• .

          • Szanowni Państwo,

            Nauczyciele, Pracownicy administracji i obsługi, Rodzice,

            Drodzy Uczniowie
                  

             

            Okres świąteczny skłania nas do refleksji nad własnym życiem. Zbliżające się święta, są znakomitą okazją, aby pojednać się z bliźnim, spędzić więcej czasu z rodziną i cieszyć się miłością innych. Powinniśmy doceniać obecność drugiego człowieka.


                   Każdy powinien być obdarowany ciepłem i dobrym słowem. Takie jest najważniejsze przesłanie Świąt Bożego Narodzenia. Niech gwiazda betlejemska prowadzi nas do tych, którzy pragną serdeczności, by z nadzieją i optymizmem mogli patrzeć w przyszłość. Wigilia jest jedynym, niepowtarzalnym wieczorem. Niech nie gaśnie on nigdy w naszych sercach, czyniąc nas coraz lepszymi, wspaniałomyślnymi wobec innych.

             

            Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzę, by tegoroczne Święta były piękne. Niech będą one czasem spędzonym w gronie najbliższych, bez pośpiechu, trosk i zmartwień, a wigilijne światło niech da wszystkim poczucie bezpieczeństwa i pozwoli z optymizmem spojrzeć w przyszłość.

            Niech tajemnicza atmosfera wigilijnej nocy, zapach choinki, odgłos łamanego opłatka i cichutko płynące dźwięki najpiękniejszych kolęd przyniosą chwile zadumy, refleksji i wzruszenia, ale też radości wynikającej z obecności najbliższych w tak trudnym czasie.

            Proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia wszelkiego dobra, życzliwości, pomyślności i przede wszystkim zdrowia. Szczęśliwych zdarzeń w Nowym Roku.

             

            Sylwia Borowiec

          • Informacja

          • Szanowni Rodzice, 

            Zebranie z Rodzicami w Przedszkolu i w Szkole Podtsawowej zaplanowane na 21 grudnia 2021 r. zostaje przeniesione na 12 stycznia 2022 r., godzina bez zmian. 

          • „OBLĘGOREK OCZAROWAŁ NAS ZUPEŁNIE”… Z wizytą w pałacyku Henryka Sienkiewicza.

          • „Z wizytą u Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku”

             

            „OBLĘGOREK OCZAROWAŁ NAS ZUPEŁNIE”… Z wizytą w pałacyku Henryka Sienkiewicza.

            26 listopada 2021r. uczniowie z klasy czwartej i piątej  wspólnie z Wychowawczyniami oraz z Księdzem Proboszczem Arturem Urbanem wzięli udział w wycieczce do Chęcin i Oblęgorka. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie miejsca, w którym mieszkał i tworzył Noblista, Henryk Sienkiewicz, jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy przełomu XIX i XX wieku, autor takich dzieł jak: „Ogniem i mieczem”, „Potop”, „Pan Wołodyjowski”, „Quo vadis”, „Krzyżacy” czy „ W pustyni i w puszczy”.

            W muzeum uczestnicy wycieczki zwiedzili kolejno: gabinet, salon z galerią obrazów, jadalnię oraz sypialnię pisarza. Warto nadmienić, iż wyposażenie wnętrz stanowią oryginalne meble, obrazy, rzeźby, tkaniny oraz część księgozbioru Sienkiewicza. Na piętrze uczniowie obejrzeli wystawę poświęconą patronowi muzeum m.in.: rękopisy, listy, pamiątki jubileuszowe. Uczniowie uczestniczyli też w lekcji muzealnej, której temat brzmiał: „ Afrykańska podróż Henryka Sienkiewicza”.

            Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Zamku w Chęcinach oraz Centrum Nauki Leonardo da Vinci. Obiekt ten popularyzuje nowoczesną naukę przez zabawę. Zwiedzając wiele stanowisk multimedialnych i mechatronicznych oraz wykonując ciekawe doświadczenia uczniowie dowiedzieli się, jak ważny jest zdrowy organizm ludzki. Zwiedzili również wystawę „Człowiek – trybik w machinie przyrody”, która dotyczyła zagadnień ekologiczno – przyrodniczych. Wycieczka była bardzo udana i pouczająca. Wszyscy wróciliśmy do Bielczy szczęśliwi i pełni wrażeń.

                                              Anna Góra i Agnieszka Reczek

                                                    

             

             

             

          • Mikołajki w Wieliczce

          • Mikołajki w Wieliczce

             

            6 grudnia 2021 roku uczniowie kl. III w ramach prezentu mikołajkowego odbyli wycieczkę krajoznawczo - turystyczną do Kopalni Soli w Wieliczce. Zwiedzając pełną tajemnic Trasę Turystyczną w wielickiej kopalni, sprawdzili jak to jest przebywać ponad 100 metrów pod ziemią, ile schodów trzeba pokonać, aby się tam znaleźć i czego można się dowiedzieć spacerując kilkusetletnimi korytarzami. O sekretach kopalni opowiadał przewodnik Waldemar, który pokazał uczniom jeziora solankowe, komory i kaplice wykute w soli przez górników. Wycieczka do Wieliczki umożliwiła również jej uczestnikom przebywanie w mikroklimacie kopalni, co wzmacnia odporność, łagodzi alergie i działa kojąco na układ oddechowy, zwłaszcza w okresie pandemii choroby Covid – 19.

            Z wyjazdu zadowoleni byli nie tylko uczniowie, ale także ich mamy o co szczególnie dbał przewodnik wyznaczając każdej z nich podczas zwiedzania indywidualne zadanie. W busie na wszystkich czekała kolejna niespodzianka, którą był prezent od świętego Mikołaja.

             

            /a. b.-d./

             

          • Mity greckie - inaczej

          • Nowa galeria Mity greckie - inaczej została dodana do albumu fotograficznego

            Mity greckie - inaczej

             

            Choć z niektórymi mitami greckimi uczniowie spotkali się w kl. II oraz kl. III, realizując tematykę z edukacji polonistycznej, takiej ich odsłony nikt nie spodziewał się. Przedstawiony w nowatorskiej formie spektakl pt. „Wyprawa po ambrozję” mogli oglądać na scenie Teatru L. Solskiego w Tarnowie w formie rockowego musicalu. Przepiękna gra świateł, dźwięk perkusji, elektrycznej gitary i świetny występ aktorów stworzyły niesamowitą atmosferę i dostarczyły niezapomnianych wrażeń. Tak, to można czytać „Mity greckie”... Po uczcie duchowej dzieciaki udały się po „ambrozję” do McDonald’s.  

             

            /a. b.-d./

             

          • „Na Świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja”

          • Nowa galeria „Na Świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja” została dodana do albumu fotograficznego

            „Na Świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja”

             

            Aby podtrzymać tradycję, a przede wszystkim świetnie zabawić się w gronie rówieśników 30 listopada w kl. III wychowawczyni zorganizowała „Dzień andrzejkowych wróżb”. Święty Andrzej  „obiecał” uczestnikom zabawy bogactwo, ślub, nowy dom, szczęśliwe życie, podróże, nowe zabawki, ale też dla równowagi drobne kłopoty. Wszyscy dowiedzieli się, jak będzie brzmiało imię przyszłego chłopaka lub dziewczyny, i że pierwsza za mąż wyjdzie Małgosia, a ożeni się Robert. Niesamowitych wrażeń dostarczył konkurs zjadania jabłka zawieszonego na sznurku, w którym znów zwyciężyła Małgosia, a zaraz za nią uplasowała się Emilka. Na zakończenie wszyscy odtańczyli „czekoladowy taniec” i napełnieni hormonami szczęścia zakończyli zajęcia.

