• Październik

• Realizacja zaleceń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem – Październik 2015

Hasła,które przyświecały uczniom i pracownikom naszej placówki.

„Dbaj o to, by utrzymać prawidłową masę ciała”

„ Nie bądź niewolnikiem jedzenia,wybierz zdrowie”

” Nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu”

„ Za nieumiarkowanym głodem ciała, kryje się zwykle niedożywiony duch”

ks.Marek Dziewiecki

Miesiąc październik w Zespole Szkół w Bielczy należał do „prawidłowego odżywiania i zdrowego stylu życia”.

Na lekcjach wychowawczych,przyrody i lekcjach religii poruszano zagadnienia związane z prawidłowym odżywianiem i jego wpływem na zdrowie i rozwój młodego człowieka. Każdy uczeń mógł dowiedzieć się jak bardzo ważne jest to  dla prawidłowego funkcjonowania w życiu.

Uczniowie gimnazjum uczestniczyli w spotkaniu,którego tematem był zdrowy styl życia. Dyplomowana pielęgniarka i technik żywienia, pani Magdalena Kapuścińska, opowiedziała młodzieży o prawidłowym odżywianiu, o produktach,które są niezbędne,aby prawidłowo funkcjonować,które powinny być obecne w codziennym jadłospisie, ponadto o konsekwencjach stosowania niewłaściwej diety (bulimii,anoreksji,orthoreksji czy biorexii).Uczniowie dowiedzieli się  także w jaki sposób mogą zmierzyć własne BMI. Każdy chętny indywidualnie konsultował swój wynik z pielęgniarką. Uczniowie dyskutowali na tematy związane ze zdrowym stylem życia, jak również  brali udział w konkursie  z atrakcyjnymi nagrodami ( ciekawymi  pozycjami książkowymi).

Zespół Szkół w Bielczy włączył się również  w ogólnopolską kampanię informacyjno - edukacyjną pt. „Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia w szkole”.Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na problem chleba, podniesienie świadomości konsumentów na temat zdrowotnych właściwości chleba na zakwasie, wypiekanego tradycyjnymi metodami oraz wpływanie na jakość chleba na rynku. Kampania jest także pretekstem i okazją do zainteresowania uczestników tym, co kładą na talerzu, jak się odżywiają i jak dieta wpływa na ich zdrowie. Kampania promuje również zdrowy styl życia.

22 października na długiej przerwie odbyła się degustacja zdrowego pieczywa. Uczennice w odświętnych fartuszkach częstowały różnymi rodzajami chleba (wśród nich znalazły się: “Łąpiesiowy z sercem”-  drożdżowy z ziarnami,żytni na zakwasie, orkiszowy ziarnisty, pszenno-żytni, słonecznikowy, żytni - "dworski", żytni - "rozmaitości", wieloziarnisty). Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły chętnie degustowali świeży i pachnący  chleb na zakwasie z różnymi ziarnami i dodatkami. Mieli również okazję zapoznać się z przygotowaną specjalnie na ten cel gazetką informacyjną, której tematem były  produkty zbożowe, zakwas, sposoby przygotowania tradycyjnego chleba, jego wypieku i  rodzaje. Aktywni uczniowie  wykonali także  piękne prace nawiązujące do tematyki chleba. Do akcji przyłączyli się również rodzice, którzy samodzielnie upiekli na ten cel chleb”Łąpiesiowy z sercem”.

W naszej placówce promowano również ruch, na zajęciach wychowania fizycznego i  na długich przerwach realizowano „Pomysł na Nudę”, gdzie wybrani nauczyciele organizowali zajęcia ruchowe, gry i zabawy dla dzieci.

Działania podjęte w październiku uświadomiły naszej społeczności szkolnej jak ważna jest w życiu właściwa dieta i zdrowy styl życia.

Monika Kawa