• Okiem Obserwatora

        • OKIEM OBSERWATORA

          Akademia Bożonarodzeniowa

          20 grudnia 2013 r. w ZS w Bielczy odbyła się uroczysta akademia, która miała na celu wprowadzenie uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły w nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz przypomnienie tradycji i symboli związanych z tymi świętami.

          Na symbolicznie ustawionym stole, przykrytym białym obrusem, kolejno pojawiały się: opłatek, zapalona świeca, sianko, wigilijne potrawy, choinka, puste miejsce, szopka a obok stołu św. Mikołaj i kolędnicy.

          Przypomniano znaczenie słowa wigilia (czuwanie) oraz symbole: pierwszej gwiazdy, łamania się opłatkiem, składania sobie życzeń, pustego miejsca przeznaczonego dla przygodnego gościa, parzysta liczbę potraw (12).

          Całość przeplatały wiersze, kolędy, pastorałki i piosenki w wykonaniu uczniów kl. I, IV, i VI SP, pod kierunkiem p. Alicji Bogusz – Dudy. Aby podkreślić tematykę świąteczną dzieci oprócz strojów galowych miały na głowach czerwone czapki, a na białych bluzkach i koszulach – świąteczne dzwoneczki. Po części artystycznej nastąpiło wspólne kolędowanie uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Dzięki wcześniej przygotowanym śpiewniczkom, które oprócz tekstów kolęd zawierały „Historię kolęd w pigułce”, wspólne kolędowanie odbyło się we wspaniałej atmosferze. Kolędy: Wśród nocnej ciszy, czy Przybieżeli do Betlejem pasterze rozbrzmiewały tak donośnie, że aż zrobiło się cieplej na sercu. Święta Bożego Narodzenia potrafią „czynić cuda” zarówno w sercach dzieci, młodzieży, dorosłych jak i każdego z osobna.

           

          Przedstawienie w pięciu aktach

          Przygotowane Jasełka w ramach projektu edukacyjnego „Boże Narodzenie w Naszych Sercach” przez uczniów Zespołu Szkół w Bielczy przedstawiono w pięciu aktach. Do każdego aktu przygotowano odpowiednią scenografię, stroje aktorów oraz ogromną ilość rekwizytów aby pomóc widzom przenieść się do odległych czasów narodzenia Jezusa. Inspiracją była ilustrowana Biblia, obrazki religijne, opisy z Ewangelii, informacje dostępne w Internecie oraz zdolności i talent całego zespołu.

          Głównymi bohaterami byli trzej magowie, mędrcy ze Wschodu – Persji, zwani Trzema Królami, których postacie pojawiały się niemal w każdym akcie. Scena pierwsza przedstawiała astrologiczną wieżę obserwacyjną na tle gwiaździstego nieba, na którym pojawiła się gwiazda betlejemska. Do dekoracji użyto licznych rekwizytów: globusów, map, lunet, ksiąg, przyrządów służących do narysowania układu gwiazd. Ewangelia nie zachowała imion Mędrców, jednak tradycja podaje, że byli to: Kacper (Kasper) – w języku perskim gizbar – skarbnik, stróż skarbca, Melchior – w języku hebrajskim melki-or – Bóg jest moją światłością, Baltazar grecka forma semickiego Belszassar – niech będzie zachowany przy życiu. Stara legenda głosi, że jeden z nich miał czarny kolor skóry. W XII wieku uznano ich za przedstawicieli Europy, Azji i Afryki. Obserwując niebo Kacper zauważył dziwną gwiazdę z ogonem świecącą jaśniej niż inne. Debatując, obserwując układ gwiazd i przeglądając stare zapiski poznali i oznajmili królowi, że nowa gwiazda zwiastuje narodzenie nowego Króla żydowskiego. Na prośbę swojego króla, udali się do Jerozolimy, aby odszukać i oddać mu hołd, a gwiazda wskazywała im drogę. Zabrali ze sobą dary: złoto, kadzidło i mirrę.

          Niemal w tym samym czasie gwiazdę zauważyli pasterze pilnujący w górach swej trzody. Zabrali skromne dary i udali się powitać Jezusa – akt drugi.

