#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
Lekcja fizyki w klasie 7 #LaboratoriaPrzyszłości #Laboratoria Przyszlosci
.
Rekrutacja do Publicznego Przedszkola w Bielczy
i kl. I Publicznej Szkoły Podstawowej
Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bielczy informuje, że od 1 do 31 marca 2023r. trwać będzie rekrutacja do przedszkola oraz do klasy pierwszej szkoły podstawowej na rok szkolny 2023/2024 .
Wnioski można składać osobiście lub przez osoby trzecie w godzinach pracy sekretariatu.
Terminy rekrutacji zgodnie z Zarządzeniem nr 27/2023 Wójta Gminy Borzęcin z dnia 30 stycznia 2023r., powtórzone w Zarządzeniach nr 4/2022/2023 i 5/2022/2023 Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bielczy z dnia 14 lutego lutego 2023 r., umieszczone na tablicy ogłoszeń oraz na stronie internetowej szkoły w zakładce REKRUTACJA
Druki do pobrania w sekretariacie szkoły lub na stronie szkoły w zakładce REKRUTACJA.
Poznajemy pracę kolejarza.
Nowa galeria Poznajemy pracę kolejarza. została dodana do albumu fotograficznego
6Poznajemy pracę kolejarza.
Pracownicy kolei mają niezwykle odpowiedzialne zadania. Dzięki nim pasażerowie i towary dojeżdżają bezpiecznie do celu. Na sukces składa się synergia pracy wielu osób. Należą do nich między innymi: maszynista, kierownik pociągu, konduktor, dyżurny ruchu.
Uczniowie klasy 2 gościli na zajęciach pana Pawła tatę Zosi, który jest kierownikiem pociągu. Opowiedział nam o swojej pracy, a także o ciekawych przygodach w czasie podróży pociągiem. W trakcie spotkania dzieci mogły pobawić się w kasowanie biletów. Wspólnie z naszym gościem pojechaliśmy pociągiem po prawidłowej sygnalizacji z użyciem gwizdka i choragiewki. Rozmawialiśmy również o przestrzeganiu zasad zachowania się podczas jazdy pociągiem. Dzieci stwierdziły, że praca konduktora i kierownika pociągu, może być bardzo ciekawa i interesująca, a napewno nie jest nudna ani monotonna.
Bardzo dziękujemy Panu Pawłowi za poświęcony czas i ciekawie przeprowadzone zajęcia.
Agnieszka Pabian
Konkurs "Błogosławiona Karolina w oczach dzieci"
Konkurs "Błogosławiona Karolina w oczach dzieci"
Zachęcamy do udziału w konkursie "Błogosłwiona Karolina w oczach dzieci", który będzie szkolnym etapem XX Ogólnopolskiego Konkursu Poetycko-Plastycznego
Temat wiodący tegorocznego konkursu:
Nieść świadectwo pokoju
Cele konkursu:
- Przybliżenie postaci bł. Karoliny Kózkówny jako wzoru do naśladowania.
- Poznanie ideałów i wartości, którymi kierowała się w codziennym życiu i podczas walki o swoją wolność i godność.
- Rozwijanie wyobraźni i twórczego myślenia u dzieci i młodzieży oraz dorosłych.
- Uwrażliwienie na potrzeby drugiego człowieka
Zagadnienia, które mogą być inspiracją dla uczestników konkursu:
- Błogosławiona Karolina jest świadkiem pokoju.
- Pokój w sercu, rodzinie i w środowisku, w którym żyjemy.
- „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1, 39)
Formy konkursowe:
- praca plastyczna – format i technika dowolna,
- prace poetyckie.
Prace będą oceniane w kategoriach wiekowych:
- klasy 0-III szkoły podstawowe (praca plastyczna),
- klasy IV-VI szkoły podstawowe (praca plastyczna lub tekst poetycki),
- klasy VII –VIII szkoły podstawowe (praca plastyczna lub tekst poetycki),
Termin:
Prace należy składać do 28 lutego 2023r. u organizatora etapu szkolnego, muszą być one zgodne z tegorocznym tematem konkursu "Nieść świadectwo pokoju". Prace zostaną ocenione na etapie szkolnym i przekazane do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Woli Radłowskiej.
Zapraszamy!
Organizator Etapu Szkolnego
Justyna Knap
Walentynkowe czytanie.
- 6
Walentynkowe czytanie.
