Konkurs on-line
Serdecznie zapraszamy przedszkolaków i ich rodziców do udziału w konkursie: ”Zwierzęta w wiejskiej zagrodzie”. Regulamin konkursu w zakładce: Publiczne Przedszkole.
Konkurs on-line
Serdecznie zapraszamy przedszkolaków i ich rodziców do udziału w konkursie: ”Zwierzęta w wiejskiej zagrodzie”. Regulamin konkursu w zakładce: Publiczne Przedszkole.
Z OKAZJI ŚWIĄT WIELKANOCNYCH ŻYCZYMY PAŃSTWU ZDROWIA, KTÓRE POZWALA PRZETRWAĆ NAJGORSZE MOMENTY W ŻYCIU I MIŁOŚCI, KTÓRA JEST WAŻNIEJSZA OD WSZYSTKICH MATERIALNYCH DÓBR. DUŻO POKOJU I KONTEMPLACJI W TYM WYJĄTKOWYM CZASIE.
Dyrektor, nauczyciele
i pracownicy ZSP w Bielczy
W związku z wystąpieniem zagrożenia epidemiologicznego informujemy, że zmianie ulega forma płatności za przedszkole.
Bardzo prosimy o uregulowanie należności za swoje dziecko/dzieci za przedszkole w formie przelewu na rachunek bankowy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bielczy, 32-824 Bielcza 294A
nr konta bankowego 22 85910007 1100 0907 3162 0001 Krakowski Bank Spółdzielczy - w tytule przelewu prosimy wpisać imię i nazwisko dziecka/dzieci
Kwota zostanie Państwu podana telefonicznie lub w innej formie.
płatność należy uregulować w terminie od 3.04.2020 r. do 9.04.2020 r.
Prosimy o dostosowanie się do terminu płatności. Tych z Państwa, którzy nie mają możliwości uregulowania należności przelewem prosimy o sontaktowanie się z Panią Małgorzatą Marcinek pod nr telefonu 146847892 w celu uzgodnienia formy płatności.
REKRUTACJA
DO PRZEDSZKOLA
I PIERWSZEJ KLASY!!!
W związku z wystąpieniem zagrożenia epidemiologicznego rekrutacja do szkoły i przedszkola odbędzie się drogą elektroniczną.
Poniżej są zamieszczone wnioski wraz z oświadczeniami o przyjęcie dzieci do przedszkola/ szkoły na rok szkolny 2020/2021.
Zainteresowani rodzice proszeni są o ściągnięcie dokumentów ze strony szkoły i odesłanie wypełnionych druków za pomocą skanów lub zdjęcia na adres mailowy szkoły: zszbielcza@interia.pl
Rekrutacja obowiązuje w terminie:
11 marca – 8 kwietnia 2020r.
dokumenty do pobrania:
Wniosek_2020-2021_Przedszkole.pdf
oswiadczenie-pomoc_spoleczna.pdf
oswiadczenie-rodzicow-pracujacych.pdf
oswiadczenie_o_samotnym_wychowywaniu_dziecka.pdf
oswiadczenie_o_uczeszczaniu_rodzenstwa_do_przedszkola_lub_szkoly_podstawowej.pdf
oswiadczenie_o_wielodzietnosci_rodziny.pdf
oswiadczenie_zamieszkale_w_obwodzie.pdf
Wniosek_2020_2021_SZKOLA.pdf
Dyrektor ZSP w Bielczy
W związku z czasowym ograniczeniem funkcjonowania jednostek systemu oświaty następuje zmiana terminu rekrutacji do Publicznego Przedszkola w Bielczy oraz do kl. I Publicznej Szkoły Podstawowej w Bielczy.
Wnioski o przyjęcie na rok szkolny 2020/2021 przyjmowane będą do 8 kwietnia 2020 r. do godz. 15.00 w sekretariacie szkoły.
Terminy postępowania rekrutacyjnego zgodnie z Zarządzeniem nr 36/2020 Wójta Gminy Borzęcin z dnia 12 marca 2020 r.
