Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień Papieski.
Dzień Papieski „Wstańcie, chodźmy!”
- 5
Październik - miesiącem bibliotek szkolnych
Październik - miesiącem bibliotek szkolnych
W 1999r. Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (ang u. International Association of School Librarianship) ustanowiło nowe święto, najpierw był to jeden dzień, a od 2008r. – cały październik. Święto bibliotek szkolnych ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły oraz w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W ramach obchodów MMBSz nasza biblioteka szkolna zaprasza uczniów do udziału w konkursie plastycznym pt.: „Mój ulubiony bohater literacki”.
Regulamin Konkursu Plastycznego „Mój ulubiony bohater literacki”:
Organizator: Biblioteka szkolna
Zasady konkursu:
Konkurs skierowany jest do wszystkich uczniów, prace będą oceniane w trzech kategoriach wiekowych:
-
klasy I - III szkoły podstawowej,
-
klasy IV – VI szkoły podstawowej,
-
klasy VII - VIII szkoły podstawowej.
Cele konkursu:
-
rozwijanie zainteresowań i nawyków czytelniczych dzieci i młodzieży,
-
kształtowanie wrażliwości i wyobraźni w odbiorze dzieła literackiego,
-
rozbudzanie twórczej inwencji i kreatywności uczniów.
Szczegóły techniczne:
-
uczniowie wykonują jedną pracę z zastosowaniem dowolnej techniki plastycznej, w formacie A4 lub A3,
-
praca powinna być wykonana samodzielnie,
-
na odwrocie pracy należy umieścić następujące dane: imię i nazwisko, klasę.
Komisja konkursowa będzie oceniała prace pod względem:
-
pomysłowości w ujęciu tematu,
-
walorów artystycznych,
-
samodzielności.
Prace należy oddać do biblioteki szkolnej do 31 października 2019r. Komisja konkursowa wyłoni i nagrodzi trzy najlepsze prace w każdej kategorii. Na laureatów konkursu czekają atrakcyjne nagrody niespodzianki. Złożone prace przechodzą na własność Organizatora, najlepsze prace będą wyeksponowane w formie wystawki pokonkursowej oraz zaprezentowane na stronie internetowej szkoły. Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie.
-
Światowy Dzień Uśmiechu
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Światowy Dzień Uśmiechu.
25Światowy Dzień Uśmiechu
Światowy Dzień Uśmiechu to radosne święto obchodzone jest w pierwszy piątek października od 1999 roku. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku. Symbol ten reprezentować ma dokładnie to, co na co dzień chcemy widzieć jak najczęściej u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia. Bo jak się okazuje, znane od wieków powiedzenie „śmiech to zdrowie” to nie tylko metafora. W ciągu ostatnich kilku dekad rozwinęła się nawet nowa dziedzina badań nad tym zjawiskiem, zwana gelotologią. Dzięki niej potwierdzono naukowo, że śmiech rozluźnia i odstresowuje, przyczyniając się do wzmocnienia układu odpornościowego organizmu, a także stymuluje wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. 8 października postanowiliśmy wspólnie skorzystać z dobroczynnego działania uśmiechu. W tym dniu po bieleckiej szkole krążyły specjalne ekipy, które od samego rana, dosłownie, zarażały uśmiechem.
SU
Wybory 2019
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wybory 2019.
Wybory 2019
We wrześniu w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Miło jest nam poinformować, że w roku szkolnym 2019/2020 będziemy działać w składzie:
Przewodnicząca szkoły: Wiktoria Imiołek
Zastępca: Amadeusz Bielerzewski
Sekretarz: Jakub Potaczek
Sekcja informacyjno-dekoracyjna: Judyta Postawa, Anna Turlej, Amelia Hebda, Faustyna Rusin, Kamila Buczak, Wiktoria Duda
Sekcja kulturalna: Julita Pudło, Amadeusz Bielerzewski, Wiktoria Breńska, Wiktoria Gutowicz, Kamila Kwaśniak
Sekcja przyrodniczo- ogrodnicza: Kacper Czeczuga, Marcin Limanówka, Amelia Bogusz, Dawid Jeziorek, Jagoda Jurczak
Opiekunowie SU: Anna Góra, Renata Woda
Sprzątanie świata 2019
"NIE ŚMIECIMY - SPRZĄTAMY - ZMIENIAMY!"
Zgodnie z coroczną tradycją w ostatnich dniach września cała społeczność Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bielczy włączyła się w akcję Sprzątanie świata, której celem jest budowanie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska.