Uczniowie klasy II z okazji walentynek wzięli udział w czytaniu okolicznościowych wierszy. Zabawa polegała na odczytaniu wiersza umieszczonego na kartce walentynkowej i wymianie kartki z kolejnymi uczestnikami zabawy. Uczniowie poznali różne wiersze i doskonalili umiejętność czytania. Po zakończeniu zabawy każdy otrzymał słodkiego lizaka.
Agnieszka Pabian
WALENTYNKI Z MAŁYM KSIĘCIEM
Nowa galeria WALENTYNKI Z MAŁYM KSIĘCIEM została dodana do albumu fotograficznego
WALENTYNKI Z MAŁYM KSIĘCIEM
W środę najstarsi uczniowie naszej szkoły pod opieką wychowawczyń: p. Małgorzaty Kumórek, p. Anny Góry i p. Agnieszki Reczek mieli okazję obejrzeć w tarnowskim Teatrze im. Ludwika Solskiego wzruszający spektakl na podstawie powiastki filozoficznej autorstwa Antoine’a de Saint-Exupéry’ego.
Podczas awaryjnego lądowania na Saharze, pilot spotyka małego chłopca – tajemniczego przybysza z planety B 612. Ich spotkanie jest okazją do przypomnienia, że miłość, przyjaźń, odpowiedzialność to jedne z najważniejszych wartości w życiu każdego człowieka.
Historia Małego Księcia zadziwia, uczy i uświadamia nam, że…”Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.”
„PRZEKAŻ DOBRO DALEJ”
Nowa galeria „PRZEKAŻ DOBRO DALEJ” została dodana do albumu fotograficznego
50„PRZEKAŻ DOBRO DALEJ”
Szkolny Klub Wolontariusza działający w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bielczy liczy 22 członków. Są to uczniowie klasy 6, 7 i 8. Wolontariusze wraz z opiekunkami po raz ósmy realizują Projekt „Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia” pod hasłem „Przekaż dobro dalej”. We wrześniu wspólnie dokonanano wyboru osób, do których kierowana jest pomoc. Są to osoby starsze, samotne, chore, niepełnosprawne, niezaradne życiowo, dzieci z rodzin wielodzietnych, niepełnych mające problemy w nauce - z terenu miejscowości, gminy, Polski i świata.
Głównym celem Szkolnego Klubu Wolontariusza jest uwrażliwienie uczniów na potrzeby innych, ukazanie sposobu realizacji w życiu codziennym przesłania Ojca Świętego Jana Pawła II, kształtowanie w wolontariuszach „wyobraźni miłosierdzia”, czerpanie satysfakcji i radości z podejmowanych działań, rozwijanie kreatywności oraz zdobywanie nowych doświadczeń. Członkowie SKW bardzo chętnie uczestniczą w pracach. W realizacji zadań pomagają również rodzice, szczególnie w spotkaniach z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej w Borzęcinie organizując transport wolontariuszy za co serdecznie dziękujemy.
W I półroczu zrealizowano następujące akcje:
1.Pomoc w zorganizowaniu części artystycznej związanej z uroczystym ślubowanie kl.1 oraz Dniem Edukacji Narodowej,
2.Porządkowanie grobów żołnierskich, przygotowanie wiązanek i złożenie ich na mogiłach lokalnego cmentarza oraz przed pamiątkową tablica upamiętniającą pomordowanych w Oświęcimiu Bielczan.
3.Pomoc koleżeńska w nauce matematyki i języka polskiego.
4.Pomoc osobom starszym w codziennych czynnościach.
5.Spotkanie integracyjne z mieszkańcami DPS w Borzęcinie oraz wspólna modlitwa różańcowa przy akompaniamencie organów.
6.Przeprowadzenie akcji – zbiórka dla dzieci w Afryce „Kup pan szczotkę. Podaj mydło”.
7.Przygotowanie zużytych podręczników do punktu skupu w celu pozyskania funduszy na misje.
8.Spotkanie z mieszkańcami DPS w Borzęcinie w ramach obchodów Święta Niepodległości.
9.Współpraca z bielecką Caritas przy organizowaniu opłatka dla seniorów.
10.Spotkanie z mieszkańcami DPS w Borzęcinie – wspólne kolędowanie, rozmowy i zabawa karnawałowa.
11.Góra Grosza – zbiórka monet dla dzieci, które nie mają własnych domów.
