,,Uczymy miłości do przyrody
uczymy spostrzegać jej piękno
cieszyć się nim, podziwiać je
i przestrzegajmy dzieci
by tego piękna nie niszczyły."
H. Zdzitowiecka
Z wizytą w mieleckiej „Dianie”
14 lutego 2019r. uczniowie naszej szkoły pod opieką ks. Artura Urbana, Pani Renaty Wody i Pani Ilony Łąpieś uczestniczyli w bardzo pouczającej, żywej lekcji przyrody dzięki życzliwości członków Koła Łowieckiego „Diana” z Mielca. Spotkanie odbyło się w malowniczej scenerii na skraju lasu w domku myśliwskim koła. Głównym celem tego spotkania było poznawanie środowiska przyrodniczego, budzenie zainteresowania i szacunku dla otaczającej przyrody, uświadomienie wpływu lasu na każdego z nas, zdobycie wiedzy o zagrożeniach środowiska oraz konieczności zapobiegania i likwidowania zagrożeń. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali opowieści o patronie myśliwych i leśników Św. Hubercie, a także o pracy myśliwych, o obowiązkach jakie na nich spoczywają, odnośnie opieki nad zwierzyną leśną. Praca myśliwego to nie tylko polowanie, które przyczynia się do właściwej ilości zwierząt danego gatunku, to również, a może przede wszystkim – pomoc dzikiej zwierzynie w przetrwaniu srogich zim, a także wiele innych cennych akcji mających chronić zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Odbyło się również interesujące spotkanie z pszczelarzem, podczas którego uczniowie dowiedzieli się jak wygląda organizacja życia pszczół w ulu, hierarchia i podział zadań, oraz ich znaczenie w przyrodzie. Młodzi uczestnicy spotkania zdobyli cenne informacje i ciekawostki z życia pszczół; dowiedzieli się czym się żywią, jak spędzają zimę i wreszcie jak powstaje miód. Uczestnicy poznali również zdrowotne właściwości i walory smakowe miodu, a punktem kulminacyjnym była degustacja „słodkiego przysmaku”.
Bardzo ważnym punktem spotkania były zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej przeprowadzone przez ratownika medycznego – Pana Maciej Rachwała. Celem przeprowadzonych zajęć było przygotowanie uczniów do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy, poznanie zasady działania automatycznego defibrylatora zewnętrznego oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Dziękujemy Panu Maciejowi za poświęcony czas i podzielenie się wiedzą z naszymi uczniami, w ocenie których, szkolenie zasługuje na najwyższe uznanie. Profesjonalizm, praktyczne działania z zakresu ratownictwa, życzliwa atmosfera i czytelny sposób przekazywania wiadomości to główne atuty przeprowadzonych zajęć.
Składamy serdeczne podziękowania organizatorom spotkania, członkom Koła Łowieckiego „Diana” za życzliwe przyjęcie, poczęstunek, materiały edukacyjne i niesamowite wrażenia, które z pewnością na długo pozostaną w naszej pamięci.
Niech Św. Hubert otacza Was swoją opieką i każdego dnia przypomina Wam o miłości do natury i zwierząt.
Darz Bór!!!!
Ilona Łąpieś