„Dziś dla Babci słońce mamy i całuski dla Dziadziusia.

Dziś życzenia wnuczek składa i piosenki śpiewa wnusia”

25 stycznia 2024r. tradycyjnie w naszej szkole miała miejsce wyjątkowa uroczystość – Dzień Babci i Dziadka. Licznie przybyli goście mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie dla nich przygotowanych programach artystycznych. Uczniowie klas I – III zaprezentowali wzruszające Jasełka w formie pantomimy uzupełnione o piękne tańce oraz teksty nawiązujące do poszczególnych scen. Program uroczystości uświetnił występ przedszkolaków, którzy poprzez wiersze i piosenki podziękowali Dziadkom za ich czas          i bezinteresowną miłość. Oczywiście nie zabrakło też własnoręcznie wykonanych upominków, które dzieci wręczyły swoim Babciom i Dziadkom.  Dziękujemy Radzie Rodziców za pomoc i przygotowanie słodkiego poczęstunku dla zacnych gości. To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen radości, dumy i wzruszeń.

• Spotkanie z „SOWĄ”

Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności SOWA w Brzesku zwana jest również Małym Centrum Nauki. Składa się ona z tzw. majstrowni przeznaczonej na warsztaty oraz 20 eksponatów, które należy samemu dotknąć i zobaczyć, jak działają. Mogli doświadczyć tego uczniowie kl. II, którzy mieli możliwość m. in. sprawdzić się w szybkim zapamiętywaniu, obserwować zbliżenie na cień, działanie kamery termowizyjnej, kształty światła, rysować w lustrze, użyć powietrznej armaty, usypywać mapę, brać udział w wyścigach walców czy przekonać się, że można słuchać muzyki poprzez własne kości. Nad całością czuwała i niosła pomoc przesympatyczna p. Iwona zachęcając dzieci do odkrywania tajemnic poszczególnych urządzeń i eksponatów. Biorąc pod uwagę małą liczebność grupy do woli mogli oni korzystać z „cudów nauki”. Przy tej okazji uczniowie mieli możliwość obejrzenia Powiatowej Biblioteki w Brzesku, a w szczególności Działu Dziecięcego.

Wychowawca:

A. Bogusz – Duda

• PROJEKT Z LEKTURY

• Podczas zajęć rozwijających zainteresowania z języka polskiego i języka angielskiego siódmoklasiści wykonywali różnorodne zadania dotyczące lektury „Opowieść wigilijna”, której autorem jest angielski pisarz Charles Dickens. Pracowali zarówno w grupach - tworzyli plakaty przedstawiające duchy, jak i samodzielnie – redagowali charakterystykę głównego bohatera. Na lekcji języka angielskiego uczniowie układali życzenia, które chciałby przekazać ludziom odmieniony Ebenezer Scrooge, a następnie wykonywali kartki świąteczne. Na zakończenie, w ramach podsumowania wiadomości na temat lektury, młodzież przeprowadziła wywiad z  bohaterem, który przeszedł proces metamorfozy. Mamy nadzieję, że dzięki realizacji projektu uczniowie jeszcze lepiej zrozumieli i zapamiętali ponadczasowe przesłanie płynące z lektury, które jest  aktualne również dziś, ukazując czytelnikom znaczenie wzajemnej życzliwości i czynienia dobra.

Małgorzata Kumórek i Agnieszka Reczek

• ZAPROSZENIE!

• Serdecznie zapraszamy Babcie i Dziadków naszych wychowanków na uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, która odbędzie się w Zespole Szkolno Przedszkolnym w Bielczy 25 stycznia 2024 r. o godzinie 10.00 Dyrektor, nauczyciele, pracownicy szkoły i przedszkola, uczniowie Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Bielczy.

• Dokarmiamy ptaki.

• Nasi uczniowie rozwiesili przygotowane smakołyki dla ptaków wokół szkoły. Serdecznie dziękujemy Panu leśniczemu Łukaszowi Klarze za dostarczenie karmy.

• QUO VADIS?…

• Uczniowie klasy ósmej podczas omawiania powieści historycznej Henryka Sienkiewicza „Quo vadis” zrealizowali kolejny projekt z lektury. Zadaniem uczniów było przygotowanie ustnej prezentacji wybranej postaci, zgromadzenie materiałów pomocniczych, notatek wizualnych, z których korzystali podczas swojej wypowiedzi oraz zaprezentowanie bohatera w lapbooku. Poznając ciekawą biografię Henryka Sienkiewicza przedstawili życiorys noblisty w formie osi czasu. Nie brakło również filozoficznych rozważań i refleksji dotyczących odpowiedzi na pytanie: dokąd zmierza współczesny człowiek? Zaproponowana aktywność bardzo spodobała się ósmoklasistom i jak zawsze wykonali zadanie na medal. Projekt zrealizowano w ramach innowacji pedagogicznej „Twórczy sposób na lekturę”.

Agnieszka Reczek

• Kolędnicy misyjni w Bielczy

• 26 grudnia uczniowie naszej szkoły, jako kolędnicy misyjni czynnie zaangażowali się w przebieg każdej Mszy Świętej, a po jej zakończeniu z uśmiechem i śpiewem na ustach przedstawiali zebranym w świątyni parafianom przygotowaną scenkę, prosząc ich o wsparcie krajów misyjnych. Ofiarodawcy tegorocznej kolędy misyjnej wsparli m.in. szpital w Bagandou, szkołę dla dzieci głuchoniemych w Bertua, placówkę dla dzieci z niepełnosprawnością w Kazachstanie, a także szkoły i świetlice parafialne w Kongu, Republice Środkowoafrykańskiej, Tanzanii i Boliwii. Serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom oraz naszym kolędnikom misyjnym, którzy zaangażowali się w tak szlachetne dzieło.

Justyna Knap