          Scena w akcie trzecim przedstawia komnatę króla Heroda Wielkiego w Jerozolimie. Przy suto zastawionym stole, na tronie siedzi Herod, piękna Herodiada, a obok stoją dworzanie i żołnierze. Od nich dowiaduje się Herod, że w Betlejem narodził się Mesjasz Zbawiciel. Obawiając się o swój tron wpada w panikę i knuje straszliwy plan – zabić wszystkich chłopców do lat dwóch. Mędrcy, którzy podążali za gwiazda dotarli na dwór Heroda, który przyjął ich, ugościł i prosił aby w powrotnej drodze zaszli i opowiedzieli o nowo narodzonym Zbawcy, aby i on mógł złożyć mu hołd.

          Na cześć nowo narodzonego Króla w akcie czwartym chóry aniołów śpiewały Gloria, a pasterze i kobiety składały pokłon i przyniesione skromne dary. Gwiazda betlejemska, żłóbek z Dzieciątkiem, śpiewająca Maryja, czuwający Józef, palące się świece przeniosły widzów do Betlejem, gdzie ponad 2000 lat temu przyszedł na świat Jezus Chrystus.

          Po długiej i pełnej przygód podróży Trzej Królowie dotarli do Betlejem i odnaleźli dzieciątko – oddali mu pokłon i złożyli dary godne króla: złoto, kadzidło i mirrę.

          W akcie piątym, błogi spokój i radość przerwał anioł, który we śnie ostrzegł Józefa. Polecił, aby zabrał Maryję i Dziecię i udał się do Egiptu, gdzie nie sięga władza okrutnego Heroda. Przedstawienie zakończono wspólnym kolędowaniem muzyków, aktorów i widzów.

           

          Z przeprowadzonych wywiadów…

          - Część, czy podobały Ci się Jasełka?

          - Najbardziej podobała mi się scena z pastuchami, ponieważ byli zabawni, mieli znakomite przebrania oraz grali bardzo wiarygodnie i przez chwilę pomyślałem, że to dzieję się naprawdę... (z Albertem Szczeciną rozmawiała Magdalena Wojdak).

          - Dzień dobry. Czy mogłaby nam Pani powiedzieć jak ocenia tegoroczne Jasełka?

          - Tegoroczne Jasełka bardzo mi się podobały, gdyż były inne niż w poprzednich latach. Scena z Królem Herodem bardzo mi się podobała, ponieważ był on przedstawiony od strony bardziej pozytywnej, a nie takiego „głupka”. Przeżywałam je bardzo świątecznie – na końcu przedstawienia, mogliśmy zaśpiewać wspólnie kolędy i poczuć się jak przy rodzinnym stole w tę świąteczną noc.

          - Bardzo dziękujemy za Pani opinię. (Z Panią Lidią Latochą rozmawiały Zuzanna Kostro i Magdalena Wojdak).

          - Dzień dobry… Czy podobały się Pani tegoroczne Jasełka, przygotowane przez uczniów z naszej szkoły?

          - Występ był ładny, przygotowany w ramach projektu edukacyjnego – angażował wielu uczniów z różnych klas, którzy mogli się wykazać swoimi zdolnościami oraz przekazywał uniwersalne treści.

          - Bardzo dziękujemy… (Z Panią Dyrektor Renatą Wodą rozmawiały Zuzanna Kostro i Magdalena Wojdak).

          - Dzień dobry, przeprowadzam wywiad na temat tegorocznego Misterium Bożonarodzeniowego i proszę, by Pani wypowiedziała się na ten temat?

          - Bardzo podobały mi się te Jasełka. Dawały pozytywne przesłanie, role były doskonale odegrane przez uczniów. Nie było aktu, który najbardziej mi się podobał, bo wszystkie były przygotowane na wysokim poziomie.

          - Dziękuje… (Z Panią Agnieszką Reczek rozmawiała Zuzanna Kostro).

          Wycieczka

          5 lutego 2014 r. dla uczestników projektu edukacyjnego, odbył się wyjazd do kina na film pt. „Wkręceni” (scenariusz i reżyseria: Piotr Wereśniak). Polska komedia, a potem mała przekąska wprawiła wszystkich w dobre nastroje i był to naprawdę miło spędzony czas.

           

          P. Elżbieta Nowińska, p. Alicja Bogusz-Duda, p. Justyna Knap

          Zuzanna Kostro, Magdalena Wojdak