• Zajęcia otwarte w kl. I

• Zajęcia otwarte w klasie I prowadzone metodą CLIL – Moja rodzina. My family.

W roku szkolnym 2015/2016 w klasie pierwszej jest realizowana innowacja pedagogiczna:  Uczymy się świata przez język angielski – metoda CLIL w edukacji wczesnoszkolnej. Nauczyciele uczący w tej klasie, używają języka angielskiego, prowadząc swoje lekcje.

27 października zaproszeni rodzice obserwowali zajęcia prowadzone przez panią Agnieszkę Pabian. Na lekcji nauczycielka posługiwała się językiem angielskim, przekazując omawiane treści, zadawała pytania, wprowadzała nowe zwroty i słownictwo. Uczniowie starali się również używać języka angielskiego w swoich wypowiedziach i zabawach.

Zajęcia rozpoczęły się zabawą What’s your name? Uczniowie mieli za zadanie przedstawić się odpowiadając: My name is…Kolejną zabawą było odszukanie czapeczki ze swoim imieniem i zastosowanie pytania : Have you got your cap? Kiedy wszyscy odnaleźli czapeczki utrwalono poznane litery . Nauczyciel zadawał pytanie: What is the letter?  Dzieci nazywały literę, a następnie sprawdzały kto ma ją w swoim imieniu – Who has got this letter? Liczyły ile liter. Zastosowano zwroty: Count.  How many letters?

Następnie dzieci śpiewały i bawiły się przy piosence „Finger family” , wykorzystując paluszkowe pacynki: mom, dad, brother, sister, baby. W kolejnej części zajęć dzieci oglądały ilustracje przedstawiające różne rodziny, rozmawiały o nich, nazywając jej członków w języku angielskim i układały z rozsypanki literowej słowa: mama, tata, brat, siostra, ja. Liczyły członków rodziny. Dowiedziały się też co to jest drzewo genealogiczne. W ostatniej części zajęć uczniowie mieli za zadanie, umieścić na swojej pracy przedstawiającej ich rodziny wyrazy: mama, tata, brat, siostra, ja oraz ułożyć z rozsypanki literowej swoje imiona.

Po wykonaniu zadania dzieci przeprowadzały rozmowy z wybranymi kolegami i koleżankami i dowiadywały się np.: Jak ma na imię mama ?  Czy masz brata? Uczniowie starali używać się zwrotów : Who is this? Have you got a brother or  a sister? What's her name? What's his name?

Obecni na zajęciach rodzice przygotowali swoje wizytówki, zapisując imiona taty i mamy dziecka, które wykorzystano na kolejnej lekcji. Uczniowie przedstawiali swoich członków rodziny odczytując ich imiona. Wykonane przez dzieci prace będą wykorzystywane do powtórzenia poznanych zwrotów i do poznawania nowych, a także do poszerzania wiadomości o rodzinie, dotyczących zajęć  i pracy rodziców, ulubionych zabaw, potraw, spędzania wolnego czasu, itp.

Dziękuję wszystkim za udział w zajęciach zapraszam do obejrzenia zdjęć w galerii.

Agnieszka Pabian