• Sukces naszych wokalistów!

          •  

            Sukces naszych wokalistów!

            V Powiatowy Konkurs Piosenki Angielskiej BE A STAR odbył się 13 marca 2024 r., a naszą szkołę reprezentowali Marcel Kózka (klasa VI) oraz Amelia Florczak (klasa VIII).  Poziom konkursu był bardzo wysoki,

            zarówno od strony muzycznej jak i językowej, a jury miało trudny orzech do zgryzienia, gdyż na scenie wystąpiło aż 30 wokalistów. W tym roku laureaci konkursu otrzymują dodatkowy punkt podczas rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej.  Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali się wspaniale zdobywając czołowe miejsca w swoich kategoriach wiekowych. W kategorii klas IV- VI Marcel zdobył miejsce trzecie, a w kategorii klas VII-VIII Amelia uplasowała się na miejscu drugim. Jesteśmy niesamowicie dumni z tego sukcesu i dziękujemy, że dostarczają nam tak wielu wzruszeń i poruszających przeżyć. Podziękowania należą się również rodzicom, którzy zawsze ich wspierają oraz nauczycielom rozwijającym ich muzyczne uzdolnienia.

            Dziękujemy i pękamy z dumy, że jesteście częścią naszej szkolnej społeczności.

            Małgorzata Kumórek

            Fot. archiwum własne, MOK Brzesko

             
          • Powiatowe Targi Edukacyjne

          • 5 marca 2024 roku uczniowie klasy ósmej wraz z wychowawcą wzięli udział w Powiatowych Targach Edukacyjnych, które odbyły się w Powiatowym Centrum Edukacji w Brzesku. 

            Podczas targów, na stoiskach przygotowanych przez reprezentacje szkół ponadpodstawowych uczniowie mieli okazję zdobyć informacje dotyczące kierunków kształcenia oraz postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2024/25.

            Sala konferencyjna wypełniła się w tym dniu stoiskami szkół, placówek oświatowych oraz instytucji współpracujących z oświatą w powiecie brzeskim. Prezentowano ofertę edukacyjną, uczestnicy mieli możliwość m.in. degustacji potraw przygotowanych przez  uczniów klas gastronomicznych, obejrzenia umundurowania i wyposażenia oddziałów przygotowania wojskowego, zapoznania się z modelowaniem, drukiem 3D, elementami robotyki, obsługą urządzeń mechatronicznych  w klasach takich jak technik mechatronik  czy technik programista, niektórzy skorzystali również z usług fryzjerskich, które wykonały uczennice technikum. Reprezentanci szkół, nauczyciele oraz dyrektorzy szkół ponadpodstawowych odpowiadali również na wszystkie pytania nurtujące ósmoklasistów. Mam nadzieję, ze udział w targach ułatwi uczniom naszej szkoły wybór dalszych kierunków kształcenia.

            Małgorzata Kumórek

          • Lekcja języka angielskiego klasa 1#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

          • Wykorzystując metodę STEAM, w której w szczególności rozwijane są  umiejętności poznawcze dziecka, samodzielne myślenie oraz praca nad umiejętnością myślenia przyczynowo – skutkowego nauczyciel języka angielskiego zaprezentował uczniom działanie laminarki oraz uświadomił, że to proste urządzenie pozwala stosunkowo niewielkim kosztem zabezpieczyć wszelkiego rodzaju dokumenty i nie tylko. Po prezentacji uczniowie samodzielnie zalaminowali przygotowane wcześniej mini karty obrazkowe. Zadanie to było częścią projektu realizowanego od września 2023 roku w którym uczniowie utrwalają słownictwo poznane w każdym rozdziale podręcznika poprzez wykonanie fiszek zawierających zapis i ilustrację słowa z danego tematu. Każdy pierwszoklasista otrzymał od nauczyciela pudełko ( pochodzące z recyklingu), które oznaczył swoim nazwiskiem i sukcesywnie umieszcza w nim kolejne fiszki. Są one wykorzystywane w czasie lekcji do ćwiczeń, gier i zabaw jak również do samodzielnej nauki, projekt przewidziany jest do realizacji w klasie 2 i 3, a po jego zakończeniu uczniowie będą mogli pochwalić się samodzielnie przygotowanym zestawem do nauki słownictwa. 

