

             

            Wyniki konkursu:

            W kategorii kl. IV – VI:

            I miejsce (tytuł mistrza)  -  IGOR CZYŻ

            II miejsce (tytuł I wicemistrza)  -  MAKSYMILIAN BRYŁA

            III miejsce (tytuł II wicemistrza)  -  ALEKSANDER KAWA

             

            W kategorii kl. VII – VIII

            I miejsce (tytuł mistrza)  -  FILIP BOGUSZ

            II miejsce (tytuł I wicemistrza)  -  AMELIA FLORCZAK

            III miejsce (tytuł II wicemistrza)  -  MARCEL NOWAK

             

            Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych matematycznych sukcesów!

            Organizatorzy: Elżbieta Nowińska, Anna Pyzik

          • 3 miejsce Mistrzostw Polski U-13

          • 3 miejsce Mistrzostw Polski U-13

            Wiktoria Bodzioch – uczennica klasy V naszej szkoły zdobyła brązowy medal Mistrzostw Polski w piłce nożnej dziewcząt U13 w drużynie UJ Kraków „Młode Jagiellonki”.

            Z każdego województwa naszego kraju do rywalizacji o Mistrzostwo Polski Młodziczek wyszły po 2 drużyny młodych dziewcząt. W ćwierćfinale (32 drużyny) po zwycięstwie z KSP Kielce oraz Górnikiem Łęczna dziewczęta wywalczyły awans do półfinałów Mistrzostw Polskim (16 drużyn), co było  największym sukcesem w historii w młodzieżowej piłce trawiastej Młodych Jagiellonek. Zespół młodych dziewcząt obiecał, że to jeszcze nie koniec i rzeczywiście mimo to, iż nie należały do faworytów turnieju (zespół opierał się w dużej mierze na dziewczynkach z rocznika młodszego), dzięki bardzo dobrej postawie wywalczyły awans do finałów Mistrzostw Polski, czyli najlepszej 8-ki drużyn w kraju. Złożyły się na to zwycięstwa z Resovią Rzeszów i Łysicą Bodzentyn. Był to do tej pory największy sukces sekcji młodzieżowej AZS UJ Kraków i pierwszy finał Mistrzostw Polski.

            Są WIELKIE💪🔥🔥💪

            W zawodach finałowych, które odbywały się w Jarocinie w dniach 6-8 czerwca Młode Jagiellonki przeszły same siebie zdobywając 3 miejsce👏👏 przegrywając tylko z późniejszym Mistrzem Polski, zespołem UKKS Katowice, a pozostawiając w pokonanym polu tak znane firmy jak Orlen Gdańsk, Tęcza Sportis Bydgoszcz, Warta Poznań czy tez GKS Katowice.  W walce o 3 miejsce z Diamonds Akademy z Warszawy wygrały w rzutach karnych 5:3.

            Trzeba dodać iż Wiktoria grała każdy mecz w podstawowym składzie i nie zeszła z boiska ani na minutę, była również autorką gola w meczu z GKS Katowice, dającego im awans do najlepszej 4. Gratulacje dla Wiktorii i całej drużyny, życzymy dalszych sukcesów.  

             

             

          • Lekcja matematyki w klasie 5 „Siatki graniastosłupów prostych” #LaboratoriaPrzyszłości#LaboratoriaPrzyszlosci

          • Lekcja matematyki w klasie 5 „Siatki graniastosłupów prostych” #LaboratoriaPrzyszłości#LaboratoriaPrzyszlosci

            Miesiąc – czerwiec

            Uczniowie klasy 5 – 06.06.2023r. na lekcji matematyki realizowali temat: „Siatki graniastosłupów prostych”. Dla lepszego zrozumienia tematu wykorzystano dostępne pomoce: szkielety brył, kolorowe, samoprzylepne siatki graniastosłupów, tablicę interaktywną i multipodręcznik. Bryły oraz siatki pomogły uczniom uruchomić  wyobraźnię i lepiej zrozumieć obowiązujący materiał, a aparat fotograficzny posłużył do zarejestrowania ich pracy.

          • Wycieczka szkolna do Sandomierza.

