• Sprawozdanie z działalności Szkolnego Klubu Wolontariusza w II semestrze roku szkolnego 2015/2016

•  Szkolny Klub Wolontariusza działający w Zespole Szkół w Bielczy to organizacja skierowana do ludzi młodych, którzy czują potrzebę pomagania potrzebującym. Wśród młodzieży gimnazjalnej 12 osób zdeklarowało się być wolontariuszami, okazywać miłosierdzie, dobrowolnie i nieodpłatnie nieść pomoc innym. Podejmowane przez uczniów – wolontariuszy akcje wpływają pozytywnie na rozwój ich osobowości oraz mają wymiar edukacyjno – wychowawczy.

Wspólnie pod kierunkiem koordynatorów planowano mające się odbyć akcje a po ich zakończeniu omawiano, podsumowywano i wyciągano stosowne wnioski do dalszej pracy.

Realizując przygotowany plan pracy w II semestrze przeprowadzono następujące akcje:

- Podsumowanie akcji „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”

- Pomoc emerytowanej nauczycielce i innym osobom starszym i samotnym z terenu Bielczy w koszeniu trawy oraz innych pracach ogrodowych.

-Opieka podczas przerw nad uczennicą kl. VI SP W. Latocha

- Kiermasz ciast wielkanocnych

- Wizyta delegacji w DPS w Brzesku przed Świętami Wielkanocnymi. Oprócz stroika wielkanocnego i słodyczy ofiarowano produkty żywnościowe: mąkę, ryż, cukier, olej, herbatę oraz środki czystości: papier toaletowy, ręczniki papierowe, mydełka itp. Na zakup tych prezentów wydano 200 zł, które otrzymano od widzów Jasełek. Podczas wizyty wolontariusze zorganizowali dla podopiecznych ciekawe zabawy i konkursy.

- Zbiorka odzieży używanej dla mieszkańców DPS w Brzesku.

- Współpraca SKW z Samorządem Uczniowskim,

- „Mały bucik dla czarnego brata”. Podczas trwającej akcji, na zaproszenie SKW przybył do naszej szkoły ks. Piotr Boraca, wieloletni misjonarz, dyrektor ds. Misji w Kurii Diecezji Tarnowskiej. Opowiadając o swojej pracy i życiu ludzi w Republice Środkowej Afryki zachęcił dzieci i młodzież naszej szkoły do włączenia się w tak szlachetną akcje. Do magazynu w Tarnowie dostarczono 100 par butów, które trafiły   do naszych braci na czarnym lądzie. Część butów za kwotę 250 zł została zakupiona za pieniądze, które otrzymał wolontariat ze zbiorki podczas Jasełek oraz ze sprzedaży ciast wielkanocnych.

Za pracę społeczna, zaangażowanie i serce włożone w każda pomoc drugiemu człowiekowi wolontariusze otrzymali wpisy do zeszytów wychowawczych a uczniowie klasy III gimnazjum wpis na świadectwie i dodatkowe punkty.

Opiekunki:

Alicja Bogusz-Duda