            Małgorzata Kumórek

          • Lekcja języka angielskiego klasa 2#LaboratoriaPrzyszłości # LaboratoriaPrzyszlosci

          • Podczas lekcji języka angielskiego, realizując tematykę związaną z najbliższym otoczeniem dzieci czyli miejscem ich zamieszkania, każdy uczeń klasy drugiej wykonał projekt własnego (wymarzonego) domu oraz wyposażył pomieszczenia w niezbędne sprzęty. Uczniowie podczas projektowania wykorzystali materiały, które udało im się znaleźć w domu jak również te przyniesione przez nauczyciela. W czasie lekcji pracowali nad odpowiednim rozplanowaniem pomieszczeń, wyborem sprzętów, ich zadaniem było również umieścić w planie angielskie słownictwo z którym w tym rozdziale pracowali. Na zakończenie projektu każdy uczestnik zaprezentował krótko swoje dzieło, opowiadając po angielsku co znalazło się w jego domu. Praca w trybie projektowym dostosowanym do wieku oraz umiejętności uczniów wpłynęła na rozwój kompetencji naukowo-technicznych, umiejętności uczenia się oraz porozumiewania się w języku obcym.

            Małgorzata Kumórek

          • St.Patrick’s Day Challenge

          • St.Patrick’s Day Challenge Zapraszam uczniów klas 4-7 do wzięcia udziału w wyzwaniu związanym tematycznie z Dniem Świętego Patryka obchodzonym 17 marca w Irlandii. Wyzwanie jest dobrowolne, przygotowane dla chętnych uczniów.

             

            Etap 1

            Przygotowanie fiszek o tematyce St. Patrick’s Day. Aby otrzymać zestaw fiszek do przygotowania należy zgłosić się w dniach 18-20 marca do nauczyciela języka angielskiego. Fiszki z jednej strony zawierają pytania, a zadaniem uczniów jest uzupełnienie odpowiedzi na drugiej stronie (uczniowie mogą zapisać, narysować odpowiedź, pełna dowolność).

            Etap 2

            Gra w Blooketa - link zostanie przygotowany specjalnie dla uczestników "St. Patrick’s Day Challenge". Blooket z pytaniami i odpowiedziami z fiszek zostanie wysłany 2 kwietnia tylko do osób, które zgłosiły się do udziału w quizie (wykonały zadanie z etapu 1, czyli zaprezentowały fiszki). Linki do gry w Blooketa są aktywne przez 7 dni, a w każdą grę można zagrać 100 razy. Jeśli ten limit zostanie wyczerpany, przygotuję nowe linki. Uczestnicy wchodzą do gry za każdym razem, korzystając z innego imienia, np. Patryk 1, Patryk 2, Patryk 3. Nie trzeba się logować. W razie problemów technicznych zalecam skorzystanie z innej przeglądarki.

            Etap 3

            8 kwietnia (poniedziałek lekcja 6) odbędzie się "St. Patrick’s Day Challenge Quiz", podczas którego będziecie musieli odpowiedzieć na pytania w quizie podsumowującym wyzwanie. 

             

            Pytania dotyczące konkursu proszę kierować bezpośrednio do organizatora, najlepiej podczas lekcji języka angielskiego. Nagrody za poszczególne etapy będą przedstawiały się następująco: Etap 1 - Fiszki: Nagrodą za udział będą oceny cząstkowe (6). Etap 2 - Blooket: Nagrodą za udział będą pochwały (pozytywne uwagi). Etap 3 - Wielki Quiz: zwycięzcy otrzymają vouchery motywacyjne i drobne upominki. Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy.