Zarzadzenie_36.2020.pdf
W związku rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 roku, które zmienia przepisy dotyczące prowadzenia kształcenia na odległość. Zobowiązuje ono dyrektora do organizacji zdalnego kształcenia z uwzględnieniem bezpiecznego korzystania z urządzeń umożliwiających komunikację elektroniczną (komputer, telewizor, telefon). Ponadto mając na uwadze aktualne zalecenia medyczne odnośnie czasu korzystania z komputera przez dzieci i ich dostępności w domu, wiek i etap rozwoju uczniów, a także sytuację rodzinną uczniów:
Postanawiam w uzgodnieniu z nauczycielem uczącym w czasie nauki zdalnej nie zadawać ćwiczeń z zajęć informatycznych w klasach od 1 do 6, okazjonalne zadania będą otrzymywać uczniowie klasy 7 i 8.
Wszystkie dzieci, które będą odsyłać zadania i pracować zdalnie same bądź z rodzicami otrzymują 5 z informatyki / zajęć komputerowych.
Ponadto mając na uwadze równomierne obciążenie uczniów w poszczególnych dniach tygodnia, zróżnicowanie zajęć w każdym dniu oraz możliwości psychofizyczne uczniów podejmowania intensywnego wysiłku umysłowego w ciągu dnia, proszę o informowanie mnie za pomocą dziennika elektronicznego lub mailowo zszbielcza@interia.pl o trudnościach i problemach ze zdalnym nauczaniem.
Bądźcie państwo w kontakcie z nami nauczycielami, z dyrektorem, sekretarzem i jeśli jest problem, wątpliwość, to nie zostawajcie z tym sami.
Z życzeniami zdrowia dyrektor.
Pozdrawiam
Marzena Kijak
Szanowni Rodzice, drodzy Uczniowie
Próbny egzamin ósmoklasisty
Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowa komisja egzaminacyjna w Krakowie przygotowują materiały do przeprowadzenia próbnego egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki oraz języka angielskiego.
Odbędzie się on od 30 marca do 1 kwietnia br.:
Wszystkie materiały, w tym nagrania w formacie mp3 do zadań na rozumienie ze słuchu w arkuszach z języka angielskiego, zostaną zamieszczone na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.gov.pl) oraz na stronie internetowej okręgowej komisji egzaminacyjnej w Krakowie http://www.oke.krakow.pl/inf/
Proponuje, aby próbny egzamin ósmoklasisty został przeprowadzony w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu (np. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów), choć mam pełną świadomość, że w warunkach domowych może to być trudne do zrealizowania.
Próbny egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzany wyłącznie w celu informacyjnym (tj. danie uczniom kolejnej szansy pracy z arkuszem egzaminacyjnym w czasie przeznaczonym na rozwiązanie zadań na egzaminie) oraz diagnostycznym (tj. zidentyfikowania wiadomości i umiejętności, które dany uczeń opanował już w stopniu zadowalającym, oraz wiadomości i umiejętności, które wymagają jeszcze doskonalenia). Uczeń nie dostanie ocen cząstkowych na podstawie uzyskanych przez niego wyników egzaminu próbnego z poszczególnych przedmiotów.
Dodatkowe informacje i materiały dotyczące egzaminu ósmoklasisty
Szczegółowe informacje o egzaminie ósmoklasisty dostępne są na stronach internetowych CKE (www.cke.gov.pl) oraz okręgowych komisji egzaminacyjnych.
Uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele mogą z tych stron nieodpłatnie pobrać:
Bardzo proszę wszystkich uczniów, aby po pobraniu materiałów rozwiązali zadania w domu w takim czasie, jaki jest przeznaczony na wykonanie zadań na egzaminie, zapisując swoje rozwiązania w formie, np.
Po zakończeniu pracy z arkuszem uczniowie przesyłają swoje rozwiązania do nauczycieli odpowiednio :
(np. e-mailem w formie uzupełnionych plików lub zdjęć poszczególnych kartek rozwiązań), którzy – korzystając ze szczegółowych zasad oceniania rozwiązań zadań – będą mogli te odpowiedzi sprawdzić i ocenić oraz przekazać uczniom i rodzicom informację zwrotną.
Bardzo proszę wszystkich uczniów i rodziców o zastosowanie się do wyżej wymienionych wytycznych, ponieważ możliwe jest, że egzamin ósmoklasisty będzie miał zbliżoną formę.
W razie pytań i wątpliwości proszę o kontakt przez dziennik elektroniczny Librus lub mailowy: zszbielcza@interia.pl.
