• Listopad

• Realizacja zaleceń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem – Listopad 2015

Hasła, które przyświecały uczniom i pracownikom naszej placówki.

„ Stwórz w domu środowisko wolne od dymu tytoniowego. Wspieraj politykę miejsca pracy wolnego od dymu tytoniowego”

„Nie pozwól ,aby dym tytoniowy zanieczyszczał twoje środowisko życia i pracy”.

Miesiąc listopad poświęcony był promocji zdrowia i życia w środowisku czystym i wolnym od nikotyny i skutków jakie niesie ze sobą. Listopad -miesiąc rzucania palenia.

pt. WYBIERZ ŻYCIE BEZ TYTONIU.

Główne treści przedstawione uczniom w prezentacji to:

• czym jest uzależnienie od tytoniu
          • różne konsekwencje uzależnienia od tytoniu
          • przyczyny sięgania przez młodzież po papierosy
          • trujące składniki dymu tytoniowego
          • choroby mające związek z paleniem tytoniu
          • szkodliwość dymu tytoniowego dla niepalących
          • jak zachować się gdy ktoś nam proponuje papierosa
          • finansowe aspekty palenia papierosów

Temat palenia i zagrożeń związanych z nikotynizmem poruszany był również na godzinach wychowawczych i lekcjach religii. Klasa V szkoły podstawowej wspólnie z wychowawcą

p. Lucyną Bogusz przygotowała klasową gazetkę, którą tworzyły prace plastyczne  wykonane przez uczniów tej klasy. Klasa III gimnazjum również z wychowawcą

p. Magdaleną Kawą przedstawiła skutki palenia, zagrożenia z nim związane, szkodliwość

e-papierosów i koszty tego nałogu wykonując gazetkę na korytarzu szkolnym. Informacje dostępne były dla wszystkich uczniów, pracowników i nauczycieli Zespołu Szkół w Bielczy.

Wystawa na korytarzu szkolnym uświadomiła każdemu, jak wielką krzywdę wyrządzamy sobie i innym paląc papierosy. Była  równocześnie przestrogą dla każdego palącego, jak również biernego palacza i dla tych , którzy zastanawiają się czy warto zaczynać z tym nałogiem. Informacje dotyczące palenia zostały przetłumaczone przez uczniów klasy III gimnazjum na język angielski i język niemiecki. Pomocą służyły panie Katarzyna Chamioło i Wioletta Soroka.

Monika Kawa