Wolontariuszy zachęcamy do uczestnictwa w kolejnych akcjach w ramach projektu, rodziców do współpracy i pomocy a uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły do włączania się w organizowane zbiórki na rzecz potrzebujących.
Opiekunki SKW
Alicja Bogusz-Duda, Elżbieta Nowińska
.
Dzień Babci i Dziadka
29Mimo, że styczeń jest zimowym i chłodnym miesiącem, to właśnie na ten czas przypadają wyjątkowe dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu! 21 i 22 stycznia – o tych datach pamięta każda wnuczka i każdy wnuczek, bo przecież są to dni, w których obchodzimy święto naszych kochanych Babć i Dziadków. Z tej okazji, 27 stycznia 2023r. odbyła się w naszej szkole uroczystość, na którą uczniowie klas: I-III zaprosili naszych Seniorów.
Wiadomo, że wnuczęta to dla dziadków największy skarb i radość. I odwrotnie: dobrzy dziadkowie znaczą bardzo dużo, zarówno w życiu wnucząt, jak i wżyciu ich rodziców, którzy niejednokrotnie mają w zasięgu swoiste „pogotowie ratunkowe”, gotowe zająć się dziećmi ilekroć są chore, potrzebują opieki, ciepłego obiadu czy, zwyczajnie – wsparcia.
W naszej szkole zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar najważniejszych imprez.
Na ogół to dziadkowie troszczą się o dobro i bezpieczeństwo swoich wnucząt. Tym razem to ich wnuki, członkowie szkolnego koła Caritas, zatroszczyły się o zdrowie swoich dziadków i w dniu ich święta wręczyły im „Koperty Życia”. Jest to akcja, do której przystąpienia zachęcają także lekarze i pracownicy pogotowia ratunkowego. W tych kopertach, które są rozpoznawane przez wezwaną do domu w nagłych sytuacjach pomoc medyczną, zapisujemy najważniejsze informacje o stanie zdrowia, przyjmowanych lekach, alergiach na leki, nasze dane osobowe oraz kontakty do najbliższych. Pakiet z takimi informacjami powinien być przechowywany w lodówce lub na jej drzwiach, czyli w łatwo dostępnym miejscu, które jest w każdym domu. Takie informacje mogą uratować nasze życie, a już na pewno – usprawnią akcję ratowniczą.
Po wspaniałej części artystycznej pani dyrektor złożyła serdeczne podziękowania na ręce uczniów oraz ich wychowawczyń, pań: Alicji Bogusz-Dudzie, Agnieszce Pabian i Ilonie Łąpieś za ogromny trud włożony w zorganizowanie przedstawienia i poświęcony temu czas. Podziękowała także panu Krystianowi Zychowi za piękną oprawę muzyczną oraz rodzicom, paniom z Trójek Klasowych, za przygotowanie w klasach wspaniałego poczęstunku. Przekazała również zgromadzonym Gościom życzenia: wielu uśmiechów, wzruszeń, radości i dumy w tym wspaniałym dniu!
CZYTAM Z BABCIĄ I DZIADKIEM
Przy okazji uroczystej akademii w Dniu Babci i Dziadka w klasie 2 uczniowie spotkali się ze swoimi gościami i po słodkim poczęstunku umówili się na wspolne czytanie z babcią i dziadkiem.Każdy uczeń wybrał książkę, którą chce przeczytać w czasie ferii w tak miłym towarzystwie. Jest to kolejne zadanie w ramach innowacji pedagogicznej "Czytam, bo chcę ". Dziadkowie i babcie chętnie wsparli nasze działania. Utrwaliliśmy te chwile na wspólnych zdjęciach.
Agnieszka Pabian
6
Zabawa karnawałowa
Nowa galeria Zabawa karnawałowa została dodana do albumu fotograficznego
Bal w dżungli
.
Od dnia 13.02.2023 r. obowiązuje nowy plan lekcji.
Poczuj chemię do fizyki
Nowa galeria Poczuj chemię do fizyki została dodana do albumu fotograficznego
Spotkanie zawodoznawcze w klasie piątej
Nowa galeria Spotkanie zawodoznawcze w klasie piątej została dodana do albumu fotograficznego
2
.
Zebranie z Rodzicami!
