• Misterium Męki Pańskiej.

• Misterium Męki Pańskiej

Bielcza 2015

Przedstawienie Misterium Męki Pańskiej jest wyrazem świadomego przeżywania katolickiej wiary.

Tę ogromną tajemnicę Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa odtworzyli uczniowie Publicznego Gimnazjum w Bielczy. Wydarzenie miało miejsce 29 marca, w niedzielny wieczór, w kościele p.w. Matki Bożej Anielskiej w Bielczy. Religijne widowisko w murach świątyni rozpoczęło się o godzinie 20 i licznie zgromadziło parafian oraz gości. Nastoletni aktorzy w przepiękny sposób przybliżyli ewangeliczne sceny. Ich kunszt doskonale uzupełniała gra świateł, a nastrój skupienia i powagi pogłębiała przejmująca muzyka. Do głębokiego przeżycia i współuczestnictwa w Ostatniej Wieczerzy zaproszeni zostali wszyscy uczestnicy religijnego wydarzenia. Zasiadający w ławkach parafianie i goście zostali obdarowani przez apostołów chlebem z Wieczernika. Każdy z obecnych młodych odtwórców ról, jak również i widzów przeżywał w sercu swoje własne Misterium, a chwilom wzruszenia towarzyszyły łzy w oczach.

Trwające ponad godzinę przedstawienie zakończyło się sceną Zmartwychwstania, po której  parafianie-widzowie podziękowali młodym aktorom gromkimi brawami na stojąco.

Misterium Męki Pańskiej było przedsięwzięciem, którego przedstawienia podjęło się pod opieką nauczycieli: Justyny Knap, Moniki Kawy, Lidii Latochy, Krystiana Zycha, 37 gimnazjalistów:

Szymon Rogóż – Jezus

Samuel Ziółko – Judasz

Miłosz Limanówka – Jakub

Mateusz Kogut – Jan

Maciej Świątek – (także Łotr)

Hubert Bogusz

Mateusz Bogusz

Jakub Ziewacz

Krystian Rogóż

Sebastian Kijak

Szymon Imiołek

Dawid Wołek

Narratorzy:

Wiktoria Kapa

Eliza Wójcik

Kamil Latocha

Julia Limanówka

Adam Duda - Łotr

Kobiety:

Magdalena Pabian – (także kobieta płacząca)

Karolina Rempała

Kobiety płaczące:

Angelika Postawa

Eliza Turlej

Kornelia Kwaśniak

Gospodarzem i opiekunem wydarzenia był ks. proboszcz Tadeusz Kubala, a w kościele poradą i pomocą służyła pani Teresa Gładysz.

Współpracy ze szkołą i parafią podjął się  Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie Piotr Kania, który zapewnił sprzęt nagłaśniający i oświetleniowy oraz profesjonalną obsługę techniczną,  nad którą czuwali panowie Roman Rechul oraz Sebastian Szafrański.

Organizatorzy przedstawienia Misterium Męki Pańskiej serdecznie dziękują wszystkim osobom zaangażowanym w realizację przedsięwzięcia.