Uczestnicy:
- 62 dzieci
Kierownik: Ks. Artur Urban
Opiekunowie:
- Jolanta Rogóż,
- Lidia Latocha,
- Beata Kwaśniak,
- Katarzyna Lis,
- Lucjan Kołodziejski.
Dodatkowo: towarzysz podróży,sterujący ruchem ulicznym w nocy podczas manewrów autokaru, pomocnik kierownika: Roman Rechul.
Dzień 1:
Przygodę rozpoczęliśmy od 8.30 wyjazdem uczestników wycieczki z Bielczy, a następnie dołączali do nas uczniowie i opiekunowie szkół Gminy Borzęcin w Borzęcinie Górnym i Przyborowie.
- przystanek 1 – godziny poranne:
Opiekun ekspozycji "Kim jest człowiek z Całunu?"szczegółowo zapoznał nas z historią powstania Całunu Turyńskiego, dowodami naukowymi na autentyczność płótna i jego zgodność z ewangelicznymi opisami Męki Chrystusa. Stopniowo wtajemniczani w fakty oglądaliśmy pełnowymiarową kopię Całunu, trójwymiarową wizualizację Człowieka, którego wizerunek widnieje na Płótnie oraz rzeźbę autorstwa znanego włoskiego rzeźbiarza Luigiego E. Mattei "Prawdziwy Bóg, prawdziwy Człowiek, który żył pomiędzy nami" będącą odzwierciedleniem wizerunku z Całunu.
Po wysłuchaniu wykładu nt. Całunu, zakupie pamiątek i indywidualnym zwiedzaniu ekspozycji wyruszyliśmy w dalszą podróż.
- przystanek 2 – godzina 13.30:
Przy kilkunastostopniowym mrozie atrakcją dla dzieci, młodzieży i opiekunów był pobyt w basenach z wysokozmineralizowaną wodą termalną. Spora różnica temperatur wody i powietrza nie stanowiła problemu dla naszych śmiałków, korzystających z zewnętrznych basenów. Kilkugodzinna rekreacja w wodzie o temperaturze w zakresie 30-38st.C przyniosła uczestnikom wycieczki wiele radości i jak zapewniają naukowcy - korzystne i zdrowotne działanie na organizm.
Szaflary opuściliśmy ok. 17.30.
- przystanek 3 - Pensjonat Gromada w Poroninie– nocleg
Dzień II:
- godzina 9.00 – śniadanie, na którym przy obfitości stołu czekało nas mnóstwo pyszności, dla każdego według upodobania.
Po śniadaniu nastąpiło sprawne wykwaterowanie i wyruszyliśmy na Krupówki.
- godzina 10 – wyjście z autokaru na Krupówki.
Drugiego dnia od wczesnych godzin porannych towarzyszyło nam słońce i jak przystało na stolicę Tatr kilkunastostopniowy mróz. Zaopatrzeni w dobry humor, wędrując po reprezentacyjnej ulicy Zakopanego dokonaliśmy zakupu pamiątek i drobnych upominków. Dzięki zimowej atmosferze zasmakowaliśmy też w gorącej czekoladzie i słodkich przekąskach zakopiańskiej restauracji.
Po dwugodzinnych odwiedzinach Krupówek rozpoczęliśmy powrotną podróż autokarem z naszym nieustannie żartującym księdzem Arturem.
- godzina 12 – opuszczamy Zakopane – wyjeżdżamy do Łagiewnik
O wczesnej godzinie popołudniowej dotarliśmy do Łagiewnik. Tam, pod przewodnictwem naszego kierownika wyprawy - ks. Artura, odwiedzamy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, w którym po krótkiej modlitwie do Jezusa Miłosiernego i siostry Faustyny wędrujemy do Bazyliki Bożego Miłosierdzia. Naszej wspólnej modlitwie w tym szczególnym miejscu towarzyszą odgłosy budowy organów. Jesteśmy naocznymi świadkami wnoszenia i budowy elementów organów piszczałkowych, które jako pierwszy w Polsce instrument będzie posiadał nowoczesną, hallotronową trakturę gry.
Z Łagiewnik bezpiecznie udajemy się już w kierunku naszych gminnych miejscowości, gdzie radośni i wypoczęci docieramy około godziny 16.
Lidia Latocha