• Szkoła dla Rodziców i Wychowawców.

Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna

w Brzesku

32 - 800 Brzesko ul. Piastowska 2B

tel.  14 66 301 81

3 grudnia zakończyły się w Zespole Szkół w Bielczy, trwające od 1 października zajęcia warsztatowe Szkoła dla Rodziców i Wychowawców.  W cotygodniowych (10 tygodni), trwających 4 godziny lekcyjne spotkaniach początkowo uczestniczyło 9 Pań, a ostatecznie skończyło kurs  7 Pań.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców zgłaszanym w licznych indywidualnych rozmowach                             z psychologiem pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej odpowiadając na zaproszenie Pani Dyrektor Renaty Wody zorganizowali zajęcia na miejscu, w Bielczy, tak, by zainteresowane mamy nie musiały dojeżdżać.

Mamy stworzyły grupę pracującą zgodnie z zasadami pracy w grupie, pomagającą sobie wzajemnie, przestrzegającą zasad pracy grupowej (w tym pełnej dyskrecji). Praca w takiej grupie w środowisku, które się zna jest trudna i wymagająca, ale uczestniczki świetnie sobie z tym poradziły.

Szkoła dla Rodziców i Wychowawców to program rekomendowany od lat przez psychologów, pedagogów, a zwłaszcza Ministerstwo Edukacji. To ogólnopolski program wspierania umiejętności wychowawczych rodziców i nauczycieli. Nie jest adresowany do tych, którzy „mają kłopoty” z dziećmi – raczej do tych, którzy cenią sobie pewne wartości, chcą je dzieciom przekazać, a jednocześnie zależy im na dobrej relacji z dziećmi, na tym, by dzieci rozumieć i być przez nie rozumianym. „Szkoła” uczy stawiania granic tak, by dziecko je akceptowało, uczy słuchania dzieci i rozumienia ich uczuć, ale i dbania o własne uczucia i wyrażanie ich tak, by dziecka nie ranić i nie krzywdzić, a uwrażliwiać na drugą osobę. Uczy zachęcania dziecka do współpracy                   i do samodzielności. Pokazuje jak budować u dziecka realne poczucie własnej wartości.

Rodzice uczestniczący w zajęciach wykonują ciężką pracę. Muszą zmierzyć się ze stereotypami i utartymi przekonaniami. Muszą uwierzyć, doświadczyć i sprawdzić, że chcąc zmienić zachowanie dziecka trzeba zacząć od siebie.

Matkom uczestniczącym w zajęciach gratulujemy odwagi i wytrwałości, dziękujemy za zaangażowanie                                   i pracę, cieszymy się z tego wspólnie i owocnie  spędzonego czasu.

Wszystkich rodziców chcących nie tylko kochać, ale i rozumieć dzieci, wszystkich nauczycieli chcących jeszcze lepiej porozumiewać się ze swoimi uczniami ( i ich rodzicami też!) zapraszamy na zajęcia.

Prowadzące: psycholog Lucyna Mikulińska

psycholog Anna Pawlik

Komentarze uczestniczek zajęć:

- Umiejętności komunikowania się z otoczeniem można wykorzystać nie tylko do dzieci, ale i do sąsiadów, męża, rodzinyJ.

- Namawiamy  zachęcamy wszystkich do takich zajęć.

- Nie trzeba się bać, to nie terapia, a grupę obowiązuje dyskrecja.

- Jest dobra atmosfera – uczymy się, ale i relaksujemy.

- To fajny sposób na oderwanie się od codziennych obowiązków.

- Zobaczyłyśmy świat oczami dzieci.