• Regulamin Rekrutacji

        • REGULAMIN REKRUTACJI UCZESTNIKÓW PROJEKTUMOBILNI NAUCZYCIELE - INNOWACYJNA SZKOŁA - AKTYWNI UCZNIOWIEREALIZOWANEGO PRZEZ ZESPÓŁ SZKÓŁ W BIELCZY W RAMACH AKCJI MOBILNOŚĆ KADRY EDUKACJIJ SZKOLNEJ PROGRAMU ERASMUS+

           

          §1. POSTANOWIENIA OGÓLNE

          1. Regulamin określa zasady rekrutacji uczestników do projektu.
          2. Regulamin oraz dokumenty rekrutacyjne dostępne są u Dyrekcji Zespołu Szkół w Bielczy oraz u koordynatora projektu pani Katarzyny Chamioło.

           

          §2. INFORMACJE O PROJEKCIE

           1. Projekt Erasmus+ o numerze o numerze 2014-1-PL01-KA101-001679 i tytule MOBILNI NAUCZYCIELE - INNOWACYJNA SZKOŁA - AKTYWNI UCZNIOWIErealizowany jest w Zespole Szkół w Bielczy w okresie od 01. 07. 2014 do 30. 06. 2016 r.

          2. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach AKCJI MOBILNOŚĆ KADRY EDUKACJIJ SZKOLNEJ PROGRAMU ERASMUS+

          3. Projekt przewiduje wyjazd pięciu nauczycieli do Wielkiej Brytanii w celu odbycia szkoleń językowych, językowo–metodycznych oraz obserwacji typu Job shadowing.

          Czas pobytu nauczycieli za granicą wynosi 14 dni. Wyjazdy do Wielkiej Brytanii poprzedzone będą przygotowaniem językowo-kulturowym.

          5. Językiem projektu jest język polski, natomiast językiem komunikacji język polski oraz język angielski.

          6. Projekt skierowany jest do nauczycieli Zespołu Szkół w Bielczy chętnych do rozwijania swoich kompetencji językowych oraz umiejętności w zakresie TIK, jak również zainteresowanych doskonaleniem warsztatu metodycznego, a także gotowych do podejmowania działań nowatorskich.

          7. Udział w projekcie jest bezpłatny.

           

          §2 CELE PROJEKTU

           

          1. Podniesienie poziomu znajomości języka angielskiego wszystkich uczestników poprzez kontakt z native speakerami zarówno z zakresu mowy potocznej jak i języka akademickiego.

          2. Zdobycie praktycznej wiedzy na temat nauczania metodą CLIL.

          3. Rozbudowanie warsztatu metodycznego poprzez obserwację innowacyjnych metod nauczania w praktyce oraz dzięki możliwości wymiany swoich poglądów.

          4. Wzrost poziomu otwartości wobec innych kultur poprzez codzienne przebywanie w środowisku międzynarodowym.

          5. Poprawa zdolności interpersonalnych oraz umiejętności pracy zespołowej, nawiązanie znajomości z pozostałymi uczestnikami szkolenia, pozyskanie inspiracji do dalszych działań nowatorskich.

          6. Wzrost poziomu satysfakcji uczestników projektu z wybranej drogi zawodowej, zwiększenie motywacji do dalszych działań i nabycie przekonania, iż nauczyciele szkół wiejskich mają takie same możliwości realizacji na polu zawodowym co nauczyciele w dużych szkołach miejskich.

          7. Zdobycie wiedzy na temat programów i inicjatyw europejskich oraz sposobów ich realizacji.

           8. Poprawa umiejętności w zakresie ewaluacji własnej pracy i stosowanych metod dzięki możliwości obserwacji najnowszych technik nauczania.

          9.  Zdobycie certyfikatów oraz dokumentów Europass Mobilność.

          10. Poszerzenie oferty edukacyjnej szkoły o klasy w systemie CLIL, współpracę międzynarodową oraz szereg działań promujących praktyczne wykorzystanie języka obcego, umiejętności informatycznych oraz wiedzy z innych przedmiotów.

