język angielski - klasa VI szkoły podstawowej kryteria oceniania
PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Nauczyciel: mgr Katarzyna Chamioło
Obowiązkowe podręczniki:
Kl. VI – Welcome Friends– Jenny Dooley, Virginia Evans (podręcznik + ćwiczenia)
Obowiązkowe wyposażenie ucznia na zajęciach:
podręcznik, ćwiczenia, zeszyt przedmiotowy, przybory do pisania
Sposoby oceniania:
- bieżące,
- okresowe.
Bieżące osiągnięcia uczniów oceniane są w następujący sposób:
· ustnie – wszelkie osiągnięcia i umiejętności uczniów;
· pisemnie w formie wyrazów lub krótkich zdań – w zeszytach pracy uczniów;
· za pomocą symboli – cyfry od 1 do 6 – w dziennikach lekcyjnych.
Aktywność na lekcjach języka angielskiego:
Aktywność ucznia na lekcji nagradzana jest plusami. Sześć plusów zamieniane jest na ocenę bardzo dobrą.
Nieprzygotowanie do lekcji języka angielskiego:
W semestrze uczeń może być nieprzygotowany dwa razy bez podania przyczyny. Jęśli uczeń zapomni zadania domowego otrzymuje symbol bz (bz uczeń otrzymuje również w przypadku braku podręczników lub zeszytu przedmiotowego). W przypadku gdy uczeń otrzyma bz po raz czwarty bz zamieniane są na ocenę niedostateczną. Po otrzymaniu oceny niedostatecznej każde kolejne nieusprawiedliwione nieprzygotowanie to następny symbol bz aż do zebrania kolejnych czterech (ósme bz to druga ocena niedostateczna w semestrze).
Nieodpowiednie zachowanie podczas lekcji:
Za nieodpowiednie zachowanie podczas lekcji (celowe niestosowanie się do poleceń nauczyciela, nieuważnie podczas lekcji itp.) uczeń może otrzymać minus za złe zachowanie. Trzeci minus za złe zachowanie to ocena niedostateczna z aktywności na lekcji.
Na lekcjach języka angielskiego wiedzę uczniów sprawdza się poprzez:
· wypowiedzi ustne i pisemne,
· czytanie ze zrozumieniem,
· pisanie (sprawdziany, kartkówki).
W zależności od procentu opanowanego materiału uczeń będzie otrzymywał następujące oceny:
99% - 100% (plus zadanie dodatkowe): celujący
90% - 98%: bardzo dobry
75% - 89%: dobry
60% - 74%: dostateczny
34% - 59%: dopuszczający
Poniżej 34%: niedostateczny
KRYTERIA OCENIANIA OBEJMUJĄCE ZAKRES UMIEJĘTNOŚCI UCZNIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY CZĄSTKOWE DLA KLASY IV SZKOŁY PODSTAWOWEJ
OCENY· CELUJĄCA (6):
- wiedza ucznia wykracza poza obowiązujący program nauczania.Słuchanie
Doskonale rozumie nawet dłuższe wypowiedzi nauczyciela. Rozumie teksty wykraczające zakresem słownictwa i gramatyki poza materiał programu nauczania.
Mówienie
Swobodnie rozmawia na tematy interesujące dziecko w jego wieku. Zasób słownictwa i znajomość struktur gramatycznych znacznie wykracza poza materiał przerabiany w klasie.
Czytanie
Czyta teksty wykraczające zasobem słownictwa i formami gramatycznymi poza zakres materiału. Potrafi szybko wyszukać informacje w nieznanym tekście. Rozumie ogólny sens trudnego tekstu i umie domyślić się znaczenia niektórych nieznanych wyrazów z kontekstu.
Pisanie
Pisząc wypracowania używa bogatego zasobu słownictwa i form gramatycznych. Potrafi napisać tekst spójny i interesujący na tematy, które dotyczą dziecko w tym wieku.
Stosunek do przedmiotu
Uczeń zawsze doskonale przygotowany do lekcji. Korzysta z dodatkowych źródeł (słowniki, czasopisma, książki anglojęzyczne). Na lekcji jest bardzo aktywny, umie pomóc słabszym kolegom przy pracy w parach, umie pokierować kolegami w czasie pracy grupowej.