            Małgorzata Kumórek

            Materiały wykorzystane w konkursie pochodzą od #panizklasą

             

            REGULAMIN SZKOLNEGO WYZWANIA “ST.PATRICK’S DAY CHALLENGE” Cele konkursu: - zachęcenie uczniów do aktywności w procesie zdobywania wiedzy, - stworzenie warunków i sytuacji pobudzających dzieci do pogłębiania wiedzy o świecie, - kształtowanie kreatywności uczniów poprzez tworzenie materiałów edukacyjnych, - rozwijanie twórczej aktywności uczniów, - kształtowanie pozytywnego nastawienia do nauki języka obcego, - popularyzowanie wiedzy na temat Świętego Patryka, Irlandii, mitologii irlandzkiej, - promocja placówki, - poszerzenie wiedzy o otaczającym świecie poprzez zainteresowanie kulturą, obyczajami krajów anglojęzycznych. Zakres tematyczny wyzwania “St. Patrick’s Day Challenge”: Wyzwanie obejmuje wiedzę dotyczącą dnia Świętego Patryka i Irlandii. Uczestnicy wyzwania “St. Patrick’s Day Challenge”: Konkurs kierowany jest do uczniów klas 4-7. Udział w konkursie jest dobrowolny i bezpłatny. Zasady uczestnictwa opisano w informacji o wyzwaniu. Zasady oceniania i przyznawania nagród: Oceniane i nagradzane będą prace z pierwszego i trzeciego etapu wyzwania. Uczniowie z najwyższą liczbą punktów w quizie (etap 3), zdobędą nagrody główne. Organizator konkursu może dodatkowo wyróżnić najciekawsze fiszki, przygotowane przez uczniów biorących udział w wyzwaniu. Przy ocenie fiszek będą brane pod uwagę: pomysłowość, estetyka pracy, oryginalność, samodzielność. Ogłoszenie wyników konkursu : Lista laureatów zostanie ogłoszona po przeprowadzeniu quizu i podliczeniu punktów. Postanowienia końcowe: Zgłoszenie udziału w wyzwaniu “St. Patrick’s Day Challenge” oznacza pełną i nieodwołalną akceptację warunków niniejszego regulaminu. Organizator: Małgorzata Kumórek

          • Spotkanie z wiosną w Krakowie

          • Spotkanie z wiosną w Krakowie

             

            21 marca, jak co roku odbyło się powitanie wiosny. Tym razem jednak uczniowie kl. II postanowili spotkać się z Nią w Krakowie. Zaraz po wyjściu z pociągu spacer krakowskimi Plantami ukazał im zwiastuny tej uroczej pory roku. Reprezentowały ją żółte forsycje, żonkile, stokrotki i krokusy oraz pojawiające się na drzewach liście. Słoneczna i bezwietrzna pogoda również informowała o jej nadejściu. Jej przedstawicieli w okazach przepięknych motyli dzieci mogły na żywo zobaczyć i poczuć na własnej skórze w Muzeum Żywych Motyli.

            Po treściach przyrodniczych nadszedł czas na „magię” w Labiryncie Luster. Wspaniałą zabawą dla dzieci było pokonywanie labiryntów i rozwiązywanie zagadek. W systemie korytarzy trzeba było znaleźć ten, który doprowadzi do wyjścia. Nie było to łatwym zadaniem, bo wszędzie widać było swoje odbicie, a tym samym można łatwo było trafić w ślepy zaułek. „Pokój nieskończoności” składał się z samych luster, a więc ściany i sufity to lustra, które potrafiły oszukać zmysły. Patrząc w górę oraz w dół miało się wrażenie, że obraz jest kilkakrotnie powtórzony. Całość dopełniały kolorowe, zmieniające się światła. To obraz rodem z filmu Science Fiction.