          10. Nawiązanie współpracy międzynarodowej i poznanie nowych możliwości oraz inspiracji do dalszych działań i nowych projektów w ramach różnych akcji.

          11. Poprawa współpracy wszystkich lub większości nauczycieli ZS w Bielczy poprzez zaangażowanie ich do różnorodnych projektów.

          12. Lepsze zarządzanie szkołą i procesami w niej zachodzącymi.

          13. Szersze i bardziej kreatywne wykorzystanie technologii informacyjno-komputerowych.

          14. Wzrost prestiżu szkoły i poprawa jej konkurencyjności poprzez promowanie działań pionierskich w mediach, na gruncie lokalnym oraz wśród uczniów i partnerów zagranicznych.

          15. Rozbudowanie zakresu działalności szkoły.

          16. Modyfikacja szkolnych programów nauczania o metody wykorzystujące narzędzia informatyczne oraz język obcy na szeroką skalę.

          17. Podniesienie poziomu nauczania w szkole oraz lepsze wyniki uczniów z egzaminów zewnętrznych.

          18. Nadanie placówce wymiaru europejskiego  poprzez stosowanie metod nauczania, zarządzania oraz komunikacji międzynarodowej na miarę nowoczesnej Europy,.

          19. Większa liczba uczniów, zwłaszcza tych zdolnych i zainteresowanych nauką języków obcych czy inicjatywami europejskimi.

           

           

          §3 ZASADY REKRUTACJI

           

          W celu zapewnienia równego dostępu do informacji o projekcie oraz zachowania zasad sprawiedliwej rekrutacji wobec wszystkich zainteresowanych projektem nauczycieli Zespołu Szkół w Bielczy podjęte zostaną następujące działania:

          1. Zamieszczenie informacji o prowadzonej rekrutacji oraz regulaminu uczestnictwa na tablicy ogłoszeń w pokoju nauczycielskim oraz w zakładce programu Erasmus+ na szkolnej stronie internetowej.
          2. Zgodnie z przyznanym dofinansowaniem w mobilnościach udział weźmie czterech nauczycieli i dyrektor szkoły. Dla czterech uczestników zaplanowano jednorazowe wyjazdy, a dla nauczyciela o najniższych kompetencjach językowych przewidziane są dwie mobilności. Natomiast w przygotowaniach językowo-kulturowych przed wyjazdem uczestników oraz w lekcjach otwartych i prezentacjach innowacyjnych metod nauczania, które uczestnicy mobilności zorganizują po powrocie, mogą wziąć udział wszyscy nauczyciele Zespołu Szkół w Bielczy, którzy zainteresowani będą podniesieniem swoich umiejętności językowych i kompetencji zawodowych.
          3. Rekrutacja do projektu trwa od 12.09.2014 do 30.09.2014r.
          4. Nauczyciele zainteresowani udziałem w projekcie przedłożą do koordynatora projektu wypełnioną ankietę rekrutacyjną (załącznik nr 1 do regulaminu). Ostateczny termin złożenia ankiety upływa z dniem 25.09.2014r. Kandydaci, których ankiety będą najwyżej ocenione, przystąpią do testu językowego przewidzianego na dzień 29.09.2014 r.
          5. Kryteria brane pod uwagę przy rekrutacji nauczycieli do udziału w projekcie:

          5.1Liczba uprawnień do nauczania poszczególnych przedmiotów oraz rodzaj tych przedmiotów: W celu maksymalizacji efektów szkoleń zagranicznych poprzez wdrożenie zdobytej wiedzy na jak największej liczbie przedmiotów w rekrutacji do projektu pierwszeństwo mają nauczyciele, którzy posiadają uprawnienia do nauczania kilku przedmiotów, zwłaszcza tych, które są objęte sprawdzianem szóstoklasisty czy egzaminem gimnazjalnym.