          • Uczniowie ZSP w Bielczy 30 maja udali się na wycieczkę do Sandomierza w ramach programu "Poznają Polskę". Plan obejmował spacer wraz z przewodnikiem po Sandomierzu - historycznym zespole architektoniczno-krajobrazowym i zwiedzanie Muzeum Okręgowego. Smaczny obiad zakończył czas zwiedzania ale nie obyło się bez pamiątek, które dzieci zakupiły na zakończenie wycieczki.Wszyscy zadowoleni i pełni miłych wrażeń wrócili do domu.

          • Dzień Dziecka w Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Dobczycach

          •    1 czerwca 2023r. uczniowie klas 1-3 mieli szansę spełnić swoje marzenia i wcielić się choć na chwilę w rolę strażaka. Poznali nie tylko przebieg akcji ratowniczo – gaśniczej, ale też zasady bezpieczeństwa nad wodą, w lesie i w ruchu drogowym. Wycieczka wzbogaciła uczniów w nową wiedzę i doświadczenia oraz dostarczyła wielu wrażeń. Dziękujemy OSP i MDP Bielcza, ks. Arturowi Urbanowi oraz urzędowi Gminy Borzęcin, dzięki którym dzieci mogły w tak atrakcyjny i wartościowy sposób spędzić ten wyjątkowy dzień w roku.

          • Zawody przyszłości - poznajemy zawód fotografa. #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

          • Uczniowie klasy IV na jednej z lekcji wychowawczych uczyli się robić zdjęcia, wykorzystując sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Dzięki tej krótkiej sesji zdjęciowej uczniowie mieli okazję poznać specyfikę zawodu fotografa. Sprawiło im to wiele radości. Niektórzy nawet złapali bakcyla. Być może wśród nich jest przyszły wybitny fotograf.

          • „Narodziny” Obwarzanka

          • „Narodziny” Obwarzanka

             

            W piękny, słoneczny dzień 5 czerwca 2023 r. uczniowie kl. I pociągiem (dodatkowa atrakcja wycieczki) udali się udali się do Żywego Muzeum Obwarzanka w Krakowie. Warsztaty miały na celu poznanie historii krakowskiego przysmaku oraz własnoręczne jego przygotowanie i degustację. Po otrzymaniu odpowiedniej porcji ciasta uczniowie z ogromnym zaangażowaniem przystąpili do jego formowania, pod czujnym okiem osoby prowadzącej zajęcia. Podczas trwania prezentacji multimedialnej włożone do pieca obwarzanki nabierały koloru i smaku. Na zakończenie zajęć każdy z uczestników warsztatów otrzymał Dyplom Czeladnika Obwarzankowego oraz gotowego do degustacji obwarzanka, z wybraną wcześniej przez siebie posypką. Jedni zjedli ciepłe obwarzanki na miejscu, inni zabrali je do domu, aby w ten sposób pochwalić się swoim pierwszym w życiu wypiekiem. Po warsztatach odbył się spacer po Krakowie, który swym nieodpartym urokiem wciąż ściąga miliony turystów z całego świata.

            Wychowawca:

            A. Bogusz - Duda

             

          • #LaboratoriaPrzyszłości#LaboratoriaPrzyszlosci

          • 30 maja na lekcji języka angielskiego w klasie 1 zostały wykorzystane pomoce zakupione w ramach Laboratoriów Przyszłości. Pierwszoklasiści odgrywali scenki z historyjki obrazkowej, posługując się postaciami zbudowanymi z klocków. Były to mama, tata, siostra, brat, babcia, dziadziu i szczeniak o imieniu Pete. Wcielanie się w postaci z historyjek, głośne powtarzanie zdań, ruchy, gesty i mimika są bardzo efektywnymi sposobami doskonalenia umiejętności językowych. Dzieci poprzez zabawę zapamiętują, uczą się i ćwiczą język angielski o wiele szybciej, a do tego świetnie się bawią, integrują oraz uczą współpracy w grupie.

          • KONKURS MATEMATYCZNY „JEDEN Z DZIESIECIU”

          • W dniu 6 czerwca 2023r w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bielczy odbędzie się  Konkurs Matematyczny „Jeden z dziesięciu” dla uczniów klas 4 – 6 oraz  7 -8.

            Zapraszamy do świetlicy szkolnej na lekcji 3-4 uczniów klas 4 – 8 wraz nauczycielami .

