• Tańcz, gdy chcesz!

• „Taniec jest wyrazem potrzeby nurtującej człowieka” (M. Graham)

Powstał jako naturalna potrzeba ruchu przy muzyce oraz uzewnętrznienie swych uczuć za pomocą gestów ruchów i mimiki. Uważany jest za pierwszy środek komunikacji międzyludzkiej i tworzenia więzi wspólnoty, uniwersalny język porozumienia bez słów. Traktowany jako najstarszy rodzaj sztuki  i najwcześniejszy przejaw artystycznej działalności człowieka. Ze względu na swe niepodważalne znaczenie taniec i formy muzyczno-ruchowe wchodzą w zakres programów wychowania fizycznego szkół i zajęć pozalekcyjnych.

W  Zespole Szkół w Bielczy działa koło taneczne dla dzieci klas młodszych prowadzone przez Panią Agnieszkę Pabian. Dzieci uczęszczające na te zajęcia niejednokrotnie prezentowały swoje umiejętności na różnych uroczystościach szkolnych i środowiskowych. Również starsza młodzież wykazuje zainteresowanie tańcem. W poprzednich latach uczestniczyła w zajęciach tanecznych prowadzonych przez Panią Iwonę Bodzioch. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów naszej szkoły, 13 czerwca 2012r. został zorganizowany konkurs taneczny pod hasłem „Tańcz, gdy chcesz”  przez Panią Agnieszkę Pabian i Pana Krystiana Zycha. Gościem specjalnym i przewodniczącym jury był finalista programu „YOU CAN DANCE”  Aleksander Paliński. Pozostali członkowie jury to : Pani Iwona Bodzioch- instruktorka tańca z Bielczy, Alina Pabian i Aneta Ługowska z krakowskiego liceum z klasy teatralno-tanecznej i tancerki  z grupy tańca współczesnego „Terpsychora” . Konkurs zaingurowała Alina Pabian wykonując solo pt. „Przeszkoda”. Do konkursu zgłosiło się sześć zespołów i jeden solista. Uczestnicy wystąpili w trzech kategoriach wiekowych.

Klasy I-III – I miejsce zdobył zespół z klasy I prezentując układ taneczny przygotowany pod kierunkiem Pani Ilony Łapieś do utworu „Waka-waka” (maluchy były rewelacyjne), II miejsce duet z kl. III Wiktoria Gładysz i Emilia Hamielec.

Klasy IV-VI – I miejsce zespół z kl. IV w składzie Weronika Woda, Kinga Bujak i Monika Limanówka . Ten zespół również został wytypowany przez przewodniczącego jury i otrzymał specjalną nagrodę : gratisowe warsztaty taneczne u Alka Palińskiego. II miejsce zdobył zespół Black Dance z kl.  VI, czyli Marika Curyło, Kornelia Kwaśniak, Magdalena Bogusz i Karolina Rempała.

Gimnazjum – I miejsce Krystian Rędzina, zaprezentował Jump Style, II miejsce zdobyły: Patrycja Mieszkowska, Daria Mieszkowska, Weronika Czernek, Wiola Kapa i Klaudia Duda z kl.II i III. Ci uczestnicy otrzymali w nagrodę darmowe usługi fryzjerskie sponsorowane przez Panią Annę Obal  z Zakładu Fryzjerskiego „U Ani”. Sponsorem konkursu była również Pani Maria Nowak – Sklep spożywczo-przemysłowy „Maja”, Pani Lucyna Kijak Sklep „MIKS” z Borzęcina Górnego oraz Pan Rafał Wójs Sklep”Groszek”. Wszystkim serdecznie dziękujemy za wsparcie.

Kiedy konkurs został rozstrzygnięty ,nagrody wręczone,  miało miejsce spotkanie z gościem – Aleksandrem Palińskim, który powiedział kilka słów o sobie , następnie uczniowie zadawali pytania. Każda klasa miała możliwość zrobienia sobie zdjęcia z Alkiem. Rozdał tez wiele autografów. Chętni uczniowie będą mogli w czasie wakacji uczestniczyć w warsztatach tanecznych prowadzonych przez Alka w Brzesku. Informacje można uzyskać w szkole na afiszach. Jeżeli uda się utworzyć grupę, takie zajęcia będą prowadzone od września w naszej szkole.

Zdjęcia z konkursu można obejrzeć w albumie fotograficznym na naszej stronie.

Agnieszka Pabian