             

          • Bohater ON

          • Nowa galeria Bohater ON została dodana do albumu fotograficznego

            Przedszkolaki z grupy starszej przystąpiły do projektu BohaterON w Twojej Szkole. Zaprezentowane przedstawienie dla najmłodszych oparte na relacji dziadek – wnuczka, w prosty sposób wyjaśniło dzieciom czym jest bohaterstwo, czyn patriotyczny i co zrobić, by móc się nazwać patriotą. Pokazał, co dla Powstańców Warszawskich znaczy pamięć o historii oraz jak ważna jest dla nich korespondencja z dzisiejszymi, młodymi patriotami.

          • Rozstrzygnięcie konkursu „English Everywhere”.

          • Nowa galeria Rozstrzygnięcie konkursu „English Everywhere”. została dodana do albumu fotograficznego

            Rozstrzygnięcie konkursu „English Everywhere”.

            Miło nam poinformować, że konkurs językowy „English Everywhere” został rozstrzygnięty. Uczniowie wykonali prace plastyczno-techniczne ze starannością oraz wykazali się niemałą inwencja twórczą podczas tworzenia plakatów. Zaprezentowali słowa i wyrażenia, które otaczają nas na co dzień. Często zastanawiamy się co znaczą, ale zapominamy sprawdzić w słowniku. Dzięki zaangażowaniu uczniów możemy poznać znaczenie anglojęzycznych nazw produktów oraz poszerzyć zakres słownictwa.

             

            Zwycięzcami konkursu w grupie klas II-IV są:

            Miejsce I   Wiktoria Bodzioch z klasy IV

            Miejsce II   Karol Golis z klasy IV

            Miejsce III   Sara Boris z klasy II

             

            Zwycięzcami konkursu w grupie klas V-VII są:

            Miejsce I   Jakub Golis z klasy VI

            Miejsce II   Karol Reczek z klasy VI

            Miejsce III   Wiktoria Breńska z klasy V

            Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, którym zostały wręczone dyplomy, nagrody rzeczowe oraz słodycze. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w konkursie oraz słodycze.

            Dagmara Kobos, Małgorzata Kumórek, Krystian Zych.

          • Montaż słowno – muzyczny z okazji Święta Niepodległości

          • Nowa galeria Montaż słowno – muzyczny z okazji Święta Niepodległości została dodana do albumu fotograficznego

            Montaż słowno – muzyczny z okazji Święta Niepodległości

             

                        Z okazji Narodowego Święta Niepodległości, obchodzonego 11 listopada, uczniowie klasy VI  przygotowali montaż słowno – muzyczny pod kierunkiem p. Dagmary Kobos, p. Justyny Knap i p. Krystiana Zycha. Nagranie, z powodu ograniczonego charakteru tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości, jest próbą wirtualnego włączenia się w celebrację naszego najważniejszego narodowego święta.

             

            Życzymy miłego odbioru.

             

             

             

          • 14 listopada to Dzień Czystego Powietrza

          • Z tej okazji w ramach projektu „Czyste Powietrze” finansowanego przez WFOŚiGW

            Wójt Gminy Borzęcin ogłasza konkurs dla uczniów szkół i przedszkoli

            z gminy Borzęcin.

            TEMAT :

            „ ZMIENIAMY POWIETRZE NA LEPSZE”

            Pracę konkursową należy wykonać w formie plakatu,

            samodzielnie, techniką dowolną.

            Należy ją podpisać na odwrocie i złożyć u wychowawcy

            do 24.11.2021 r.

            Zachęcamy do uczestnictwa w konkursie!

             

            REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO

            p.n. „ZMIENIAMY POWIETRZE NA LEPSZE”

            w ramach Czyste Powietrze finansowanego przez WFOŚiGW

            1. Organizator konkursu:

            Wójt Gminy Borzęcin.

            2. Cel konkursu:

            Podniesienie świadomości ekologicznej z zakresu ochrony powietrza i problematyki

            związanej z zanieczyszczeniem powietrza.