Priorytetem tegorocznej edycji jest podejmowanie działań, dzięki którym nauczymy się nie tworzyć niepotrzebnych odpadów i będziemy stawać się coraz bardziej odpowiedzialnymi konsumentami, a w konsekwencji dzięki temu nie będziemy zaśmiecać ani w takim stopniu jak dotąd zużywać i niszczyć środowiska. Celem zbiórki jest również wspomożenie selektywnej zbiórki odpadów. To bardzo ważne ze względu na lepsze wykorzystywanie zasobów, które „zamrażamy” w odpadach oraz poszanowanie środowiska, oszczędność energii i wody. Ale jest to istotne także ze względu na konieczność osiągnięcia przez polskie gminy poziomu 30% recyklingu już w tym roku, a przez Polskę poziomu 50% recyklingu odpadów z gospodarstw domowych już za dwa lata, w roku 2020. Aktualnie z gospodarstw domowych do recyklingu trafia ok. 13% odpadów, a musimy w ciągu dwóch lat zacząć zbierać ich poprzez selektywną zbiórkę trzykrotnie więcej! Segregacja odpadów jest także jedną z podstaw Gospodarki Obiegu Zamkniętego (Circular Economy), którą wdrażają Polska i wszystkie inne państwa Unii Europejskiej.
Dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniów i nauczycieli, jak co roku, nazbieraliśmy wiele worków pełnych odpadów, spośród których większość udało nam się sprawnie posegregować… Niestety. Życzylibyśmy sobie, aby w kolejnych latach ilość śmieci była coraz mniejsza.
Anna Góra
POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY "KARYKATURY ZNANYCH SPORTOWCÓW"
Zapraszamy uczniów do udziału w Powiatowym Konkursie Plastycznym pt. "Karykatury Znanych Sportowców".
Organizatorzy:
Uczniowski Klub Sportowy "ATLAS", Urząd Gminy Dębno, Szkoła Podstawowa w Woli Dębińskiej.
Cele konkursu:
- krzewienie kultury fizycznej poprzez popularyzację wybitnych osiągnięć sportowych i postaci świata sportu
- odkrywanie i promowanie utalentowanych plastycznie uczniów z terenu powiatu brzeskiego
- propagowanie piękna oraz promowanie zasad fair play w sporcie
Warunki konkursu:
1. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych z klas od IV do VIII ze szkół z terenu Powiatu Brzesko.
2. Tematyka prac: karykatury znanych sportowców polskich i zagranicznych.
3. Techniki plastyczne: dowolne.
4. Wymiary prac plastycznych: format A4 lub A3.
5. Na odwrocie każdej pracy należy wpisać: tytuł pracy, nazwisko i imię wykonawcy oraz nazwę szkoły.
6. Prace zostaną ocenione przez jury konkursu.
7. Prace nie podlegają zwrotowi uczestnikom konkujrsu.
8. W konkursie przewidziano cenne nagrody (indywidualne) za miejsca I, II, III oraz wyróżnienia za miejsca od IV do X.
8. Termin składania prac: 30.10.2019 r. Prace należy dostarczyć do szkolnego koordynatora konkursu - p. Lucyny Wyczesany-Bogusz. Po tym terminie prace zostaną przekazane do organizatora konkursu.
LWB
UWAGA!
Uczniowie klasy ósmej, którzy nie biorą udziału w wycieczce szkolnej w dniu jutrzejszym tj. 15.10.2019r. uczą się wg planu lekcji klasy siódmej.
Ślubowanie uczniów klasy I oraz próby tańca
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Ślubowanie uczniów klasy I oraz próby tańca.
13
Dzień Edukacji Narodowej
Czytanie lektury J. Papuzińskiej Nasza mama - czarodziejka
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Czytanie lektury J. Papuzińskiej Nasza mama - czarodziejka.
Konkurs recytatorski J. Tuwima "Czarodziejskie słowa"
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Konkurs recytatorski J. Tuwima "Czarodziejskie słowa".
Ognisko klasy pierwszej
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Ognisko klasy pierwszej.
Z rodzicami przez rok szkolny
„Z rodzicami przez rok szkolny”
To tytuł innowacji pedagogicznej realizowanej wśród uczniów kl. I i ich rodziców w r. szk. 2019/2020. Ma ona na celu aktywizowanie i rozwijanie kreatywności rodziców poprzez udział w życiu klasy i szkoły, wspieranie nauczyciela w realizacji działań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, integrowanie się grupy klasowej oraz osób dorosłych oraz umożliwienie tworzenia i uczestnictwa rodziców w edukacji swoich dzieci.
Pierwszym punktem jej realizacji był udział rodziców w uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego 2019/2020 i spotkanie z wychowawcą kl. I.Kolejne działania realizowane w miesiącach wrześniu i październiku to: pomoc w urządzeniu sali lekcyjnej (przyniesienie kwiatów, zakup papieru oraz kolorowej kredy), codzienny kontakt z rodzicami i omawianie na bieżąco przebiegu procesu adaptacji dzieci w szkole, zebranie rodziców, podczas którego dokonano wyboru Trójki Klasowej i przedstawiciela do Rady Rodziców oraz zapoznano z obowiązującymi dokumentami, zorganizowanie ogniska klasowego z udziałem rodziców, czytanie wybranych rozdziałów lektury J. Papuzińskiej „Nasza mama – czarodziejka”, pomoc w przygotowaniu do konkursu recytatorskiego twórczości J. Tuwima „Czarodziejskie słowa” i konkursu plastycznego „Mój nauczyciel”.
