• JASEŁKA

„Tradycje świąt Bożego Narodzenia świadectwem religijności Polaków”

Na pewno każdy z nas zna historie narodzin małego Jezuska w stajence w Betlejem. Rodzice i najbliżsi opowiadają tę opowieść bardzo często swoim dzieciom i wnukom. Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym okazujemy życzliwość i pogodę ducha oraz otrzymujemy łaskę i błogosławieństwo Boże na każdy dzień.

Należy wspomnieć o rozmaitych zwyczajach związanych nierozerwalnie ze Świętami Bożego Narodzenia należą do nich: wigilia (12 potraw, łamanie się opłatkiem i puste miejsce przy stole), wspólne śpiewanie kolęd oraz pastorałek, udział w Pasterce i oczywiście choinka. Ciekawą tradycją jest w dalszym ciągu kolędowanie, chodzi tu o odwiedzanie domów przez młodzież i dzieci w strojach związanych w sposób bezpośredni z obchodzonym świętem.

W naszej szkole i domach rodzinnych kultywujemy  tradycje świąt Bożego Narodzenia i w związku z tym chętni uczniowie pod kierunkiem nauczycieli (pani Justyny Knap, Agnieszki Pabian, Pauliny Kawy i Pana Krystiana Zycha )realizowali projekt bożonarodzeniowy. W dniu 20.12.2011 odbyło się Misterium Bożonarodzeniowe, w którym wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Bielczy. Swoją obecność zaznaczyło kółko taneczne prezentując improwizację ruchową „Niebo”, wprowadzając nas na spotkanie ze św. Piotrem. Według pani dyrektor Renaty Woda  „Przygotowanie aktorów i stroje były na najwyższym poziomie”. Na koniec przedstawienia nauczyciele i uczniowie otrzymali skromne upominki. Po jasełkach odbyły się wigilie klasowe, wspólne biesiadowanie i kolędowanie sprawiły iż ten dzień był wyjątkowy, na długie lata zostanie w pamięci. Dekoracje Bożonarodzeniowe usytuowane w holu zostały wykonane przez uczniów klasy II i III gimnazjum. Został też zorganizowany i  rozstrzygnięty konkurs na najładniej wystrojoną salę lekcyjną. Nagrodą za poszczególne miejsca są 3, 2 lub 1 dzień z pozytywnymi ocenami.

Jasełka przybliżyły uczniom tradycje Bożego Narodzenia i ukazały magię nadchodzących świąt. Warto też przytoczyć słowa Matki Teresy z Kalkuty:

„Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy milkniesz, aby wysłuchać, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy rezygnujesz z zasad, które jak żelazna obręcz uciskają ludzi w ich samotności, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy dajesz odrobinę nadziei "więźniom", tym, którzy są przytłoczeni ciężarem fizycznego, moralnego i duchowego ubóstwa, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy rozpoznajesz w pokorze, jak bardzo znikome są twoje możliwości i jak wielka jest twoja słabość, jest Boże Narodzenie. Zawsze, ilekroć pozwolisz by Bóg pokochał innych przez ciebie, zawsze wtedy, jest Boże Narodzenie.”

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z realizacji projektu w albumie fotograficznym.

Ewelina Wojdak, Magdalena Bogusz, Mateusz Kusiak

Jasełka będą wystawione 21 stycznia na opłatku dla seniorów i 22 stycznia dla wszystkich chętnych o godzinie 17.00 w budynku wielofunkcyjnym w Bielczy. Serdecznie zapraszamy.