· BARDZO DOBRA (5):
Słuchanie
Rozumie wszystkie polecenia nauczyciela (w zakresie poznanego słownictwa). Rozumie wszystkie poznane zwroty. Rozumie pytania dotyczące przerobionego materiału. Rozumie ogólny sens słuchanego tekstu i bez kłopotów umie wyszukać w nim potrzebne informacje.
Mówienie
Zapamiętuje i samodzielnie powtarza nowe wyrażenia. Poprawnie odpowiada na pytania i nie robi błędów przy sta-wianiu pytań. Tworzy samodzielne wypowiedzi na wszystkie omawiane wcześniej tematy. Poprawnie wymawia wszystkie głoski i nie popełnia błędów w wymowie poznanych wyrazów.
Czytanie
Czyta poprawnie wszystkie poznane wyrazy. Płynnie i z odpowiednią intonacją czyta przerabiane teksty. Potrafi znaleźć w tekście konkretne informacje. Praca ze słownikiem nie sprawia mu kłopotów.
Pisanie
Pisze starannie i czytelnie. Pisząc ze słuchu nie popełnia błędów. W wypowiedziach pisemnych stosuje pełny zakres poznanego słownictwa i form gramatycznych, w których nie popełnia błędów.
Stosunek do przedmiotu
Uczeń jest zawsze bardzo dobrze przygotowany do lekcji, nie ma żadnych zaległości w nauce. Na lekcji zgłasza się do odpowiedzi, jest aktywny w czasie pracy w parach i grupach.
· DOBRA (4):
Słuchanie
Rozumie polecenia nauczyciela dotyczące pracy na lekcji. Rozumie poznane zwroty. Rozumie większość pytań dotyczących przerobionego materiału. Rozumie ogólny sens słuchanego tekstu i umie wyszukać w nim niektóre informacje.
Mówienie
Potrafi powtórzyć za wzorem nawet skomplikowane wyrażenie. Odpowiada na pytania pełnym zdaniem. W zakresie przerobionego materiału zadaje pytania – na ogół poprawne gramatycz- nie. Umie sformułować kilkuzdaniową poprawną wypowiedź o sobie i najbliższym otoczeniu. Pamięta prawie wszystkie poznane słowa i zwroty. Poprawnie wymawia głoski angielskie, a błędy w wymowie zdarzają mu się tylko w trudniejszych wyrazach.
Czytanie
Czyta poprawnie tekst, zwracając uwagę na znaki interpunkcyjne. Może mieć kłopoty z przeczytaniem trudnych / długich wyrazów. Rozumie ogólny sens tekstu w zakresie przerobionego materiału. Na ogół potrafi wyszukać w tekście konkretne informacje. Pracując ze słownikiem ma problemy tylko ze słówkami o wielu znaczeniach.
Pisanie
Pisze starannie i czytelnie. Pisząc ze słuchu popełnia błędy tylko w trudniejszych wyrazach. Pisze samodzielne wypowiedzi, np. listy o sobie i najbliższym otoczeniu pełnymi zdaniami – prostymi ale bez większych błędów gramatycznych i ortograficznych.
Stosunek do przedmiotu
Uczeń zawsze ma podręcznik, zeszyt, ćwiczeniówkę. Sporadycznie zdarza mu się nie odrobić pracy domowej lub być nieprzygotowanym do lekcji. Stara się szybko nadrobić zaległości spowodowane np. nieobecnością w szkole. Starannie wykonuje wszystkie polecenia, w miarę możliwości zgłasza się do odpowiedzi. Stara się jak najlepiej pracować w parach i grupach.
· DOSTATECZNA (3):
Słuchanie
Rozumie proste polecenia nauczyciela. Rozumie proste zwroty grzecznościowe, stosowane na lekcji. Rozumie proste pytania. Rozumie ogólny sens słuchanego tekstu.
Mówienie
Potrafi powtórzyć za wzorem nieznane wcześniej wyrażenia. Na proste pytania odpowia-da pełnym zdaniem. Potrafi zadać proste pytania. Umie powie-dzieć kilka zdań o sobie i najbliższym otoczeniu (rodzina, szkoła ) bez większych błędów. Zasób słów pozwala na porozumiewanie się w zakresie przerobionego materiału. Wymawia poprawnie większość głosek angielskich, błędy w wymowie nie utrudniają zrozumienia jego wypowiedzi.