Życzę powodzenia
Marzena Kijak
W związku z najnowszym rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 roku, które zmienia przepisy dotyczące prowadzenia kształcenia na odległość w okresie tymczasowego ograniczenia funkcjonowania szkół odnośnie zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID – 19, wprowadza się nowe zasady pracy na odległość obowiązujące od 25 marca do 10 kwietnia 2020 roku.
Minister zwraca uwagę, że aktualna sytuacja wymaga od nas wszystkich pełnej mobilizacji i współpracy w związku z czym rodzice proszeni są o cierpliwość i wyrozumiałość.
Realizacja podstawy programowej może być prowadzona z wykorzystaniem materiałów udostępnionych przez nauczyciela, a także tych rekomendowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, Centralnej i Okręgowych Komisji Egzaminacyjnej, a także emitowanych w pasmach edukacyjnych programów Telewizji Publicznej.
Nauczyciele naszej szkoły będą przesyłać swoje materiały edukacyjne uczniom a także rodzicom za pomocą dziennika Librus lub poczty elektronicznej. Materiały przesyłane będą także rodzicom, żeby Państwo mieli wgląd w lekcje, które powinny być opanowane przez uczniów włącznie z odrobionym zadaniem i odesłane do nauczycieli w wymaganych terminach. Uczniowie powinni robić zdjęcia lub skany lub w programie Word odsyłać nauczycielom zadania. Nauczyciele będą mogli oceniać prace uczniów, które wcześniej im zadali jako formę pracy zdalnej, a oceny wpisywane będą do dziennika Librus. Lekcje będą prowadzone zgodnie z dotychczasowym tygodniowym rozkładem zajęć, dostępnym na stronie naszej szkoły. Obecność będzie zależała od tego czy uczniowie odczytają plik z zadaniami przesłany do nich przez nauczycieli. W związku z powyższym proszę o codzienne logowanie się do dziennika i sprawdzanie wysyłanych przez nauczycieli plików lekcji. Obecność lub jej brak będą sprawdzane drugiego dnia na podstawie odczytanego lub nie pliku zadań wysłanego dzień wcześniej przez nauczycieli.
Rozumiem, że czasami jeden komputer używany jest przez kilka osób w domu, dlatego też termin odesłania zadanej pracy nie będzie zawężany do godziny, w której odbywa się lekcja, ale odpowiednio wydłużony, np. do pory popołudniowej lub wieczornej, a nawet kilka dni później.
Szczególnym nadzorem objęci zostają uczniowie klas siódmych i ósmych (zwłaszcza z przedmiotów egzaminacyjnych), w związku z czym sprawdziany uczniowie tych klas będą musieli napisać w godzinie wyznaczonej przez nauczyciela i odesłać do nauczyciela po upływie tej godziny lub dwóch godzin. W ciągu jednego tygodnia mogą pisać najwyżej jeden sprawdzian, zapisany w terminarzu w dzienniku Librus.
Uczniowie pozostałych klas mogą pisać sprawdziany przy wydłużonym terminie czasu pracy, np. do pory popołudniowej lub wieczornej, nie więcej niż jeden w tygodniu. Termin musi zostać zapisany w terminarzu dziennika Librus.
W przypadku przedszkola, uczniów klas I-III szkoły podstawowej oraz wczesnego wspomagania rozwoju dziecka nauczyciel ma obowiązek poinformowania rodziców o dostępnych materiałach, a także możliwych sposobach i formach ich realizacji przez dziecko w domu. Nauczyciel może informować rodziców telefonicznie, wiadomościami SMS lub mailowo w zależności od tego jaką ustaliliście Państwo formę kontaktu między sobą wygodną dla obu stron.
Z wyrazami szacunku,
Dyrektor ZSP w Bielczy
Dzieci się uczą i młodzież się uczy. Rodzicu, i Ty poświęć trochę czasu na naukę, Wychowanie dzieci nie jest proste, ale mamy 10 wskazówek, które Ci pomogą. Centrum Rozwoju Lokalnego - organizator ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców" kontynuując swoją misję wspierania edukacji najmłodszych, a także wsparcia rodziców w procesie wychowania swoich pociech, przygotowało kolejny materiał wideo z poradami. Film "Wychowanie dzieci – 10 porad psychologa" to materiał, który podejmuje 10 bardzo ważnych kwestii dotyczących wychowania dzieci. W roli przewodnika psycholog mgr Beata Liwowska.