            Identyfikacja źródeł zanieczyszczenia powietrza.

            Poznanie sposobów zapobiegania zanieczyszczeniom powietrza.

            Przybliżenie problemu smogu, jego przyczyn i konsekwencji.

            Uświadomienie konieczności podejmowania działań antysmogowych.

            Zwrócenie uwagi na problem smogu w odniesieniu do jakości życia na Ziemi.

            3. Uczestnicy:

            Uczestnikami konkursu są uczniowie szkół i przedszkoli z terenu Gminy Borzęcin.

            Do konkursu można zgłaszać tylko prace indywidualne, wykonane samodzielnie;

            jeden uczestnik konkursu może zgłosić wyłącznie jedną pracę konkursową.

            4. Przedmiot konkursu:

            Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu pracy plastycznej w formacie A3,

            wykonanej dowolna techniką (np. rysowanie, malowanie, wyklejanie, wydzieranie, itp.).

            Prace konkursowe muszą dotyczyć tematyki zanieczyszczenia i ochrony powietrza,

            propagowania wiedzy i sposobów dbania o czyste powietrze a także zagrożeń dla atmosfery

            wynikających z działalności człowieka.

            Pracę należy podpisać na odwrocie drukowanymi literami wpisując: imię nazwisko autora pracy,

            numer klasy oraz nazwę szkoły do której uczęszcza.

            5. Ocena:

            Według kategorii wiekowych- przedszkola, klasy I-III i IV-VIII.

            Zgodność pracy z regulaminem oraz tematem konkursu ujęcie tematu ( pomysłowość,

            technika wykonania, poprawność, estetyka pracy),stopień trudności wykonania pracy,

            inwencji i pomysłowość w podejściu do tematu.

            6. Nagrody:

            Prace zostaną ocenione i nagrodzone atrakcyjnymi nagrodami.

            Organizator przewiduje nagrodzenie laureatów trzech pierwszych miejsc w każdej szkole.

            Zakup nagród zostanie dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska

            i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

            Wręczenie nagród odbędzie się w terminie do 6 grudnia 2021r.

            7. Terminy:

            - termin ogłoszenia konkursu – 10.11.2021 r.

            - prace należy składać w terminie do 24.11.2021 r.

            - konkurs zostanie rozstrzygnięty przez jury konkursowe.

            Więcej informacji o konkursie można uzyskać w Urzędzie Gminy w Borzęcinie, pod numerem

            telefonu 14 6846370 wew. 21 w poniedziałki, wtorki i piątki u Pani Moniki Świątek .

          • Serdecznie zapraszamy do udziału w IV Szkolnym Przeglądzie Pieśni Patriotycznej i Piosenki Żołnierskiej

          • Serdecznie zapraszamy do udziału w IV Szkolnym Przeglądzie Pieśni Patriotycznej i Piosenki Żołnierskiej

            Regulamin

            Organizatorzy: Justyna Knap, Agnieszka Pabian, Krystian Zych

            Termin: 25 Listopada 2021 r. godz. 11.00 ( czwartek )

            Miejsce: Zespół Szkolno – Przedszkolny w Bielczy

            I. Cele Przeglądu;

            - Popularyzacja pieśni i piosenek o tematyce patriotycznej.

            - Wspieranie wychowania patriotycznego dzieci i młodzieży poprzez formy aktywności artystycznej.

            - Pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa narodowego.

            - Umożliwienie solistom i zespołom publicznej prezentacji swojej twórczości.