Czytanie
Większość wyrazów czyta poprawnie. Umie przeczytać prosty tekst tak, aby był zrozumiały. Rozumie ogólny sens prostego tekstu. Z trudnością wyszukuje w tekście potrzebne informacje. Na ogół potrafi znaleźć w słowniku słowo, którego nie rozumie.
Pisanie
Nie używa polskich liter. Nie popełnia błędów przy przepisywaniu. Pisze starannie i czytelnie. Pisząc ze słuchu popełnia liczne błędy. Konstruuje samodzielnie krótkie wypowiedzi pisemne, zrozumiałe pomimo błędów ortograficznych i / lub gramatycznych.
Stosunek do przedmiotu
Rzadko zdarza mu się nie przynieść podręczni-ka, ćwiczeniówki, zeszytu. Zdarza mu się nie odrobić pracy domowej, czasami jest nieprzygotowany do odpowiedzi ustnych. Wykonuje polecenia nauczyciela, zgłasza się do prostych odpowiedzi. W czasie pracy w parach/grupach zdarza mu się zajmować czymś innym.
· DOPUSZCZAJĄCA (2):
Słuchanie
Rozumie proste polecenia nauczyciela, poparte gestem. Rozumie proste zwroty grzecznościowe i proste pytania.
Mówienie
Bez większego trudu powtarza za wzorem (nauczyciel, kaseta) .Odpowiada na proste pytania jednym słowem. Próbuje opowiedzieć o sobie i najbliższym otoczeniu (rodzina, szkoła), lecz zdania są błędnie budowane, a błędna wymowa utrudnia zrozumienie jego wypowiedzi. Ma bardzo ograniczony zasób słownictwa. Ma trudności w wymawianiu głosek angielskich.
Czytanie
Często zapomina o różnicy pomiędzy pisownią a wymową. Wiele wyrazów czyta tak, jak są napisane. Rozumie proste zdania. Nie potrafi wyszukać w tekście potrzebnej informacji. Próbuje korzystać ze słownika, ale ma z tym duże kłopoty i często korzysta z pomocy nauczyciela.
Pisanie
Przeważnie pamięta o tym, aby nie używać polskich liter. Przy przepisywaniu popełnia czasami błędy. Stara się pisać starannie. Ze słuchu pisze poprawnie tylko proste wyrazy. Nie potrafi napisać samodzielnej wypowiedzi.
Stosunek do przedmiotu
Czasami nie przynosi podręcznika, zeszytu, ćwiczeniówki. Zdarza mu się nie odrobić pracy domowej pisemnej, często nieprzygotowany do odpowiedzi ustnych. W czasie lekcji bierze udział tylko w niektórych ćwiczeniach. Zdarza mu się nie pisać notatki, sporadycznie zgłasza się do odpowiedzi. Czas przeznaczony na pracę w parach / grupach traktuje jako przerwę w nauce.
· NIEDOSTATECZNA (1):
Słuchanie
Nie rozumie prostych poleceń nauczyciela, prostych pytań, ani poznanych do tej pory zwrotów grzecznościowych
Mówienie
Nie potrafi powtórzyć wyrazów / krótkiego zdania za nauczycielem. Nie umie odpowiedzieć na proste pytania.
Czytanie
Nie pamięta o różnicy między pisownią a wymową. Czyta tekst tak, jak jest napisany. Z tekstu rozumie tylko pojedyncze słowa. Nie umie korzystać ze słownika.
Pisanie
Nie zna różnic między alfabetem angielskim i polskim. Pisząc używa polskich liter. Pisze niestarannie. Pisze wyrazy tak, jak je słyszy. Popełnia błędy przy przepisywaniu.
Stosunek do przedmiotu
Często nie przynosi książki, zeszytu, ćwiczeniówki, nie odrabia prac domowych pisemnych. Nagminnie nieprzygotowany do odpowiedzi ustnych. W czasie lekcji jest całkowicie bierny – nie pisze, nie powtarza za nauczycielem, nie zgłasza się do odpowiedzi.