• Luty

        • Realizacja zaleceń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem – Luty 2016

          Hasła, które przyświecały uczniom i pracownikom naszej placówki:

          „ Pokochaj swoje dziecko i swoje życie”

          „ Jeśli możesz,karm swoje dziecko piersią”

          „ Staraj się ograniczyć korzystanie z hormonalnej terapii zastępczej”

          Miesiąc luty poświęcony był dziecku, kobiecie  i ich zdrowiu.

          Nadrzędnym celem wszelkich dyskusji była profilaktyka, ponieważ to ona jest najważniejsza .

          Kobiety powinny pamiętać o tym,że karmienie piersią zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. Jest wiele korzyści wynikających z karmienia piersią, zarówno dla zdrowia dziecka, jak i dla jego więzi z matką .Karmienie piersią bardzo dobrze wpływa na rozwój dziecka i ma mnóstwo zalet. Wszystko co naturalne dobrze na nas wpływa. Mleko wytwarzane w organizmie matki zawiera wszystkie najważniejsze składniki odżywcze, które są niezbędne do rozwoju dziecka.

          Rozwija również kubki smakowe malucha, jest dobre dla równowagi emocjonalnej dziecka. Światowa Organizacja Zdrowia w nowej wersji Kodeksu Walki z Rakiem podkreśla, że karmienie piersią chroni przed nowotworem piersi. Szkoda, że w Polsce tylko co 10. mama karmi wyłącznie piersią przez pół roku, jak zaleca WHO. Coraz więcej kobiet choruje na raka piersi. Tak jest we wszystkich krajach cywilizowanych, także w Polsce. Rak piersi w dużej mierze jest nowotworem uwarunkowanym hormonalnie, dlatego są to najważniejsze czynniki ryzyka zachorowania.
          Ryzyko zachorowania rośnie w przypadku otyłości (każde 5 kg nadwagi zwiększa ryzyko nowotworu piersi o 8 proc., ponieważ tkanka tłuszczowa produkuje estrogeny – żeńskie hormony, których nadmiar zwiększa ryzyko raka piersi.
          W Polsce na raka piersi zachoruje co 12. kobieta - mówią specjaliści. To ryzyko można zmniejszyć.

          Hormonalna terapia zastępcza zwiększa ryzyko wystąpienia niektórych rodzajów nowotworów, jest bezpieczna i skuteczna dla kobiet, które rozpoczęły ją wcześnie, czyli przed 60. rokiem życia. HTZ ogranicza ryzyko pojawienia się cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia. Jednak aby tak było, terapia hormonalna musi być dobierana indywidualnie http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-kobiece/hormonalna-terapia-zastepcza-plusy-i-minusy-htz_38174.html

          Jednakże HTZ nie jest idealna. Badanie z 2002, przeprowadzone na 90 000 kobiet pokazało, że HTZ podnosi ryzyko zachorowania na wszystkie możliwe typy raka piersi.
          Naukowcy z Los Angeles Biomedica Research Institute postanowili więc przynieść w końcu konkretną odpowiedź na te wątpliwości, posługując się danymi z 2002.
          Analiza opublikowana w Journal of the National Cancer Institute pokazuje, że sytuacja jest naprawdę poważna. Generalnie, w trakcie tego badania odnotowano 2 236 nowotworów piersi (w ciągu jednego roku u 0,42% kobiet nieleczonych i u 0,6% kobiet leczonych HTZ).
          Po obliczeniu ryzyka, autorzy oceniają, że kobiety stosujące HTZ są ponad 1,5 razy bardziej zagrożone nowotworem piersi. Ryzyko to jest jeszcze większe dla tych pań, które zaczynają się leczyć już od pierwszych objawów menopauzy.
          Co więcej, dotyczy to wszystkich postaci raka, tych najbardziej agresywnych i tych najłagodniejszych. Nowa analiza pokazuje więc, że HTZ nie jest w 100% bezpieczna dla kobiet. Dlatego niezbędne jest wyjaśnianie im zagrożeń, na jakie się decydują, podejmując tę terapię. (biomedical.pl).W naszej placówce nikt  nie  pozostał obojętny na takie wiadomości.

          Na korytarzu szkolnym  pani Justyna Knap razem z uczniami wykonała gazetkę dotyczącą  zdrowia i życia dziecka i matki, ponadto  tematy związane z karmieniem piersią realizowane były na zajęciach Wychowania do życia w rodzinie. Pani Agnieszka Pabian razem z uczennicami  wykonała ulotki dotyczące zalet karmienia piersią i plusów i minusów hormonalnej terapii zastępczej.Dyskusje na te tematy poruszane były na lekcjach wychowawczych, biologii i przyrody.

          Monika Kawa