• "Marzycielska poczta"

• Uczniowie klasy II SP włączyli się w akcję organizowaną przez SKW pod hasłem „Marzycielska Poczta”. Zadaniem każdego z nich było własnoręczne przygotowanie wielkanocnej kartki (wykonywali ją na zajęciach plastyki), napisanie życzeń i wysłanie do rodzeństwa Zuzi i Michała chorych na mukowiscydozę. Po przybliżeniu historii rodzeństwa i pokazaniu ich zdjęć list w imieniu całej klasy napisała wychowawczyni A. B. D. Dzięki tej akcji uczniowie doskonalili nie tylko formę pisania i układania życzeń świątecznych, ale przede wszystkim mieli możliwość sprawienia przyjemności i ogromnej radości rodzeństwu, wspierając ich w chorobie.

• PIERWSZA POMOC

• W marcu uczniów klas IV odwiedziła pielęgniarka szkolna pani Maria Górka – Koczwara. W ramach lekcji przyrody odbyła się lekcja pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali wiadomości dotyczących udzielania pierwszej pomocy. Nie zabrakło przy tym zajęć praktycznych i ćwiczeń na fantomie. Dzięki pokazowi i objaśnieniom pani Marysi dowiedzieliśmy się jak przeprowadzać resuscytację, tamować krwotoki, postępować w przypadku złamania, zachłyśnięcia, omdlenia, oparzenia, a także jak się zachować w sytuacji wypadku komunikacyjnego i jak powiadomić pogotowie ratunkowe. Uczniowie bardzo aktywnie brali udział w zajęciach, byli zainteresowani przekazywanymi informacjami, wykazali się także doskonałą znajomością numerów alarmowych.

Wspaniale i profesjonalnie prowadzona lekcja była ogromną wartością dla naszych uczniów. Zajęć związanych z tą tematyką nigdy zbyt wiele. Znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej ma decydujące znaczenie w chwilach zagrożenia czyjegoś życia lub zdrowia. Bogatsi o tę wiedzę uczniowie zasilili rzeszę ratowników medycznych.

Dziękujemy pani Marysi za przeprowadzenie tej niecodziennej życiowej lekcji

i zapraszamy za rok :)

Monika Kawa

• Spotkanie z Małym Księciem

• 2 marca br. o godzinie 11.50 uczniowie uczęszczający na zajęcia teatralne zaprezentowali przed zgromadzoną publicznością przedstawienie teatralne pt.: „Spotkanie z Małym Księciem”. Spektakl został przygotowany z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Rolę główną, tytułowego Małego Księcia, który wyruszył z planety B612, by znaleźć prawdziwego przyjaciela, znakomicie zagrał uczeń klasy IV b – Łukasz Gala. W pozostałe postacie wcielili się siódmoklasiści: Róża – Oliwia Cisak, Król – Anita Wesołowska, Geograf – Oskar Pudło, Bankier – Dawid Solak, Próżny – Żaneta Pilch, Latarnik – Agnieszka Czernek, Pilot – Eryk Ziółko, Lis – Justyna Gadziała, narrator – Hubert Bogusz. Przedstawienie wzbogacił występ dziewczynek z Koła Tanecznego, którym opiekuje się p. Agnieszka Pabian. Widzowie z dużym zainteresowaniem oglądali spektakl, którego scenariusz został oparty na motywach książki A. de Saint – Exupery. "Mały Książę" jest pozycją szczególną w spisie lektur, ponieważ pod warstwą bajkowej fabuły autor chciał zwrócić uwagę czytelnika, jak ważne są prawdy uniwersalne i ponadczasowe: przyjaźń, miłość, wierność. Najważniejsze cytaty to: „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”, „Na pustyni jest się trochę samotnym. Równie samotnym jest się wśród ludzi”, „Miłość nie polega na tym, aby wzajemnie sobie się przyglądać, lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku”.

Opiekunka Koła Teatralnego: Agnieszka Reczek