Link do filmu: http://youtu.be/HxbYRBAKs7U
Korzystając z okazji przypominamy, że na stronie internetowej Centrum Rozwoju Lokalnego do pobrania są darmowe materiały do nauki w domu. Nowe materiały będą się ukazywać w każdą środę i każdy piątek aż do czasu, gdy szkoły i przedszkola wznowią funkcjonowanie.
Link do materiałów: https://crl.org.pl/2020/03/12/dzieci-ucza-rodzicow-w-domu/
W związku z zawieszeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych wszystkie materiały oraz zadania nauczyciele wysyłają do uczniów poprzez wiadomości w elektronicznym dzienniku Librus. W przypadku braku dostępu do dziennika proszę kontaktować się z wychowawcami lub przez kontakt w wiadomości Messenger do Pani z Sekretariatu.
W związku z zawieszeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych poniżej linki do nauki zdalnej.
W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, Ministerstwo Edukacji Narodowej rekomenduje, aby w okresie zawieszenia prowadzenia zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych do minimum ograniczyć obecność nauczycieli oraz pracowników niepedagogicznych w szkole.
Sytuacja nauczycieli oraz pracowników niebędących nauczycielami przedszkoli, szkół i placówek w związku
z zawieszeniem prowadzenia zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych
– informacja MEN
Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej[1] od 12 do 25 marca 2020 r. zawieszono prowadzenie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej
w przedszkolach, szkołach i w większości placówek.
Oznacza to, że w tym okresie w przedszkolu, szkole lub placówce nie są prowadzone zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, z wyjątkiem 12
i 13 marca 2020 r., kiedy prowadzono działalność opiekuńczą.
Zawieszenie zajęć nie zwalnia jednak pracowników tych jednostek z obowiązku świadczenia pracy.
Organizacja pracy nauczycieli
12 i 13 marca 2020 r. nauczyciele zatrudnieni w przedszkolach, innych formach wychowania przedszkolnego, szkołach podstawowych i szkołach artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej, z wyjątkiem szkół podstawowych dla dorosłych byli zobowiązani do prowadzenia zajęć opiekuńczych. Nauczyciele świadczący pracę w tych dniach otrzymują z tego tytułu wynagrodzenie za pracę w składnikach i wysokości wynikających z ich uprawnień.
Zawieszenie do 25 marca 2020 r. prowadzenia działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej nie oznacza zawieszenia przez szkoły wszystkich form działalności. Ministerstwo Edukacji Narodowej zaleca, aby w tym okresie nauczyciele wspierali uczniów w samodzielnej nauce w domu i kontaktowali się z nimi przy wykorzystaniu np.: dziennika elektronicznego, strony internetowej przedszkola, szkoły lub placówki, mailingu do rodziców, a w przypadku starszych uczniów bezpośredniego kontaktu elektronicznego.
W przypadku nauczycieli publicznych przedszkoli, szkół i placówek prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego oraz organy administracji rządowej czas pracy oraz zadania wykonywane w ramach czasu pracy określają przepisy Karty Nauczyciela.[2] Zgodnie z art. 42 ust. 1 i 2 tej ustawy w ramach czasu pracy nieprzekraczającego 40 godzin na tydzień nauczyciel jest obowiązany realizować nie tylko zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami, ale również inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły oraz zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym. Dyrektor szkoły może więc w okresie zawieszenia prowadzenia zajęć zlecać nauczycielom inne zadania, np. przygotowywanie i przesyłanie uczniom materiałów dydaktycznych do samodzielnej pracy w domu. Zastosowanie ma w tym przypadku również art. 81 § 3 Kodeksu pracy, który umożliwia powierzenie pracownikowi w okresie przestoju innej odpowiedniej pracy.
O organizacji pracy nauczycieli decyduje dyrektor
O organizacji pracy nauczycieli decyduje dyrektor przedszkola, szkoły lub placówki, który zgodnie z art. 7 Karty Nauczyciela jest przełożonym służbowym wszystkich pracowników. Działając na podstawie art. 3 ustawy z 2 marca 2020 r.
o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych[3], dyrektor szkoły może polecić nauczycielowi wykonywanie pracy zdalnej.
