• Rok 2012

• Rok 2012 „Rokiem Matematyki w Małopolsce”

W dniu 30 stycznia br. decyzją Samorządu Województwa Małopolskiego rok 2012 został ogłoszony „Rokiem Matematyki w Małopolsce“ w celu wspierania i popularyzowania matematyki jako królowej nauk oraz podniesienia jej poziomu kształcenia na wszystkich etapach edukacji.

Z tej okazji 22 maja 2012 r. w Zespole Szkół w Bielczy odbyły się obchody „Roku Matematyki“ zorganizowane przez nauczycieli matematyki mgr Elżbiety Nowińskiej i mgr inż. Lidii Latochy pod kierunkiem mgr inż. Beaty Trunów.

W ramach obchodów przeprowadzone zostały Szkolne Konkursy Łamigłówek Matematycznych pod patronatem Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego (GWO).

Pierwszy konkurs dotyczył rozwiązywania łamigłówki logicznej SUDOKU, która jest doskonałym treningiem logicznego myślenia. W tym konkursie uczestniczyło 63 uczniów, w trzech kategoriach. Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach zostali:

W kategorii kl. 1-3 SP (sudoku – poziom łatwy):

1. Emilia Wojdak kl. III SP
          2. Oliwia Cisak kl. I SP
          3. Arkadiusz Latocha kl. II SP

W kategorii kl. 4-6 SP (sudoku- poziom średni):

1. Magdalena Bogusz kl. VI SP
          2. Adam Duda kl. VI SP
          3. Kamil Latocha kl. V SP

W kategorii kl. 1-3 GIM (sudoku – poziom trudny):

1. Marta Chmioła kl. III GIM
          2. Paulina Kostro kl. III GIM
          3. Duda Klaudia kl. III GIM

Drugi konkurs dotyczył łamigłówek międzyklasowych, w których uczestniczyły wcześniej wyłonione 3-osobowe zespoły klasowe. Rywalizowały one w dwóch kategoriach: klasy 4-6 Szkoły Podstawowej oraz 1-3 Gimnazjum. Wyniki przedstawiają się następująco:

W kategorii kl. 4-6 SP:

1. klasa VI – Ewelina Wojdak, Marika Curyło, Magdalena Bogusz
          2. klasa IV – Julia Limanówka , Maciej Świątek, Dominik Sperka
          3. klasa V – Kacper Duda, Hubert Bogusz, Kamil Latocha

W kategorii kl. 1-3 GIM:

1. klasa III – Jakub Pabian, Paulina Kostro, Kamil Siupik
          2. klasa I – Patrycja Duda, Konrad Latocha, Justyna Woźniak
          3. klasa II – Jakub Mularz, Nikodem Widła, Hubert Nowak

Nagrody zostały ufundowane przez GWO oraz Samorząd Uczniowski w Bielczy, w skład których wchodziły: słodycze, przyrządy geometryczne, ołówki, plany lekcji, książeczki sudoku, łamigłówki drewniane i metalowe oraz dyplomy.

Zwieńczeniem obchodów była inscenizacja matematyczna pt: „Ważne figury“ przygotowana przez  Samorząd Uczniowski pod kierunkiem pani Beaty Trunów, która w sposób humorystyczny,                  a zarazem pouczający przedstawiła świat figur geometrycznych.

Korytarze bieleckiej szkoły przyozdobiły modele figur geometrycznych, uczniowie natomiast prezentowali przygotowane plakaty matematyczne, albumy, gry, modele brył oraz prezentacje multimedialne.

Obchody „Roku Matematyki“ umożliwiły zwrócenie uwagi na istotną rolę matematyki w życiu współczesnego człowieka oraz znakomitą okazję do przypomnienia i utrwalenia wiadomości            z matematyki.

Beata Trunów