• Sprawozdanie z działalności - II semestr roku 2014/2015

        • Sprawozdanie z działalności Szkolnego Klubu Wolontariusza w II semestrze roku szkolnego 2014/2015

           

          Bycie wolontariuszem to nie tylko odpowiedzialność, to przede wszystkim ogromna satysfakcja z pomocy drugiemu człowiekowi, który jej od nas potrzebuje. Najlepszą zapłatą za prace jest uśmiech i ciepłe słowa od podopiecznego. Podejmowana przez uczniów-wolontariuszy aktywność wpływa pozytywnie na rozwój ich osobowości i ma wymiar edukacyjno-wychowawczy.                                           

          W chwili obecnej SKW zrzesza 21 członków, którymi są uczniowie klas gimnazjalnych.

          Podczas comiesięcznych spotkań wspólnie planowano kolejne akcje a po zakończeniu dokonywano podsumowania.

          Główne akcje przeprowadzane przez SKW w II semestrze :

          1.Pomoc osobom starszym i samotnym zamieszkującym na terenie Bielczy.         

          2.Rozprowadzanie „Piernikowych serduszek” w ramach współpracy z Domem Pomocy Społecznej w Brzesku i przekazanie zdobytych w ten sposób środków pieniężnych dyrekcji ośrodka.                                                                                                                                                     

          3.Zbiórka słodyczy „Świąteczna paczka” oraz „Kosz wielkanocny” dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Brzesku                                                                                                                  

          4 .Całoroczna opieka podczas przerw nad niepełnosprawna koleżanką.                        

          5.Zbiórka przyborów szkolnych, zabawek i odzieży dla Domu Pomocy Społecznej w Brzesku

          6.Przygotowanie i sprzedaż  hamburgerów                                                                        

          7.Kiermasz ciast świątecznych.    

           

           Z pozyskanych funduszy po przeprowadzonych w ciągu roku szk.  2014/2015 akcjach zakupiono środki higieniczne i środki czystości dla DPS w Brzesku.                   

          Samarytańska Federacja Organizacji Pozarządowych, z którą Szkolny Klub Wolontariusza współpracuje była organizatorem konkursu fotograficzno – historycznego „FOTO(hi)STORY” organizowanego w ramach projektu „Wsparcie i aktywizacja społeczna osób poszkodowanych przez nazizm”. 

          Jego celem było rozwijanie zainteresowań historycznych, popularyzowanie wiedzy o II wojnie światowej oraz odkrywanie uzdolnień artystycznych. Do konkursu przystąpił uczeń kl. II gimnazjum Kacper Duda, który zaprezentował pracę pt.: „Choć mam rączki małe…” Fotografia z 1944r. przedstawiała rodzeństwo: Zosię i Stasia. Jak wynika z relacji córki Zosi, pracowała ona wraz z ojcem przy tworzeniu okopów obronnych na linii rzeki Dunajec w miejscowościach obecnej gminy Radłów. Nie zdając sobie sprawy z istniejącego zagrożenia zarówno ona, jak i jej bliscy mogli zginąć. Do rekonstrukcji zdjęcia zaproszono rodzeństwo Amelkę i Filipka. Nagrodą w konkursie była książka J. Mireckiego pt. „Dzieci 44”, dyplom, publikacja pracy na wystawie oraz w broszurce edukacyjnej.

          Bezcenny wolontariat to warsztaty dla koordynatorów szkolnych klubów wolontariatu, które odbyły się 10 i 11 czerwca b.r. Ich celem  było pogłębienie wiedzy z zakresu prowadzenia szkolnych klubów wolontariusza. W trakcie warsztatów uczestnicy poznali sprawdzony model zakładania i prowadzenia szkolnego klubu wolontariusza oraz kwestie prawne związane z wolontariatem. Wspólnie zastanawiali się na jakie najczęściej napotykają problemy oraz jak im zaradzić. Zajęcia miały charakter warsztatowy – ćwiczenia i metody  zostały  tak zaplanowane,  by uczestnicy mogli je wykorzystać w codziennej pracy z młodzieżą. Trenerka warsztatów była p. Anna Styszko, która posiada certyfikat Pełnomocnika Funduszy Strukturalnych oraz ukończona Szkołę Trenerów Zarządzania MATRIK. Wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty koordynatorów szkolnych klubów wolontariatu.

           

          Wolontariusze chętnie włączali się w organizowane akcje starając się pomagać potrzebującym. Za swą pracę wszyscy otrzymali pozytywne uwagi, a uczniowie    klasy III wpis na świadectwie, co przekładało się na określoną ilość punktów.

           

          Opiekunki:

          Alicja Bogusz – Duda

          Elżbieta Nowińska