- Zielona Szkoła
- Gimnazjada piłki siatkowej / Zawody koszykówki
- Pokaz grupy Rekonstruktor
- Order Uśmiechu!
- Tańcz, gdy chcesz!
- Rok 2012
- Konkurs recytatorski poezji ks. Jana Twardowskiego
- Dzień Babci i Dziadka
- Jasełka
- "Z babcią i dziadkiem jest wesoło"
- Okiem Obserwatora
- Godzina dla Ziemi
- Palenie jest słabe
- Z wizytą w bibliotece
- Szkoła dla Rodziców i Wychowawców.
- Misterium Męki Pańskiej.
Szkoła dla Rodziców i Wychowawców.
Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna
w Brzesku
32 - 800 Brzesko ul. Piastowska 2B
tel. 14 66 301 81
3 grudnia zakończyły się w Zespole Szkół w Bielczy, trwające od 1 października zajęcia warsztatowe Szkoła dla Rodziców i Wychowawców. W cotygodniowych (10 tygodni), trwających 4 godziny lekcyjne spotkaniach początkowo uczestniczyło 9 Pań, a ostatecznie skończyło kurs 7 Pań.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców zgłaszanym w licznych indywidualnych rozmowach z psychologiem pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej odpowiadając na zaproszenie Pani Dyrektor Renaty Wody zorganizowali zajęcia na miejscu, w Bielczy, tak, by zainteresowane mamy nie musiały dojeżdżać.
Mamy stworzyły grupę pracującą zgodnie z zasadami pracy w grupie, pomagającą sobie wzajemnie, przestrzegającą zasad pracy grupowej (w tym pełnej dyskrecji). Praca w takiej grupie w środowisku, które się zna jest trudna i wymagająca, ale uczestniczki świetnie sobie z tym poradziły.
Szkoła dla Rodziców i Wychowawców to program rekomendowany od lat przez psychologów, pedagogów, a zwłaszcza Ministerstwo Edukacji. To ogólnopolski program wspierania umiejętności wychowawczych rodziców i nauczycieli. Nie jest adresowany do tych, którzy „mają kłopoty” z dziećmi – raczej do tych, którzy cenią sobie pewne wartości, chcą je dzieciom przekazać, a jednocześnie zależy im na dobrej relacji z dziećmi, na tym, by dzieci rozumieć i być przez nie rozumianym. „Szkoła” uczy stawiania granic tak, by dziecko je akceptowało, uczy słuchania dzieci i rozumienia ich uczuć, ale i dbania o własne uczucia i wyrażanie ich tak, by dziecka nie ranić i nie krzywdzić, a uwrażliwiać na drugą osobę. Uczy zachęcania dziecka do współpracy i do samodzielności. Pokazuje jak budować u dziecka realne poczucie własnej wartości.
Rodzice uczestniczący w zajęciach wykonują ciężką pracę. Muszą zmierzyć się ze stereotypami i utartymi przekonaniami. Muszą uwierzyć, doświadczyć i sprawdzić, że chcąc zmienić zachowanie dziecka trzeba zacząć od siebie.
Matkom uczestniczącym w zajęciach gratulujemy odwagi i wytrwałości, dziękujemy za zaangażowanie i pracę, cieszymy się z tego wspólnie i owocnie spędzonego czasu.
Wszystkich rodziców chcących nie tylko kochać, ale i rozumieć dzieci, wszystkich nauczycieli chcących jeszcze lepiej porozumiewać się ze swoimi uczniami ( i ich rodzicami też!) zapraszamy na zajęcia.
Prowadzące: psycholog Lucyna Mikulińska
psycholog Anna Pawlik
Komentarze uczestniczek zajęć:
- Umiejętności komunikowania się z otoczeniem można wykorzystać nie tylko do dzieci, ale i do sąsiadów, męża, rodzinyJ.
- Namawiamy zachęcamy wszystkich do takich zajęć.
- Nie trzeba się bać, to nie terapia, a grupę obowiązuje dyskrecja.
- Jest dobra atmosfera – uczymy się, ale i relaksujemy.
- To fajny sposób na oderwanie się od codziennych obowiązków.
- Zobaczyłyśmy świat oczami dzieci.