            Po wizycie w pokoju luster dzieci odbyły wirtualną podróż kosmiczną na legendarnej kolejce górskiej w 3D, otoczonej niezwykłymi futurystycznymi krajobrazami! Na krętym torze, w zaskakującej atmosferze czuli wzloty, upadki, a towarzyszące temu okrzyki były wyrazem dreszczyku emocji.

             

            Wychowawca:

            A. Bogusz – Duda

          • POZNAJ POLSKĘ – wycieczka do Warszawy

          • W dniach 17-18 października 2023 r. uczniowie klas: IV-VIII wraz z opiekunami wzięli udział w dwudniowej wycieczce do Warszawy współfinansowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu: „Poznaj Polskę”.  Uczestnicy zwiedzali stolicę, poznając jej burzliwą historię.

                        Nasza warszawska przygoda rozpoczęła się od spotkania z przewodniczką, która towarzyszyła nam przez kolejne dwa dni. Pierwszym punktem zwiedzania był Zamek Królewski. Poznaliśmy jego dramatyczną historię. Zachwycaliśmy się dziełami Jana Matejki oraz Salą Senatorską, w której uchwalono Konstytucję 3 maja w 1791 r. Po zwiedzeniu zamku rozpoczęliśmy spacer po Warszawie. Zobaczyliśmy Kolumnę Zygmunta, udaliśmy się na Krakowskie Przedmieście, gdzie mogliśmy podziwiać Pałac Prezydencki, pomnik Mickiewicza oraz Plac Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza. Następnym punktem wycieczki było wyczekiwane przez wszystkich uczestników Centrum Nauki Kopernik. Każdy z nas mógł doświadczyć jak działa iluzja, jak powstaje dźwięk, jak pracują ludzkie mięśnie, stawy i kości, dlaczego w przyrodzie występują pewne zjawiska. Po wyczerpującym dniu, zmęczeni, ale i podekscytowani, udaliśmy się na smaczną obiadokolację do naszego hotelu, aby nabrać sił na kolejny dzień.

                        Następnego dnia, wczesnym rankiem, rozpoczęliśmy zwiedzanie stolicy od wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego. Był to niezwykle emocjonalny punk wycieczki. Na miejscu zapoznaliśmy się z kalendarium powstania wsłuchując się w wiele wzruszających i przejmujących historii bohaterów znanych i bezimiennych. Na ten dzień zaplanowaliśmy również zwiedzenie Łazienek Królewskich, które zachwyciły nas pięknem natury, urokiem barwnych i majestatycznych pawi oraz klasycystycznym Pałacem na Wyspie, zwanym również Pałacem na Wodzie.

                        Nasz grafik był bardzo napięty, ale mimo tego, udało się odwiedzić wszystkie zaplanowane miejsca, a nawet więcej! Dodatkowo zobaczyliśmy Pałac Kultury, na którego tle wykonaliśmy wspaniałą fotografię grupową oraz weszliśmy na Stadion Narodowy, który zachwycił nas swymi imponującymi rozmiarami.

                        Wycieczka była bardzo udana i interesująca. Poznane fakty i ciekawostki historyczne w zetknięciu „na żywo” z miejscami, w których się rozgrywały z pewnością zostaną z nami na całe życie.

            Organizatorzy i opiekunowie

                       

          • Różne oblicza kobiet

          • Różne oblicza kobiet

             

            Kobieta to mama, babcia, siostra, ciocia, koleżanka, dziewczyna, żona…, ale przede wszystkim to osoba, która kojarzy się nam z miłością, czułością, dobrocią i pięknem. Na każdym etapie życia człowieka poszczególne z nich odgrywają ogromną rolę zarówno w życiu mężczyzn i chłopców, jak i innych kobiet czy dziewczynek.