          5.2.Znajomość języka angielskiego: Ze względu na to, iż wszystkie szkolenia prowadzone będą w języku angielskim, a minimalny poziom znajomości języka angielskiego wymagany przez instytucję szkoleniową to B1+, priorytet w procesie rekrutacji będą mieli nauczyciele o najwyższych umiejętnościach językowych.

          5.3.Dyspozycyjność: Wyjazd uczestnika projektu wiąże się z utrudnieniami organizacyjnymi dla szkoły takimi jak planowanie zastępstw czy z niemożnością zmiany już zatwierdzonego terminu szkolenia. Dlatego też, ważna jest dyspozycyjność i elastyczność osób zainteresowanych uczestnictwem w mobilnościach.

          5.4.Motywacja nauczyciela do udziału w projekcie: Ze względu na dużą liczbę nowych umiejętności, jakie uczestnik projektu musi opanować w trakcie jego realizacji, ważne jest nastawienie nauczyciela oraz jego otwartości i gotowość do podejmowania nowych działań i nabywania nowych umiejętności.

          5.6.Dotychczasowe zaangażowanie w opracowanie projektu oraz w działania z nim związane: Część nauczycieli była zaangażowana w działania związane z projektem już od momentu powstawania wniosku aplikacyjnego, dlatego też, będzie to dodatkowym atutem w procesie rekrutacji.

           

           

          Zadeklarowanie uczestniczenia w projekcie zobowiązuje nauczyciela do aktywnego podejmowania działań projektowych przez cały okres jego realizacji.

           

          1. Rekrutacja do projektu przebiegać będzie dwuetapowo:
          1. Nauczyciele zainteresowani wyjazdem wypełnią arkusz rekrutacyjny, na podstawie którego możliwe będzie zakwalifikowanie poszczególnych nauczycieli do drugiego etapu. Na tym etapie rekrutacji decydujące znaczenie będzie miała liczba uprawnień do nauczania poszczególnych przedmiotów oraz rodzaj tych przedmiotów (przede wszystkim przedmioty objęte egzaminem gimnazjalnym i sprawdzianem szóstoklasisty). Pierwsze posiedzenie będzie miało miejsce dnia 26. 09.2014 r. W trakcie spotkania członkowie komisji dokonają analizy złożonych ankiet i zakwalifikują do drugiego etapu nauczycieli, którzy najbardziej odpowiadają profilom uczestników projektu.
          2. 29.09.2014 r. wśród nauczycieli wyłonionych podczas pierwszego etapu rekrutacji zostanie przeprowadzony test językowy, którego wynik ostatecznie rozstrzygnie czy dany nauczyciel będzie zakwalifikowany do mobilności. 30.09.2014 r. odbędzie się drugie posiedzenie, w wyniku którego zostaną wyłonieni uczestnicy projektu oraz nauczyciele zakwalifikowani na listę rezerwową. Na tym etapie zostanie również wzięte pod uwagę dotychczasowe zaangażowanie kandydatów w opracowanie projektu i realizację Europejskiego Planu Rozwoju Szkoły. Przed podjęciem finalnej decyzji o zakwalifikowaniu nauczyciela do projektu, zespół rekrutacyjny zastrzega sobie prawo do przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej z każdym z kandydatów. Ostateczna decyzja o zakwalifikowaniu danego kandydata do mobilności będzie oparta o wszystkie kryteria rekrutacji, z czego największe znaczenie mają (kolejność malejąca):
          1. Liczba i rodzaj nauczanych przedmiotów oraz ich zgodność z założeniami wniosku aplikacyjnego.
          2. Poziom języka angielskiego kandydatów.
          3. Dotychczasowe zaangażowanie kandydatów w opracowanie projektu i realizację Europejskiego Planu Rozwoju Szkoły.
          4. Motywacja.
          5. Dyspozycyjność.

           

                    6. Zgodnie z założeniami wniosku aplikacyjnego, do mobilności nie może być   zakwalifikowanych dwóch i więcej nauczycieli tych samych przedmiotów.