Specjalne miejsce w innowacji zarezerwowane zostało jednak na przygotowanie uroczystego Ślubowania uczniów klasy I. W miesiącu wrześniu rodzicom został przedstawiony przez wychowawcę scenariusz części artystycznej. Jego realizacja od początku okazała się nie lada wyzwaniem, gdyż większość ojców pracuje poza granicami kraju lub późno wraca po pracy do domu, a jednym z elementów występu miał być taniec „Córeczek z Tatusiami”, który zamieniono na taniec „Dzieci z Rodzicami”. Nie było więc wyjścia i próby przeprowadzano w soboty (za zgodą p. dyrektor i dzięki uprzejmości p. Ani i p. Kazi) oraz popołudniami. Ich efektem była część artystyczna składająca się z uroczystego wprowadzenia dzieci przez rodziców, piosenki „Pierwszaczek”, wierszy, tańca „Dzieci z Rodzicami”, pasowania przez dyrektor M. Kijak, wręczenia dyplomów i niespodzianek przygotowanych przez mamy oraz wspólnie wykonanej przez rodziców i uczniów piosenki „Sobie i Wam”, będącej życzeniami dla wszystkich pedagogów. Następnie zarówno uczniowie, jak i rodzice udali się do sali lekcyjnej, gdzie zasiedli do pięknie zastawionego stołu, kosztując smakołyki przygotowane przez mamy. Uwieńczeniem uczty było wspólne zdmuchnięcie przez dzieci i wychowawcę symbolicznej świeczki na przepysznym torcie, przygotowanym specjalnie na tę okazję.
Wzruszające życzenia i podziękowania skierowane do wychowawcy w klasie utwierdziły w przekonaniu, że rodzicom bardzo zależy na przyszłości swoich pociech i chcą być z nimi nie tylko w zaciszu domowym, ale również w ważnych momentach ich życia, rezygnując często z wolnego czasu, biorąc urlop czy wracając wcześniej z zagranicy.
Część artystyczna w wykonaniu dzieci i rodziców wywarła duże wrażenie na zgromadzonej publiczności, czego wyrazem były słowa uznania ze strony pani dyrektor oraz zebranych na sali nauczycieli, gości i uczniów.
Wszyscy Państwo zasługujecie na najwyższe uznanie! Bardzo, bardzo dziękuję Wam, ale pamiętajcie, że to dopiero początek Naszej współpracy i do szkoły będziecie „wpadać” częściej.
Wychowawca:
A. Bogusz - Duda
Odblaskowa szkoła
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Odblaskowa szkoła.
12We wrześniu 2019r. nasza szkoła po raz pierwszy przystąpiła do konkursu „Odblaskowa szkoła” by promować bezpieczeństwo w ruchu drogowym i uczyć jak postępować, aby być bezpiecznym na drodze.
W związku z udziałem naszej szkoły w konkursie dnia 9 października 2019r. uczniowie przeszli ulicami Bielczy w marszu pod hasłem „Bądź widoczny!! Odblaski ratują życie!!”. Uczestnicy pochodu ubrani byli w odblaskowe kamizelki i nieśli ze sobą transparent promujący bezpieczeństwo pieszych na drodze. Podczas marszu napotkanych przechodniów informowano o korzyściach płynących z noszenia odblasków oraz rozdawano elementy odblaskowe. Ponadto uczniowie utrwalili zasady prawidłowego i bezpiecznego przechodzenia przez pasy, drogę, poruszania się w kolumnie. Nasz „odblaskowy marsz” wzbudził ogromne zainteresowanie wśród przechodniów i użytkowników dróg, którzy bardzo pozytywnie odebrali naszą akcję.
Ilona Łąpieś
IV Szkolny Konkurs Religijny
Regulamin IV Szkolnego Konkursu Religijnego
„Święty Jan Paweł II w moich oczach”
1. Organizator:
Justyna Knap
2. Cele konkursu:
- rozbudzanie wśród uczniów zainteresowania życiem i nauczaniem św. Jana Pawła II,
- rozwijanie wyobraźni i zdolności plastycznych,
- zachęcenie uczestników konkursu do prezentowania własnych umiejętności.
3. Zasady konkursu:
• klasy I – VIII SP wykonanie pracy plastycznej techniką plakatu lub inną zgodną z hasłem:
„Święty Jan Paweł II – przyjacielem sportu”
• Praca powinna być indywidualna oraz nie przedstawiana w innych konkursach, w formacie A4 lub A3.