            „Być kobietą” to słowa piosenki w wykonaniu Amelii, które rozbrzmiały w przeddzień Dnia Kobiet w DPS w Borzęcinie. Po raz kolejny z wizytą udała się tam młodzież z SKW w Bielczy, aby uczcić to wyjątkowe święto. Choć jakiś czas temu budziło ono wiele kontrowersji, przetrwało i ma się całkiem dobrze. Do Borzęcina wolontariusze dotarli autokarem wynajętym przez Dyrektora ZSP w Bielczy A. Pabian – za co składamy serdeczne podziękowania. Największym problemem jest zawsze dotarcie do DPS-u i choć odległość to tylko 5 km to SKW nie posiada środków finansowych na ten cel. Najczęściej dzieląc młodzież na mniejsze grupki korzystamy z dowozu przez rodziców prywatnymi samochodami.

            Po przygotowaniu się młodzieży i dzieci do występu zebranych pensjonariuszy, Dyrekcję oraz pracowników DPS powitała koordynator SKW – A. Bogusz – Duda. Następnie odbyła się prezentacja montażu słowno – muzycznego z okazji Dnia Kobiet. W humorystyczny sposób przedstawiono w nim genezę święta od stworzenia świata w osobach Adama i Ewy do czasów współczesnych. Dialogi młodzieży przeplatane były piosenkami: „To nie ja byłam Ewą” (Amelia), „Ramię w ramię” (Wiktoria) czy „Dumka na dwa serca”, która poruszyła zgromadzonych w wykonaniu Amelii i Marcela. W tle podkładu piosenki „Woman” J. Lenona chłopcy zastanawiali się „po co na świecie istnieją kobiety?” Występujące gościnnie dziewczynki z kl. II (Marcysia, Kaya, Roksana i Judyta) oraz kl. IV (Lena, Julia, Nikola i Kinga) w pięknych strojach wykonały taniec „Wiosennych kwiatów” do utworu „Hallelujah”. Na koniec ku wielkiemu wzruszeniu zebranych wszyscy wspólnie wykonali utwór „Życzymy, życzymy…”.

            Po części artystycznej odbyło się spotkanie z Paniami, podczas którego degustowano ciasta przywiezione w prezencie od wolontariuszy oraz przygotowane dla nich słodkości w postaci pysznych babeczek i słodyczy. Choć współpraca SKW z DPS trwa już kilka lat rozmowy z jego Dyrekcją, pracownikami oraz pensjonariuszami uświadamiają nam, że jesteśmy tam zawsze mile widziani.

            Niezastąpiona podczas wyjazdu okazała się pomoc M. Zelek, która była zarówno opiekunem jak i „garderobianą” dziewczynek wykonujących taniec. Na medal spisały się również mamy wolontariuszy, przygotowując wyśmienite ciasta. Wielkie dzięki!

            Dokładnie 8 marca montaż został zaprezentowany w ZSP w Bielczy i dedykowany był wszystkim Paniom oraz Dziewczynkom. Po jego obejrzeniu w każdej z klas chłopcy składali życzenia swym nauczycielkom i koleżankom wręczając kwiaty i drobne upominki.

            8 marca – piękne święto, wspaniałe kwiaty i niespodzianki, miłe i serdeczne chwile. Wykreślmy datę, kwiaty i prezenty – niech zostanie dobro, serdeczność i wyrozumiałość, a Dzień Kobiet będzie trwał cały rok. Panowie i chłopcy – co Wy na to?

            A. Bogusz - Duda

          • SPOTKANIE Z ARTYSTĄ

          • Na lekcji języka polskiego uczniowie ósmej klasy omawiając opowiadanie satyryczne Sławomira Mrożka pt. „Artysta” postanowili wykorzystać elementy dramy i wcielili się w bohaterów. Dzięki tej metodzie aktywizującej młodzież zapamiętała zarówno treść lektury, jak również fakt, że opisywana sytuacja w utworze posiada cechy groteski, a tytuł miniatury przekazuje ponadczasową myśl dotyczącą pragnień i marzeń człowieka. Na zajęciach próbowaliśmy wspólnie znaleźć odpowiedź czy główny bohater to ambitny kogut, czy ograniczony artysta? Projekt zrealizowano w ramach innowacji pedagogicznej „Twórczy sposób na lekturę”.