           

          1. Nauczyciele przystępujący do projektu składają pisemną deklarację uczestnictwa w projekcie i wyrażają zgodę na przetwarzanie danych osobowych w związku z działaniami projektowymi.
          2. Do mobilności zakwalifikowanych zostanie pięciu nauczycieli. Ze względu na ryzyko wystąpienia tzw. „siły wyższej” uniemożliwiającej odbycie mobilności danego uczestnika w zaplanowanym przez niego terminie, konieczne jest stworzenie listy uczestników rezerwowych.
          3. W szkole powołany jest zespół rekrutacyjny. Zespół liczy co 3 osoby i składa się z dyrekcji szkoły, koordynatora projektu oraz co najmniej z jednego nauczyciela znającego założenia  projektu.
          4. Lista uczestników projektu zakwalifikowanych na poszczególne wyjazdy zostanie podana do publicznej wiadomości do 1.10.2014r.

           

          §4 OBOWIĄZKI UCZESTNIKÓW PROJEKTU

           

          1. Uczestnik zobowiązuje się do:

          - Przestrzegania regulaminu uczestnictwa w Projekcie;

          - Regularnego uczestniczenia we wszystkich spotkaniach organizowanych przez koordynatora w celu omówienia postępów realizacji projektu;

          - Terminowego wykonywania przydzielonych w projekcie zadań;

          - Tworzenia i opracowywania materiałów niezbędnych do realizacji poszczególnych działań przewidzianych w projekcie;

          - Promowania projektu wśród społeczności szkolnej i lokalnej oraz na skalę międzynarodową;

          - Doskonalenia znajomości języka angielskiego, warsztatu metodycznego oraz umiejętności TIK;

          - Godnego wypełniania swoich obowiązków na forum międzynarodowym.

           

          §5 ZASADY REZYGNACJI Z UDZIAŁU W PROJEKCIE

           

          1. Nauczyciel ma prawo do rezygnacji z udziału w projekcie po złożeniu pisemnego oświadczenia o rezygnacji potwierdzonego własnoręcznym podpisem.

          2. W przypadku zakwalifikowania się nauczyciela na wyjazd i jego rezygnacji z tego wyjazdu, w wyjeździe uczestniczyć będzie nauczyciel z listy rezerwowej, którego kwalifikacje oraz stopnień znajomości języka angielskiego są zbliżone do kwalifikacji i poziomu językowego uczestnika składającego rezygnację. Jeżeli przed podjęciem decyzji o rezygnacji zostały dokonane płatności na nazwisko pierwotnie wybranego uczestnika, uczestnik rezygnujący z wyjazdu jest zobowiązany ponieść wszelkie koszty finansowe powstałe na skutek zmiany nazwiska na bilecie lotniczym czy odwołania rezerwacji.

           

           

           

          §6 INFORMACJA O WYNIKACH REKRUTACJI

           

          Z posiedzenia zostanie sporządzony protokół zawierający datę posiedzenia, imiona i nazwiska oraz podpisy członków komisji, jak również listę nauczycieli zakwalifikowanych do wyjazdu. Ww. lista zostanie wywieszona na tablicy ogłoszeń w pokoju nauczycielskim oraz opublikowana na szkolnej stronie internetowej w zakładce „Erasmus+” nie później niż 1.10.2014r.

           

          §7 POSTANOWIENIA KOŃCOWE

           

          1. Koordynator zastrzega sobie prawo zmiany postanowień niniejszego regulaminu w przypadku zaistnienia nieprzewidzianych okoliczności niezależnych od niego.

          2. W przypadkach spornych, nieuregulowanych postanowieniami niniejszego regulaminu, a dotyczących udziału w projekcie, decyzję podejmie komisja złożona z przedstawiciela dyrekcji szkoły, koordynatora i co najmniej jednego nauczyciela znającego założenia projektu.

          3. Aktualna treść regulaminu jest dostępna u koordynatora Projektu oraz na stronie internetowej szkoły w zakładce Erasmus+.

           

                                                                                     Katarzyna Chamioło – koordynator projektu