Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii „Język jako przejaw kultury i tożsamości narodowej” - wykład i warsztaty z okazji Dnia Języka Ojczystego.
W czwartek, 21 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W tym dniu odbyły się warsztaty oraz wykład pt. „Język jako przejaw kultury i tożsamości narodowej”, w których uczestniczyli uczniowie klas: III gimnazjum, VIII i VII. Wykład i warsztaty poprowadził dr Paweł Czernek – językoznawca z Instytutu Filologii Polskiej UP w Krakowie, wykładowca Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie. Zajęcia były bardzo ciekawe i z pewnością uczniowie na długo je zapamiętają, zaś cenne wskazówki i zdobytą wiedzę wykorzystają na lekcjach i podczas egzaminów. Dzień Języka Ojczystego jest świętem wyjątkowym, gdyż język jest podstawowym narzędziem porozumiewania się, to język odsłania kody kulturowe i systemy ideologiczne danych społeczności, rejestruje racjonalne i nieracjonalne myślenie, stanowi dostęp do świata, także świata tekstów artystycznych. Z tego względu my - użytkownicy polszczyzny powinniśmy wciąż poznawać język, czyli wzbogacać zasób słownictwa, zaznajamiać się z normami poprawnej wymowy i pisowni, uzupełniać wiedzę z zakresu frazeologii i paremiologii, gdyż operując sprawnie językiem, stajemy się silniejsi w sztuce argumentacji, która jest niezwykle przydatna w codziennych kontaktach. Poprawna polszczyzna – gwarantem sukcesu!
Po wykładzie został rozstrzygnięty Konkurs Plastyczny „Związki frazeologiczne na wesoło”. Podstawowe cele konkursu to: kształcenie nawyków stosowania poprawnej polszczyzny na co dzień, poznanie frazeologizmów i ich znaczeń, wzbogacanie słownictwa, kształcenie abstrakcyjnego myślenia, doskonalenie umiejętności plastycznych.
Wyniki konkursu:
I miejsce – Natalia Frankowska
II miejsce – Żaneta Pilch ex aequo Kamil Wójcik
III miejsce – Amadeusz Bielerzewski
Wyróżnienia:
1.Mikołaj Łąpieś
2.Oliwia Cisak
3.Gabriel Choczyński
Wszystkim nagrodzonym gratuluję i życzę dalszych sukcesów!
Agnieszka Reczek