• Sprawozdanie z działalności Szkolnego Klubu Wolontariusza w I semestrze roku szkolnego 2016/2017

• Szkolny Klub Wolontariusza działający w Zespole Szkół w Bielczy w roku szkolnym 2016/2017 zrzesza w swych szeregach 16 uczniów z klasy I i III Gimnazjum. Młodzi ludzie stali się wolontariuszami z własnej woli czując potrzebę pomagania drugiemu człowiekowi. Zapłatą jest uśmiech i dobre słowo od podopiecznego. Grupie wolontariuszy przyświeca motto: „Im więcej kochamy i dajemy siebie, tym więcej nasze życie zyskuje na znaczeniu i wartości”.(…)

Wspólnie  podjęto decyzje o przystąpieniu do Małopolskiego Projektu: „Mieć Wyobraźnie Miłosierdzia” pod nazwą: „Młodzi szafarze Bożego Miłosierdzia”. Ponadto SKW przystąpił do konkursu: „Szkolny klub wolontariatu”. Na pierwszym spotkaniu wybrano adresatów projektu oraz zadania do realizacji zarówno w ramach projektu jak i konkursu. Przeprowadzając ankietę wśród uczniów oraz rozmowy z rodzicami rozpoznano potrzeby środowiska. Realizacje projektu rozpoczęto we wrześniu 2016r, a zakończenie zaplanowano na czerwiec 2017r.

W październiku przygotowano wiązanki i złożono na grobach żołnierskich lokalnego cmentarza. W listopadzie przeprowadzono sprzedaż piernikowych serduszek w szkole oraz przy kościele parafialnym. Zebrane pieniądze przekazano w całości na ręce dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Brzesku. Na przełomie października i listopada młodzież pomagała pięciu starszym  osobom w pracach porządkowych w ogrodzie i na podwórku.   Kolejnym zadaniem była pomoc koleżeńska w nauce z języka polskiego, matematyki, języka angielskiego dla dzieci uczęszczających na świetlicę szkolną. Akcja ta kontynuowana będzie również w II semestrze.  Na przełomie listopad / grudzień wspólnie z Samorządem Uczniowskim przeprowadzono akcję „Góra Grosza”. 5 grudnia na spotkaniu grupy,  wspólnie świętowano Dzień Wolontariusza. Częstując się pysznym ciastem rozmawiano na nurtujące problemy, omawiano i planowano kolejne akcje. Na początku grudnia zorganizowano zbiórkę produktów żywnościowych, odzieży, butów oraz datków pieniężnych, z których przygotowano paczki dla losowo wybranej rodziny w ramach akcji „Szlachetna Paczka”. Przed Świętami Bożego Narodzenia uczniowie szkoły wykonali własnoręcznie kartki świąteczne, które wolontariusze dostarczyli wraz z życzeniami podopiecznym z Bielczy, mieszkańcom DPS w Brzesku, Ośrodka Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego w Jadownikach Mokrych oraz sponsorom.  Członkowie wolontariatu uczestniczyli  w Jasełkach oraz odwiedzili domy bieleckie jako Kolędnicy Misyjni. Styczeń to miesiąc, w którym gra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W 25 finale WOŚP wzięło udział 8 wolontariuszy, kwestując przy kościele, w szkole i na terenie Bielczy. Zebrano 1800 zł, które zostały przekazane do sztabu WOŚP w Brzesku. 27 stycznia członkowie SKW wraz z opiekunami i księdzem proboszczem udali się do DPS w Brzesku i Publicznego Przedszkola w Bielczy na wspólne kolędowanie. Po występie integrując się z grupą podopiecznych zorganizowano zajęcia plastyczne. 11 lutego w Światowy Dzień Chorego  młodzież wspólnie z chorymi i osobami starszymi odmówiła różaniec rozważając tajemnice radosne  oraz uczestniczyła w Eucharystii. Przygotowano pamiątkowe serduszka z przesłaniem i  wizerunkiem Matki Bożej Fatimskiej. Przez zapalone światełka połączono się z chorymi i cierpiącymi całego Świata. Przez cały rok uczniowie ZS w Bielczy zbierają plastikowe zakrętki, które są przeznaczone dla byłej uczennicy Weroniki Latochy. Przed feriami zimowymi rozpropagowano konkurs plastyczny pod hasłem: „Pomocna dłoń”, który zostanie zakończony w lutym.

Młodzież chętnie włączała się w poszczególne akcje wolontariatu. Praca i podejmowany trud niesienia pomocy innym wpływa pozytywnie na rozwój osobowości oraz ma  wymiar edukacyjno – wychowawczy.

Serdecznie dziękujemy wolontariuszom za aktywną działalność w I semestrze bieżącego roku szkolnego, otwartość serca, życzliwość i bezinteresowną pomoc osobom starszym, samotnym, chorym i potrzebującym.

Koordynatorzy SKW