            II. Uczestnicy Przeglądu;

               Udział mogą brać: soliści, zespoły wokalne – w następujących grupach wiekowych:

            - przedszkolaki

            - uczniowie z klas I-III

            - uczniowie z klas IV- VI

            - uczniowie z klas VII - VIII

            III. Wymogi techniczne oraz przebieg przeglądu

            1.Uczestnicy wykonują jeden utwór,

            2. Czas trwania utworu nie może przekraczać 4 min.

            3. Wykonawców będzie oceniać komisja konkursowa, która przyzna nagrody biorąca pod uwagę:

            - dobór repertuaru pieśniowego,

            - muzykalność i warunki głosowe wykonawców

            - oryginalność interpretacji,

            - ogólny wyraz artystyczny,

            - staranność i dokładność wykonania (znajomość tekstu i melodii, postawa)

            - estetyczny i odpowiedni strój,

            Decyzje Jury są ostateczne.

             4. Dopuszcza się akompaniament gitary, pianina itp. lub podkład muzyczny  (bez wokalu ) na płycie CD i dysku przenośnym pen-drive, bądź a capella oraz  należy opisać w następującej kolejności: wykonawca, kategoria, tytuł pieśni

            5. Do przeglądu dopuszczane będą tytuły utworów, nie powtarzające się wśród zgłoszeń uczestników.

            6. W sprawach dotyczących przeglądu udziela organizator.

            7. Sprawy nie ujęte w regulaminie rozstrzyga organizator.

            Repertuar:

            1. Warszawianka 1831 r.”
            2. ,,Rota”
            3. ,,My Pierwsza Brygada”
            4. „O, mój rozmarynie”
            5. ,,Piechota”
            6. ,,Wojenko, wojenko cóżeś ty za pani”
            7. ,,Przybyli ułani pod okienko”
            8. „Rozkwitają pąki białych róż”
            9. „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę”
            10.  „Rozszumiały się wierzby płaczące”
            11.  „Warszawskie dzieci”
            12.  „Czerwone maki na Monte Cassino”
            13.  „Hej chłopcy bagnet na broń”
            14.  „Żeby Polska była Polską”
            15.  „Pierwsza Kadrowa”
            16.  ,,Maki”

             

          • Uwaga!

          • Uczniowie klasy 8B którzy nie biorą udziału w wycieczce do Oświęcimia w dniu jutrzejszym tj. wtorek uczą się wg planu lekcji klasy 8A.

          • Wyjazd do Miejskiego Centrum Kultury w Radłowie.

          • Nowa galeria Wyjazd do Miejskiego Centrum Kultury w Radłowie. została dodana do albumu fotograficznego

            Wyjazd do Miejskiego Centrum Kultury w Radłowie.

            10 listopada uczniowie z klasy VI wraz z wychowawcą miło i beztrosko spędzili czas na wyjeździe do Miejskiego Centrum Kultury w Radłowie. Najpierw w Radłowskim kinie obejrzeli film pt. „Jak rozmawiać z psem”, następnie spróbowali swoich sił i zaznali szczypty rywalizacji podczas gry w kręgle. Uśmiechy na twarzach dzieci świadczyły o świetnej zabawie i wesoło spędzonym czasie.

            Tuż po wysiłku fizycznym podczas turnieju w kręgle udali się do pizzerii „Prosto z Mostu”, gdzie wspólnie zjedli posiłek. Pizza oraz kebab w umiarkowanych ilościach nie zaszkodzi zdrowiu, a może przyczynić się do zacieśniania relacji podczas rozmów przy stole.

            Na koniec wyjazdu dzieci  z wychowawcą odetchnęli świeżym powietrzem podczas spaceru w Radłowskim parku. Zmęczeni, ale zadowoleni z wspólnie spędzonych chwil wrócili do Bielczy.

          • Z wizytą w teatrze

          • Nowa galeria Z wizytą w teatrze została dodana do albumu fotograficznego

            Z WIZYTĄ W TEATRZE

            5 listopada br. uczniowie klas ósmych wraz z nauczycielkami języka polskiego udali się do Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie na spektakl pt. „Balladyna”. Ósmoklasiści dzieląc się wrażeniami po obejrzeniu sztuki - docenili dynamiczną grę aktorów, zwłaszcza eterycznej, zwiewnej Goplany, a także władczej, tytułowej Balladyny. Urozmaiceniem i zaskoczeniem dla młodych widzów były folklorystyczne motywy: ludowe śpiewy i wiejskie obrzędy, które ożywiały akcję oraz ciekawe wideo projekcje podkreślające niezwykłość pojawiających się na nich postaci. Przedstawienie teatralne – zwłaszcza dla uczestniczących w wyjeździe Uczniów – było interesującym uzupełnieniem omawianej na lekcjach lektury.

