• Z wizytą w bibliotece

• 07.05.2014r. uczniowie klasy VI uczestniczyli w  spotkaniu z Panią Bogusławą Stawarz, która prowadzi Filię Biblioteczną w Bielczy. W czasie godzinnego pobytu  mogli poznać historię biblioteki, której początek datuje się na 1951r., uzyskać wyczerpujące odpowiedzi na przygotowane wcześniej pytania dotyczące m.in.: ilości woluminów, liczby czytelników, oferty biblioteki, sposobu rozpoznawania zainteresowań czytelników, organizowanych konkursów i projektów czy zasad wypożyczania książek. Nie zabrakło też pytań dotyczących stanu czytelnictwa mieszkańców Bielczy, najmłodszego czytelnika, plusów i minusów zawodu bibliotekarza.

Raport na temat stanu czytelnictwa w Polsce przygotowany przez Bibliotekę Narodową pokazuje, że tylko 8% nastolatków czyta codziennie. Kilkunastolatkowie zdecydowanie częściej niż osoby z innych grup wiekowych zapoznają się tylko z wybranymi fragmentami książek, bądź porzucają ich lekturę jeszcze przed ostatnią kartką. Co więcej, przygodę z literaturą kończą zwykle równocześnie z przygodą ze szkołą. A  jak jest w Bielczy, czy bielczanie stronią od książek? Niestety, Pani B. Stawarz potwierdziła, że spada liczba wypożyczanych książek, pomimo tego, że biblioteka otwarta jest na potrzeby i zainteresowania czytelników i niejednokrotnie to oni decydują o zakupie nowości wydawniczych. Tym bardziej cieszy ją, jako doświadczonego bibliotekarza, wizyta młodych czytelników.

Organizatorzy wizyty w bibliotece mają nadzieję, że spotkanie nie tylko pozwoliło uczniom poznać zasady funkcjonowania biblioteki,  ale również uświadomiło, że kontakt z książką daje duże możliwości, jest potrzebny. Oby lektura dla większości uczniów nie była  wyłącznie przykrym obowiązkiem, ale wartościowym sposobem spędzania wolnego czasu, miłą alternatywą dla telewizji i komputera.

R.W.