Przypominamy, że w dniu 25.01.2023 r. tj. środa odbędzie się zebranie z Rodzicami:
- Publiczna Szkoła Podstawowa w godz. 16.30 - 18.30
Bardzo prosimy o przestrzeganie powyższych godzin, gdyż nauczyciele są do Państwa dyspozycji w każdym tygodniu w ramach tzw. "godziny dostępności", które zostały umieszczone na stronie szkoły w zakładce "Uczniowie i Rodzice - konsultacje nauczycieli".
Podsumowanie kolędy i pastorałki
Nowa galeria Podsumowanie kolędy i pastorałki została dodana do albumu fotograficznego
16Święta Bożego Narodzenia to czas niezwykły, związany z tradycjami i obrzędami rodzinnymi. Mają one niezwykłą atmosferę i symbolikę. Do pięknych polskich tradycji należy śpiewanie kolęd i pastorałek.
W dniu 5 stycznia 2023 r. w naszej szkole, odbyła się VIII Edycja Szkolnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek. Na początku uroczystości głos zabrała Pani Magdalena Kawa – dyrektor szkoły, która podziękowała wszystkim wykonawcom, rodzicom i organizatorom za udział w przeglądzie, wychowawcom za przygotowanie uczniów do występów oraz złożyła zebranym świąteczne życzenia.
Przegląd miał na celu kultywowanie i rozwijanie tradycji wspólnego kolędowania, popularyzowanie polskich kolęd i pastorałek, promowanie uzdolnionych uczniów oraz ich osiągnięć wokalnych, organizowanie twórczej konfrontacji i integrację środowiska szkolnego oraz rozwijanie wrażliwości artystycznej uczniów. W przeglądzie wzięli udział uczniowie od przedszkola, aż po klasę VIII. Wykonawcy prezentowali bardzo różnorodny repertuar, od kolęd tradycyjnych po współczesne pastorałki w ciekawych opracowaniach i aranżacjach. Wszystkie wykonania zaprezentowane były na bardzo wysokim poziomie. Uczniowie pod czujnym okiem swoich wychowawców i rodziców włożyli wiele pracy w przygotowanie występu za co Jury i organizatorzy bardzo dziękują, byliśmy pod wrażeniem oryginalności interpretacji kolęd i pastorałek, ogólnego wyrazu artystycznego, muzykalności i warunków głosowych wykonawców oraz przepięknych strojów. Zwieńczeniem przeglądu było wręczenie wykonawcom dyplomów i słodkich upominków przez Jury konkursowe w składzie Łucjan Kołodziejski, Agnieszka Reczek, Justyna Knap, Elżbieta Nowińska.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy wielkiego talentu i zapraszamy za rok.
Krystian Zych
Poniżej przedstawiamy wyniki konkursu.
ZESPOŁY:
Kategoria klas I-III
I miejsce zajęła kl. III „Dnia jednego o północy”
II miejsce Ex aequo zajęły klasy I i II „Był pastuszek bosy” i „W żłobie leży”
Kategoria klas IV-VI
I miejsce zajęła klasa V „Gwiazda na kiju”
II miejsce Ex aequo zajęły klasy IV i VI „Skrzypi wóz” i „Pastorałka od serca do ucha”
Kategoria klas VII-VIII
I miejsce zajęła klasa VII „Gore Gwiazda Jezusowi”
II miejsce zajęła klasa VIII „Pastorałka od serca do ucha”
SOLIŚCI
Kategoria klas I-III
I miejsce Ex aequo – zajęły Lena Pękala Klasa 3 „Gore gwiazda Jezusowi” i Nikola Tybon Klasa 3 „Była noc”
II miejsce Ex aequo – zajęły Marcelina Tadel Klasa 1 „ Dzisiaj w Betlejem” , Kornelia Gutowicz Klasa 2 „Świeć gwiazdeczko” i Kornelia Imiołek Klasa 3 „Skrzypi wóz”
III miejsce Ex aequo - zajęły Lena Naumczyk Klasa 2 „Pójdźmy wszyscy do stajenki” i Gabriela Jurczak Klasa 3 „Śliczna gwiazda wschodzi nam”
Kategoria klas IV-VI
I miejsce - Marcel Kózka: „Kołysanka Józefa” – Klasa V
Kategoria klas VII-VIII
I miejsce – Marcel Nowak: „Przybieżeli do Betlejem” – Klasa VIII
Organizatorzy:
Krystian Zych
Agnieszka Pabian
Małgorzata Kumórek
Justyna Knapa
Dzień Babci i Dziadka w Bielczy
Nowa galeria Dzień Babci i Dziadka w Bielczy została dodana do albumu fotograficznego
4Dzień Babci i Dziadka w Bielczy
Dzień Babci i Dziadka to dwa najpiękniejsze dni w całym roku. W tych dniach dziadkowie mogą poczuć się jeszcze bardziej wyjątkowo.
