Smog, pyłowe zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego, to zagrożenie dla zdrowia nas wszystkich. Główną przyczyną jest "niska emisja", czyli spaliny pochodzące z pieców, głównie starego typu, w których pali się dosłownie wszystkim.
PGNiG postanowiło podjąć działania mające na celu zwiększenie wiedzy na temat smogu, zagrożeń z niego wynikających oraz sposobów walki z nim. Zespół Szkolno – Przedszkolny w Bielczy przystąpił do tej edukacyjnej kampanii społecznej Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Celem projektu była szeroko rozumiana edukacja, ponieważ dbamy o czystą przyszłość polskich rodzin, informując i edukując na temat zagrożeń związanych ze smogiem.
W naszej szkole do projektu przystąpili uczniowie klasy 3 szkoły podstawowej z wychowawczynią panią Agnieszką Pabian, do akcji przyłączyli się również uczniowie klasy III gimnazjum z panią Moniką Kawą.
Uczniowie uczestnicząc w lekcjach przekazywali informacje rodzicom, rodzeństwu i innym członkom swoich rodzin. „Wszyscy dla Wszystkich” to hasło przyświecało młodym badaczom środowiska, ponieważ już od najmłodszych należy zacząć naprawiać świat i dbać o otoczenie i środowisko w którym żyjemy. Młodzi ekolodzy uczyli się segregować odpady, aby przekazać wszystkim jak to należy robić i ile pozytywnych skutków ze sobą niesie.
Przeprowadzono wiele lekcji związanych z powstawaniem smogu i jego skutkami. Omawiano również sposób postępowania w przypadku wystąpienia smogu. Wykonano szereg doświadczeń i eksperymentów mających na celu:
- ukazanie szkodliwości smogu
- badanie właściwości powietrza
- sprawdzanie czystości powietrza
- ustalenie przyczyn jego zanieczyszczenia
- powstawanie smogu
Uczniowie wyciągali i formułowali wnioski, korzystali z różnych źródeł informacji. Dzieci dzieliły się wiedzą o zaletach zabaw na świeżym powietrzu.
Oglądały filmy :
- ”Było sobie życie-Układ oddechowy”
- „Zanieczyszczenie powietrza w gospodarstwie domowym”
- „Powietrze bez śmieci”
- „Jak powstaje smog i jak z nim walczyć?"
Gimnazjaliści przygotowani do działań prowadzili lekcję pomagając młodszym kolegom poznać co to smog, co powoduje, jak powstaje, jak z nim walczyć, jak zapobiegać jego powstawaniu i jak postępować kiedy się pojawi. Jakie są skutki oddychania zanieczyszczonym powietrzem i co się dzieje z organizmem człowieka , zwłaszcza organizmem dzieci.
Wspólnie wykonywali:
- transparent- „Stop smogowi”
- kartka pocztowa – „Świat bez smogu”
- plakaty metodą kolażu. Tematami prac były:
- Dym ze spalania węgla
- Dym z rur wydechowych samochodów
- Dym ze spalania śmieci
- Dym z palenia liści i traw
4. kukiełki antysmogowe „ Niny”
5. ozdabiali maski antysmogowe
6.informator antysmogowy.
Przeprowadzone zajęcia pozwoliły wszystkim zaangażowanym zdobyć wiedzę na temat:
- powietrza i zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem
- smogiem
- ochrony powietrza
- segregacji I recyklingu
- ochrony przed smogiem
- wpływu smogu na zdrowie.
Zdobyta wiedza została utrwalona i powtórzona. Wszyscy z wielkim zaangażowaniem i uśmiechem na twarzy uczestniczyli w warsztatach, aby wspólnie zadbać o otaczający nas świat, ponieważ czystość powietrza zależy od każdego z nas!
W maju gimnazjaliści poprowadzą warsztaty dla przedszkolaków :)
Agnieszka Pabian
Monika Kawa