Możliwe jest zatem świadczenie pracy przez nauczycieli zarówno w miejscu ich pracy, jak i świadczenie pracy poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna). W pierwszym przypadku nauczyciele przygotowują i przesyłają uczniom materiały, korzystając ze sprzętu na terenie szkoły.
Za dni, w których nauczyciele będą świadczyli pracę, otrzymują wynagrodzenie bez zmian, z wyjątkiem dodatku za warunki pracy, który jest należny wyłącznie za godziny przepracowane w określonych warunkach pracy, oraz wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe, które jest związane z dodatkową pracą nauczyciela polegającą na realizacji zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych powyżej pełnego wymiaru zajęć.
Jeżeli natomiast z przyczyny leżącej po stronie pracodawcy w określonym czasie nauczyciel nie będzie świadczyć pracy, zastosowanie ma art. 81 § 1 Kodeksu pracy, który stanowi, że pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania.
Zatem za dni, w których nauczyciele nie będą świadczyli pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, lecz będą pozostawali w gotowości do pracy, zachowują prawo do wynagrodzenia zasadniczego w wysokości wynikającej z ich osobistego zaszeregowania oraz dodatku funkcyjnego.
W przypadku nauczycieli przedszkoli, szkół i placówek prowadzonych przez osoby fizyczne lub osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego o organizacji ich pracy również decydują dyrektorzy tych jednostek. Do nauczycieli tych, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, mają zastosowanie przepisy art. 81 Kodeksu pracy oraz art. 3 ustawy o przeciwdziałaniu i zwalczaniu COVID-19.[4]
Kadra kierownicza przedszkoli, szkół i placówek
W okresie zawieszenia prowadzenia działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej kadra kierownicza przedszkoli, szkół i placówek nie prowadzi zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Jest jednak zobowiązana do realizowania innych zadań wynikających z zajmowanych stanowisk. Decyzje w sprawie organizacji pracy dyrektora przedszkola, szkoły lub placówki podejmuje wójt, burmistrz lub prezydent miasta, który jest jego bezpośrednim przełożonym[5]. Natomiast decyzje w sprawie organizacji pracy pozostałej kadry kierowniczej podejmuje dyrektor szkoły.
Osoby zajmujące stanowiska kierownicze, które będą świadczyły pracę, otrzymują wynagrodzenie bez zmian, z wyjątkiem ewentualnego wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i dodatku za warunki pracy.
Pracownicy administracji i obsługi
Zawieszenie prowadzenia zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych nie wpływa bezpośrednio na pracę wykonywaną przez pracowników administracji
i obsługi szkolnej i nie zwalnia ich automatycznie z obowiązku świadczenia pracy.
O organizacji ich pracy decyduje dyrektor szkoły[6]. Dyrektor szkoły na podstawie art. 3 ustawy o przeciwdziałaniu i zwalczaniu COVID-19[7] może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna), o ile oczywiście charakter zadań wykonywanych przez pracownika na to pozwala.
Jeżeli natomiast z przyczyny leżącej po stronie szkoły w określonym czasie pracownik administracji lub obsługi nie będzie świadczyć pracy, pozostaje wówczas do dyspozycji dyrektora szkoły i jest w gotowości do wykonywania pracy. Mają wówczas zastosowanie przepisy art. 81 § 1 Kodeksu pracy, który wskazuje, że pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania. Wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów.
Decyzje w sprawie organizacji pracy nauczycieli oraz pozostałych pracowników przedszkola, szkoły lub placówki podejmuje dyrektor przedszkola, szkoły lub placówki, natomiast decyzje w sprawie organizacji pracy dyrektora – organ prowadzący szkołę.
[1] Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. 2020 poz. 410).
[2] Ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2019 r. poz. 2215).
[3]Ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. 2020 poz. 374).
[4] Ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. 2020 poz. 3740.
[5] Art. 10 ust. 1 pkt 6 i art. 29 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148, z późn. zm.).
[6] Art. 7 ustawy – Karta Nauczyciela i art. 68 ust. 5 ustawy – Prawo oświatowe.
[7] Ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. 2020 poz. 3740.