Przedszkolaki z Bielczy zaprosiły swoje Babcie i Dziadków na wspólną uroczystość dnia 19.01.2023. Dzięki życzliwości Pana Wójta Janusza Kwaśniaka oraz Pana Piotra Kani – dyrektora GOK, kolejny raz świętowaliśmy ten dzień w Budynku Wielofunkcyjnym. Dzięki dobrej współpracy z GOK mogliśmy ugościć Babcie i Dziadków w komfortowych warunkach.
Wszystkie wnuczęta pamiętają o tym, jak wspaniale babcie i dziadkowie opowiadają bajki, śpiewają kołysanki, przytulają i pocieszają, kiedy wnuczęta mają zły humor. Dlatego w tym szczególnym dniu, to wnuczęta postarały się, aby ich najbliżsi miło spędzili czas.
Babcie i Dziadkowie mogli przeżyć historię Marii i Józefa. Scenki z życia nowo narodzonego Dzieciątka, pasterzy, mędrców, krakowiaków, górali przeplatane były tańcami, kolędami i pastorałkami. Mali aktorzy, we wspaniałych strojach, doskonale wcielili się w swoje role oraz zaprezentowali umiejętności wokalne i aktorskie. Dziecięca interpretacja narodzin Jezusa Chrystusa, kolędy, dekoracje pozwoliły wszystkim poczuć atmosferę ciepła, radości i bliskości. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile. Oni ze wzruszeniem przyglądali się scenkom przedstawianym przez ich najukochańsze wnuki. A później... przedszkolaki obdarowały swoich gości małymi upominkami.
Rodzice naszych przedszkolaków przygotowali słodki poczęstunek, aby w szczególny sposób okazać swoim bliskim szacunek i po raz kolejny podziękować za miłość, cierpliwość i zrozumienie.
Marta Pałka
Lekturowe LAPBOOKI
Nowa galeria Lekturowe LAPBOOKI została dodana do albumu fotograficznego
3Uczniowie klasy szóstej i siódmej po omówieniu lektur „Hobbit, czyli tam i z powrotem” oraz „Opowieści wigilijnej” dokonali podsumowania treści przygotowując wspaniałe lapbooki. Metoda ta rozwija kreatywność, zdolności manualne, umiejętność planowania, uczy również cierpliwości. Zbieranie informacji do lapbooka pozwala na powtórzenie i utrwalenie wiedzy, jednocześnie gwarantuje dobrą zabawę. Uczniowie wykazali się przy tym pomysłowością, starannością, a także wyobraźnią. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć… nauka z tak przygotowanych lapbooków to sama przyjemnośćJ
Agnieszka Reczek
3
Kolędnicy misyjni z Bielczy
Nowa galeria Kolędnicy misyjni z Bielczy została dodana do albumu fotograficznego
53Kolędnicy misyjni z Bielczy
W poniedziałek 26.12.2022 r., uczniowie naszej szkoły zaangażowali się w tradycyjną Kolędę Misyjną. Hasłem tegorocznego kolędowania były słowa: „Mibu Ntuku Mitano”. Celem tej akcji była pomoc w realizacji projektów humanitarnych, edukacyjnych i ewangelizacyjnych, w których misjonarze proszą o wsparcie dla mieszkańców Afryki, Ameryki i Azji. Łącznie w tegoroczne dzieło kolędowe zaangażowało się 15 uczniów, którzy przygotowali scenkę i przedstawili ją podczas trzech Mszy świętych. Wszystkie dzieci ubrane były w barwne stroje - Azjatów, Afrykańczyków, Latynosów, nie zabrakło Maryi, Józefa i anioła. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie kolędników misyjnych, szczególnie rodzicom za ich trud i poświęcenie. Zebrane ofiary do puszek zostały przekazane do Wydziału Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Wszystkim ofiarodawcom składamy serdeczne „Bóg zapłać”.
Justyna Knap
Archiwum Aktualności