• Jak wierszyki łamią języki.

•            Biblioteka Publiczna w Bielczy gościła wczoraj ( 17 maja)  P. Małgorzatę Strzałkowską , znaną ilustratorkę  i  autorkę  ponad 200-stu książeczek  dla dzieci . Uczestnikami spotkania byli nauczyciele i uczniowie z klas I -IV Szkoły Podstawowej w Bielczy .  Wiersze, baśnie i opowiadania  Gościa spotkania znajdują się w podręcznikach i antologiach, a książki – na Liście Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Za całokształt twórczości Małgorzata Strzałkowska otrzymała w 2014 r. Medal Polskiej Sekcji IBBY. Literacki debiut P. Strzałkowskiej  miał miejsce w 1987 r. na łamach „ Świerszczyka”, wydawanego od 1945 r. czasopisma dla dzieci. Najbardziej znane książki dla dzieci to m.in. „Zbzikowane wierszyki łamiące języki”, „Rady nie od parady… ”, „Pejzaż z gżegżółką, czyli językowy zawrót głowy”, „ Gimnastyka dla języka (i Polaka, i Anglika) . Książki pt. „Leśne Głupki” i „Językowy zawrót głowy” -  ze względu na propagowane pozytywne wartości oraz walory literacko-językowe  zostały wpisane przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom na Złotą Listę książek rekomendowanych do głośnego czytania dla dzieci od lat 4. Małgorzata Strzałkowska jest także autorką bajek, gier do Internetu dla firmy ENDO oraz piosenek i scenariuszy dla TVP 1 (Jedyneczka, Budzik, Babcia Róża i Gryzelka).

Podczas spotkania poetka zaprezentowała wiele swoich utworów i zwróciła uwagę na możliwości tkwiące w zabawach językiem polskim. Uczniowie z pełnym zaangażowaniem i zrozumieniem słuchali  wybranych wierszy Małgorzaty Strzałkowskiej a łamańce językowe czytane przez autorkę sprawiły im mnóstwo frajdy i radości. Następnie P. Małgorzata zaznajomiła dzieci z drogą, którą przechodzi każda książka, od pomysłu do wydania w wersji papierowej czy elektronicznej. Na początku twórca wymyśla temat, następnie zgłasza się do wydawnictwa, ustala objętość czyli ilość stron, i dopiero wtedy zaczyna pisać książkę. Pani Strzałkowska zdradziła, że najlepsze pomysły rodzą się w zupełnej ciszy i spokoju, gdy nikt i nic nie zakłóca toku myślenia.

Kolejnym punktem spotkania było zapoznanie dzieci ze sposobem tworzenia ilustracji- kolaż to ulubiona technika  ilustratorki.  Autorka przekazała dzieciom tajemnice tworzenia małych plastycznych arcydzieł, które obrazują wiersze przez Nią napisane.

Na zakończenie spotkania zorganizowanego w ramach  Projektu Zaczytani z Gwiazdami  z I edycji Budżetu Obywatelskiego,  autorka rozdawała autografy po które ustawiła się długa kolejka.

Dziękujemy P. Bogusławie  Stawarz  z Biblioteki Publicznej w Bielczy za zaproszenie i miłe przyjęcie.

W. Baryczka