• Kwiecień

• Realizacja zaleceń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem – Kwiecień 2016

Hasła, które przyświecały uczniom i pracownikom naszej szkoły:

- Bierz udział w zorganizowanych programach badań przesiewowych w kierunku :

• Raka jelita grubego (mężczyźni i kobiety)
          • Raka piersi (kobiety)
          • Raka szyjki macicy(kobiety)

- Bądź szybszy – zbadaj się i zachowaj zdrowie.

Kolejny miesiąc w naszej szkole poświęcono profilaktyce zdrowotnej, ponieważ działania mające na celu zapobieganie chorobom poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie ratują życie wielu ludziom.

Na korytarzu szkolnym wykonana została gazetka, która zawierała informacje dotyczące raka szyjki macicy, raka piersi i raka jelita grubego.

Tematy związane z tym zagadnieniem realizowane były również na lekcjach wychowawczych, przyrody, biologii, religii i wychowania do życia w rodzinie:

- Profilaktyka raka piersi i szyjki macicy.

- Higiena i choroby układu krwionośnego. Profilaktyka chorób układu krwionośnego

- W zdrowym ciele zdrowy duch – o wpływie sportu i zdrowego odżywiania się na przeciwdziałanie chorobom nowotworowym.

-„Nie zabijaj”, czyli dbaj o zdrowie i życie.

Do szkoły zaproszono również pielęgniarką szkolną i specjalistę do spraw żywienia panią Małgorzatę Siudut. Klasy III-VI SP i I-III Gim uczestniczyły w spotkaniu na temat zdrowego żywienia i stylu życia. Pani Małgorzata uświadomiła młodzieży, że warto łączyć zdrowe odżywianie z aktywnością fizyczną, zachęcała młodzież do dbania o własne ciało i zdrowie. Omawiając piramidę zdrowego żywienia zwróciła uwagę na to, co i w jakich proporcjach należy spożywać, aby organizm jak najdłużej pozostał w dobrej kondycji. Omawiając choroby związane z nieprawidłowym żywieniem (cukrzycę, nadciśnienie, problemy z kręgosłupem, anoreksję)zwróciła uwagę na to, że zarówno nadwaga, jak i niedowaga są niebezpieczne dla zdrowia człowieka.

Szkolna pielęgniarka pani Maria Górka-Koczwara spotkała się z uczniami klasy IV. Celem spotkania było zapoznanie uczniów z metodami udzielania pierwszej pomocy. Pani Maria przypomniała uczniom, jak należy zachować się, gdy jesteśmy świadkami wypadku lub w sytuacji stanowiącej zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

Monika Kawa