Sytuacja nauczycieli oraz pracowników niebędących nauczycielami przedszkoli, szkół i placówek w związku
z zawieszeniem prowadzenia zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych
– informacja MEN
Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej[1] od 12 do 25 marca 2020 r. zawieszono prowadzenie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej
w przedszkolach, szkołach i w większości placówek.
Oznacza to, że w tym okresie w przedszkolu, szkole lub placówce nie są prowadzone zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, z wyjątkiem 12
i 13 marca 2020 r., kiedy prowadzono działalność opiekuńczą.
Zawieszenie zajęć nie zwalnia jednak pracowników tych jednostek z obowiązku świadczenia pracy.
Organizacja pracy nauczycieli
12 i 13 marca 2020 r. nauczyciele zatrudnieni w przedszkolach, innych formach wychowania przedszkolnego, szkołach podstawowych i szkołach artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej, z wyjątkiem szkół podstawowych dla dorosłych byli zobowiązani do prowadzenia zajęć opiekuńczych. Nauczyciele świadczący pracę w tych dniach otrzymują z tego tytułu wynagrodzenie za pracę w składnikach i wysokości wynikających z ich uprawnień.
Zawieszenie do 25 marca 2020 r. prowadzenia działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej nie oznacza zawieszenia przez szkoły wszystkich form działalności. Ministerstwo Edukacji Narodowej zaleca, aby w tym okresie nauczyciele wspierali uczniów w samodzielnej nauce w domu i kontaktowali się z nimi przy wykorzystaniu np.: dziennika elektronicznego, strony internetowej przedszkola, szkoły lub placówki, mailingu do rodziców, a w przypadku starszych uczniów bezpośredniego kontaktu elektronicznego.
W przypadku nauczycieli publicznych przedszkoli, szkół i placówek prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego oraz organy administracji rządowej czas pracy oraz zadania wykonywane w ramach czasu pracy określają przepisy Karty Nauczyciela.[2] Zgodnie z art. 42 ust. 1 i 2 tej ustawy w ramach czasu pracy nieprzekraczającego 40 godzin na tydzień nauczyciel jest obowiązany realizować nie tylko zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami, ale również inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły oraz zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym. Dyrektor szkoły może więc w okresie zawieszenia prowadzenia zajęć zlecać nauczycielom inne zadania, np. przygotowywanie i przesyłanie uczniom materiałów dydaktycznych do samodzielnej pracy w domu. Zastosowanie ma w tym przypadku również art. 81 § 3 Kodeksu pracy, który umożliwia powierzenie pracownikowi w okresie przestoju innej odpowiedniej pracy.
O organizacji pracy nauczycieli decyduje dyrektor
O organizacji pracy nauczycieli decyduje dyrektor przedszkola, szkoły lub placówki, który zgodnie z art. 7 Karty Nauczyciela jest przełożonym służbowym wszystkich pracowników. Działając na podstawie art. 3 ustawy z 2 marca 2020 r.
o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych[3], dyrektor szkoły może polecić nauczycielowi wykonywanie pracy zdalnej.
Możliwe jest zatem świadczenie pracy przez nauczycieli zarówno w miejscu ich pracy, jak i świadczenie pracy poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna). W pierwszym przypadku nauczyciele przygotowują i przesyłają uczniom materiały, korzystając ze sprzętu na terenie szkoły.
Za dni, w których nauczyciele będą świadczyli pracę, otrzymują wynagrodzenie bez zmian, z wyjątkiem dodatku za warunki pracy, który jest należny wyłącznie za godziny przepracowane w określonych warunkach pracy, oraz wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe, które jest związane z dodatkową pracą nauczyciela polegającą na realizacji zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych powyżej pełnego wymiaru zajęć.
Jeżeli natomiast z przyczyny leżącej po stronie pracodawcy w określonym czasie nauczyciel nie będzie świadczyć pracy, zastosowanie ma art. 81 § 1 Kodeksu pracy, który stanowi, że pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania.
Zatem za dni, w których nauczyciele nie będą świadczyli pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, lecz będą pozostawali w gotowości do pracy, zachowują prawo do wynagrodzenia zasadniczego w wysokości wynikającej z ich osobistego zaszeregowania oraz dodatku funkcyjnego.