                                                                                                           Organizatorzy:

            Anna Pyzik, Elżbieta Nowińska

          • #LaboratoriaPrzyszłości#LaboratoriaPrzyszlosci

          • 30 maja na lekcji języka angielskiego w klasie 1 zostały wykorzystane pomoce zakupione w ramach Laboratoriów Przyszłości. Pierwszoklasiści odgrywali scenki z historyjki obrazkowej, posługując się postaciami zbudowanymi z klocków. Były to mama, tata, siostra, brat, babcia, dziadziu i szczeniak o imieniu Pete. Wcielanie się w postaci z historyjek, głośne powtarzanie zdań, ruchy, gesty i mimika są bardzo efektywnymi sposobami doskonalenia umiejętności językowych. Dzieci poprzez zabawę zapamiętują, uczą się i ćwiczą język angielski o wiele szybciej, a do tego świetnie się bawią, integrują oraz uczą współpracy w grupie.

          • Akcja Żonkile 2023

          • Akcja Żonkile 2023

            19 kwietnia nasza szkoła włączyła się po raz pierwszy w akcję społeczno-edukacyjną Żonkile upamiętniającą 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Tego dnia każdy członek naszej szkolnej społeczności przypiął papierowy żonkil na znak, że #ŁączyNasPamięć. Podczas lekcji historii i zajęć z wychowawcami uczniowie poznali historię powstania, oglądali przygotowane z tej okazji krótkie filmy, słuchali opowiadań, uzupełniali karty pracy, najstarsi zaś zapoznali się z poruszającą animacją powstałą na motywach książki Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Podczas organizacji tego wydarzenia staraliśmy się przywrócić pamięć o cywilach, którzy podczas powstania przebywali w kryjówkach na strychach domów i w podziemnych bunkrach w trakcie walk,
            a także w gruzach getta po upadku powstania. Ich opór był bowiem tak samo ważny, jak opór tych, którzy walczyli z bronią w ręku.

            Wszystkim zaangażowanym w przeprowadzenie obchodów akcji Żonkile bardzo dziękuję.

            Małgorzata Kumórek

          • KONKURS NA EXLIBRIS BIBLIOTEKI SZKOLNEJ – ROZSTRZYGNIĘTY!

          • KONKURS NA EXLIBRIS BIBLIOTEKI SZKOLNEJ – ROZSTRZYGNIĘTY!

             

            Miło nam poinformować, że Konkurs Plastyczny „Exlibris Biblioteki Szkolnej” został rozstrzygnięty.  Przyznano następujące nagrody:

             

            I miejsce – Zuzanna Jakubas

            II miejsce – Maja Hynek oraz Wiktoria Breńska

            III miejsce – Adrianna Papciak

             

            Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie.

                                                                        

                                                          Elżbieta Nowińska, Agnieszka Reczek

             

             

             

             

          • Religia klasa V #laboratoria przyszłości

          • Religia klasa V #laboratoria przyszłości

             

            Jedną z form utrwalenia i wzbogacenia wiedzy biblijnej są scenki i przedstawienia biblijne. W piątek 28 kwietnia uczniowie klasy V w sposób praktyczny realizowali temat lekcji religii „Przypowieści Jezusa”. Przy użyciu sprzętu zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości (mikroport, aparat) uczniowie  przedstawili w formie scenki przypowieści biblijne: „Uboga wdowa” i „Miłosierny Samarytanin”. Poprzez spontaniczne, intuicyjne utożsamianie się z biblijnymi postaciami uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje zdolności aktorskie. 

             

            Justyna Knap

          • Lekcja historii

          • Lekcja historii

             

            W przepięknej scenerii Zamku w Dębnie w dn. 10.05.2023 r. uczniowie kl. I wzięli udział w lekcji muzealnej. Pod kierunkiem przewodnika mieli możliwość zwiedzania zamkowych komnat w strojach dworek i rycerzy. Poznali jego historię, przeznaczenie i wyposażenie poszczególnych pomieszczeń, łącznie z kuchnią i spiżarnią. Zostali zapoznani z rycerskim kodeksem oraz obowiązkami poszczególnych osób zamieszkujących zamek. W wędrówce dzielnie towarzyszyły im dwie dorosłe damy dworu i guwernantka. Po spacerze wokół zamku wszyscy udali się na „drugie śniadanie” do karczmy „Pod Jesionami”. Szczęśliwi i pełni wrażeń mechanicznymi rumakami uczestniczy wycieczki wrócili do Bielczy.

             

            Wychowawca:

            A. B.-D.