• Godzina dla Ziemi

• 29 marca społeczność Zespołu Szkół w Bielczy włączyła się w międzynarodową akcję Godzina dla Ziemi.

Godzina dla Ziemi WWF to prosta idea, która szybko przerodziła się w największą na świecie inicjatywę społeczną. Setki milionów ludzi na całym świecie wyłącza światła na jedną godzinę tej samej nocy, w symbolicznym geście troski o naszą wspólną Planetę. Wygaszane są także światła na najbardziej charakterystycznych budynkach w ponad 7000 miastach, m.in.: Wieży Eiffla w Paryżu, Opery w Sydney, Bramy Brandenburskiej w Niemczech, piramid w Egipcie, Stadionu Narodowego, Pałacu Kultury i Nauki oraz Zamku Królewskiego w Warszawie, czy też Spodku w Katowicach, Sukiennic i Kopca Kościuszki w Krakowie.

Łatwo jest zapomnieć, w jak wielkim stopniu zależymy od naszej Planety i jak wiele z niej czerpiemy – powietrze, wodę, pożywienie, lekarstwa. Uczniowie Zespołu Szkół wzięli udział w zajęciach, dzięki którym mieli okazję wspólnie zastanowić się jaki wpływ maja nasze codzienne działania – począwszy od energii, której używamy, po żywność, którą kupujemy – na los Ziemi i nas samych.  Każdy swoje dobrowolne uczestnictwo w akcji Godzina dla Ziemi mógł zaznaczyć poprzez narysowanie lub doklejenie liścia. Ta symboliczna deklaracja to znacznie więcej niż zgaszenie świateł na jedną godzinę w roku – celem spotkań i dyskusji było zmotywowanie uczniów do przyjęcia i kultywowania postaw proekologicznych i troski o zdrowie Ziemi, każdego dnia. Pamiętajmy, że liczy się nie tylko to, ile osób zgasiło światło i wyłączyło urządzenia pobierające prąd podczas Godziny dla Ziemi, ale to, aby każdy z nas czuł, że poprzez proste, codzienne nawyki może naprawdę wiele zmienić.

Anna Góra