W przypadku nauczycieli przedszkoli, szkół i placówek prowadzonych przez osoby fizyczne lub osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego o organizacji ich pracy również decydują dyrektorzy tych jednostek. Do nauczycieli tych, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, mają zastosowanie przepisy art. 81 Kodeksu pracy oraz art. 3 ustawy o przeciwdziałaniu i zwalczaniu COVID-19.[4]
Kadra kierownicza przedszkoli, szkół i placówek
W okresie zawieszenia prowadzenia działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej kadra kierownicza przedszkoli, szkół i placówek nie prowadzi zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Jest jednak zobowiązana do realizowania innych zadań wynikających z zajmowanych stanowisk. Decyzje w sprawie organizacji pracy dyrektora przedszkola, szkoły lub placówki podejmuje wójt, burmistrz lub prezydent miasta, który jest jego bezpośrednim przełożonym[5]. Natomiast decyzje w sprawie organizacji pracy pozostałej kadry kierowniczej podejmuje dyrektor szkoły.
Osoby zajmujące stanowiska kierownicze, które będą świadczyły pracę, otrzymują wynagrodzenie bez zmian, z wyjątkiem ewentualnego wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i dodatku za warunki pracy.
Pracownicy administracji i obsługi
Zawieszenie prowadzenia zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych nie wpływa bezpośrednio na pracę wykonywaną przez pracowników administracji
i obsługi szkolnej i nie zwalnia ich automatycznie z obowiązku świadczenia pracy.
O organizacji ich pracy decyduje dyrektor szkoły[6]. Dyrektor szkoły na podstawie art. 3 ustawy o przeciwdziałaniu i zwalczaniu COVID-19[7] może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna), o ile oczywiście charakter zadań wykonywanych przez pracownika na to pozwala.
Jeżeli natomiast z przyczyny leżącej po stronie szkoły w określonym czasie pracownik administracji lub obsługi nie będzie świadczyć pracy, pozostaje wówczas do dyspozycji dyrektora szkoły i jest w gotowości do wykonywania pracy. Mają wówczas zastosowanie przepisy art. 81 § 1 Kodeksu pracy, który wskazuje, że pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania. Wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów.
Decyzje w sprawie organizacji pracy nauczycieli oraz pozostałych pracowników przedszkola, szkoły lub placówki podejmuje dyrektor przedszkola, szkoły lub placówki, natomiast decyzje w sprawie organizacji pracy dyrektora – organ prowadzący szkołę.
[1] Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. 2020 poz. 410).
[2] Ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2019 r. poz. 2215).
[3]Ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. 2020 poz. 374).
[4] Ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. 2020 poz. 3740.
[5] Art. 10 ust. 1 pkt 6 i art. 29 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148, z późn. zm.).
[6] Art. 7 ustawy – Karta Nauczyciela i art. 68 ust. 5 ustawy – Prawo oświatowe.
[7] Ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. 2020 poz. 3740.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii „Z rodzicami przez rok szkolny”.
„Z rodzicami przez rok szkolny”
Zapach i smak czekolady przygotowanej przez nadwornego cukiernika – dekoratora (przypomnę, pracującego w Cukierni Królewskiej) p. J. Łazowską mogli poczuć i zasmakować uczniowie kl. I w dn. 10.03.2020 r. podczas kolejnych zajęć otwartych z udziałem rodziców realizowanych w ramach innowacji pedagogicznej.
Po zapoznaniu przez nauczyciela uczniów z historią czekolady oraz wyglądem i nazwą drzewa, którego ziarna są niezbędne do jej produkcji (kakaowiec) odbyła się prezentacja filmu „Manufaktura czekolady – Produkcja”, dzięki któremu poznali etapy produkcji czekolady. Aby nic nie zakłóciło „najsłodszej z lekcji” uczniowie odtańczyli „czekoladowy taniec” i pod okiem mistrza cukiernictwa przystąpili do wyciskania z rękawów cukierniczych płynnej czekolady, z której formowali dowolne kształty. Po odłożeniu ich na parapety okienne w celu zastygnięcia przystąpili do dekorowania bitą śmietaną przygotowanych przez prowadzącą zajęcia babeczek i ozdabiania ich jadalnymi koralikami. Po uprzątnięciu stanowisk pracy przystąpili do degustacji udekorowanych babeczek z dodatkiem własnoręcznie wykonanej czekolady.