             Przed wizytą w teatrze młodzież wspólnie z opiekunkami zwiedziła ekspozycję „W kontuszu i przy szabli” – wystawę stałą poświęconą polskiej kulturze szlacheckiej w Muzeum Okręgowym w Ratuszu.

                                              Renata Woda, Agnieszka Reczek

             

             

          • „OPATRUNEK NA RATUNEK”

          • „OPATRUNEK NA RATUNEK”

            Szkolny Klub Wolontariusza zachęca uczniów, rodziców, nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły do włączenia się w akcję charytatywną

            „OPATRUNEK NA RATUNEK”

            w celu wsparcia szpitali w Afryce.

            Fundacja Redemptoris Missio pomimo trudnego czasu na całym świecie nie przestaje pomagać.
            Fundacja zbiera wszystko, co nadaje się do opatrywania ran. To rzeczy, które w misyjnych szpitalach są na wagę złota.

            • gazy jałowe i niejałowe o różnych rozmiarach
              • kompresy jałowe
              • kompresy niejałowe
              • plastry na rolkach
              • opaski dziane i elastyczne
              • rękawice jednorazowe i chirurgiczne (różne rozmiary), maści ichtiolowe, proszek Dermatol, nowe ciśnieniomierze, tremometry.

            Podarowane opatrunki zostaną do Afryki przewiezione drogą morską, tam misjonarze rozdzielą je między poszczególne misje.

            SKW z opiekunkami

          • Rozstrzygnięto kolejny etap Gminnego Konkursu „Mój nauczyciel”

          • Nowa galeria Rozstrzygnięto kolejny etap Gminnego Konkursu „Mój nauczyciel” została dodana do albumu fotograficznego

            Rozstrzygnięto kolejny etap Gminnego Konkursu „Mój nauczyciel”

            Wyłoniono następujących zwycięzców:

            Kategoria klas 1-3

            I miejsce – Kornelia Imiołek z ZSP w Bielczy, wykonała portret pani Magdy.

            II miejsce – Martyna Leśniak z ZSP w  Borzęcinie Górnym, autorka portretu pani Sylwii.

            II miejsce – Ania Kołodziej z ZSP w Bielczy, wykonała portret pani Agnieszki P

            III miejsce- Aleksandra Siemińska z ZSP w Przyborowie, wykonała portret pani Alicji

            III miejsce – Paulina Kuczek  z ZSP w Borzęcinie Dolnym, autorka portretu pani Kariny

            III miejsce – Kornelia Latocha z Borzęcina Górnego, wykonała portret pani Małgorzaty

            III miejsce -Amelia Stelmach z ZSP w Borzęcinie Górnym, namalowała portret pani Kasi.

            III miejsce -Laura Korda  z ZSP w Przyborowie, autorka portretu pani Anety.

            Kategoria przedszkole

            I miejsce  - Zosia Gąsiorek  z ZSP w Bielczy, namalowała panią Sylwię.

            II miejsce – Liliana Hynek , wykonała portret pani Marty. 

            III miejsce – Inga Bednarczyk z ZSP w Borzęcinie Dolnym, namalowała portret  pani Marioli.

             Gratulujemy zwycięzcom .

            Dziękuję wszystkim nauczycielom z Zespołu Szkolno -Przedszkolnego w Przyborowie, Borzęcinie Górnym i Dolnym oraz Bielczy  za pomoc uczniom w wykonaniu prac i przesłanie ich na konkurs.

             

            Agnieszka Pabian