W zajęciach oprócz prowadzącej je uczestniczyli: dyrektor M. Kijak, nauczyciel E. Nowińska i niezawodni rodzice uczniów kl. I: T. Duda, A. Naumczyk, J. Franczyk, A. Zabawa z Jagodą oraz A. Nytko (ciocia Małgosi).
Podziękowania dla p. Justyny za przyjęcie po raz drugi zaproszenia na zajęcia i przeprowadzenie ich oraz trud i wysiłek włożony w upieczenie babeczek, przygotowanie bitej śmietany oraz czekolady do ich dekoracji.
Jak powstaje domowa czekolada uczniowie przekonali się na własne oczy, jak wykonuje się z niej różne kształty „podpowiedziały” ich ręce, a jaki ma smak odczuły kubki smakowe na ich językach. JEST PYSZNA!
A. Bogusz - Duda
Dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Bielczy informuje, że od 11 do 27 maraca 2020r. będzie trwało postępowanie rekrutacyjne do publicznych przedszkoli i klas I szkół podstawowych na rok szkolny 2020/2021.
Wnioski będą dostępne w sekretariacie szkoły od 11 marca 2020r.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Zabawa walentynkowa.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Pokaz historyczny.
Pokaz historyczny
5 marca w naszej szkole gościła grupa artystyczna, która przedstawiła pokaz historyczny pt. „Wrzesień 39” przybliżający losy państwa, narodu i żołnierza polskiego tuż przed wybuchem II wojny światowej. Podczas pokazu uczniowie mogli obejrzeć bezpieczne repliki broni, ekwipunek i wyposażenie używane podczas kampanii wrześniowej oraz polskie mundury wojskowe wzór 36 szeregowego i podoficera. Lekcja ta wzbudziła duże zainteresowanie uczniów. Prowadzący umieli w ciekawy sposób przedstawić wydarzenia związane z okresem II wojny światowej, a zaprezentowane mundury i rodzaj stosowanej wówczas w walkach broni na pewno przemówiły do wyobraźni uczniów, pozwalając im lepiej zrozumieć i zapamiętać poznane fakty historyczne.
A.Góra
Szanowni Państwo!!!
przedstawiam informacje dotyczące działań profilaktycznych w związku z pojawiającymi się w niektórych krajach, także Polsce zachorowaniami na koronowirusa – (Rekomendacje Ministra Edukacji Narodowej dla dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych).
• PROSZĘ, BY NIE POSYŁAĆ przeziębionych i chorych dzieci do przedszkola lub szkoły;
• Informuję, że jeśli nie było kontaktu z osobą chorą, nie ma powodu do obaw;
• Jeśli dziecko wróciło z terenów występowania koronawirusa i ma objawy grypopodobne, należy bezzwłocznie powiadomić najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną, zgłosić się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego;
• Rodzicom dziecka do 8. roku życia, w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia, przedszkola lub szkoły należy się zasiłek opiekuńczy (art. 32 ust. 1 lit. a Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa, Dz.U. 2017, poz. 1368); Proszę sprawdzać na bieżąco komunikaty publikowane na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia. Kontakt do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Brzesku ul. Okocimska 44, 32-800 Brzesko e-mail: brzesko@psse.malopolska.pl tel. (+48 14) 66-30-743 fax (+48 14) 68-63-310 Telefon kontaktowy czynny po godzinach pracy oraz w dni ustawowo wolne od pracy 603 321 946 W przypadku dodatkowych wątpliwości można zadzwonić na infolinię Ministerstwa Zdrowia lub poinformować o jej działaniu innych – tel. 800 190 590 (czynna całodobowo).
Szanowni Państwo Dyrektorzy, Nauczyciele, Wychowawcy oraz Uczniowie szkół z terenu gminy Borzęcin
Serdecznie zapraszamy uczniów do udziału w Gminnym Konkursie Plastycznym pt. „Życie Karola Wojtyły – Papieża Polaka – Świętego” organizowanym przez opiekunki Szkolnego Klubu Wolontariusza w Bielczy – A. Bogusz – Duda i E. Nowińską.
Powered by aSc EduPage