• Prace będą oceniane w dwóch kategoriach wiekowych:
- klasy I - IV szkoły podstawowej,
- klasy V - VIII szkoły podstawowej.
• Każda praca powinna być podpisana na osobnej kartce dołączonej do pracy (imię, nazwisko i klasa).
• Prace należy składać u organizatora konkursu.
• Termin przyjmowania prac: 14 października 2019 r.
• Rozstrzygnięcie konkursu 16 października 2019 r.(informacja na stronie szkoły)
• UWAGA! Jeżeli prace będą wykonane zgodnie z hasłem techniką PLAKATU, najlepsze z nich zostaną przekazane do komisji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego o Janie Pawle II.
• Prace konkursowe nie podlegają zwrotowi.
5. Komisja Konkursowa
Wyboru najciekawszych prac dokona Szkolna Komisja Konkursowa wytypowana przez organizatora konkursu, która będzie oceniać:
- technikę wykonania,
- estetykę wykonania,
- zgodność pracy z tematyką i celami konkursu.
6. Nagrody
• Zwycięzcy konkursu szkolnego otrzymają nagrody i dyplomy.
• W każdej kategorii wiekowej przewidziane są nagrody za zajęcie I, II, III miejsca.
Zapraszamy!
Konkurs recytatorski
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Konkurs recytatorski.
26Konkurs Recytatorski: „Julian Tuwim – Czarodziej Słowa”
W naszej szkole 3 października br. o godzinie 9.00 odbył się Konkurs Recytatorski. W tym roku konkurs poświęcony był twórczości Juliana Tuwima z uwagi na 125 rocznicę urodzin poety. Celem konkursu była popularyzacja poezji, kształtowanie wrażliwości na słowo, dbałość o piękno języka polskiego, a także rozwijanie indywidualnych zainteresowań młodzieży.
Komisja w składzie: Pani Dyrektor Marzena Kijak, Pani Magdalena Kawa, Pani Lucyna Wyczesany – Bogusz oceniając recytację wzięła także pod uwagę dobór repertuaru, interpretację utworów, stopień opanowania tekstu, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny. W konkursie wzięło udział 12 uczestników. Dzieci z wielkim zaangażowaniem deklamowały przygotowane wiersze, prezentując wysoki poziom artystyczny. Komisja po wysłuchaniu wszystkich recytatorów wyłoniła następujących laureatów:
I miejsce: Marcel Kózka ex aequo Emilia Zabawa,
II miejsce: Maja Hynek ex aequo Sebastian Duda,
III miejsce: Oskar Czernek ex aequo Wiktoria Gutowicz
Wyróżnienia: Zuzanna Dubieniecka, Filip Małek, Kornelia Naumczyk, Karolina Widła, Kamila Kwaśniak, Karol Golis.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe – tomiki poezji z najpiękniejszymi i najbardziej znanymi wierszami Juliana Tuwima.
Konkurs zorganizowały: Pani Elżbieta Nowińska i Pani Agnieszka Reczek
Gminny konkurs "Mój nauczyciel"
Zapraszamy dzieci z przedszkoli oraz uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej do udziału w trzecim
gminnym konkursie plastycznym:
przedszkolaki: Moja pani z przedszkola.
dzieci szkolne: Mój nauczyciel.
Wycieczka do Kalwarii i Wadowic
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka do Wadowic.
42Wycieczka do Kalwarii i Wadowic
18 września 2019 roku uczniowie naszej szkoły należący do grup parafialnych (ministranci, lektorzy, DSM, schola), oraz z klasy IV z rodzicami i Wolontariatu, pojechali wraz z opiekunami na wycieczkę – pielgrzymkę do Kalwarii i Wadowic. Pierwszym punktem była Kalwaria Zebrzydowska. Uczniowie pokłonili się cudownemu obrazowi Matki Bożej, uczestniczyli w Mszy Świętej w Kalwaryjskim Sanktuarium oraz poznali jego historię. Po wyjeździe z Kalwarii udali się do Wadowic. Uczniowie zwiedzili Muzeum św. Jana Pawła II, przypomnieli sobie historię życia Karola i podziwiali efekty multimedialne, którymi wzbogacony jest dom Wojtyłów. Odwiedzili również kościół, w którym został ochrzczony Karol Wojtyła. Nie zabrakło także okazji do skosztowania papieskiej kremówki, humory dopisywały wszystkim uczestnikom wycieczki, którzy powrócili do domów na pewno ubogaceni duchowo odwiedzonymi miejscami.
Wielkie grzybobranie
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wielkie grzybobranie.
10„Wielkie grzybobranie”
24 września 2019r. Uczniowie klasy III „uzbrojeni” w atlasy grzybów, koszyki i albumy przyrodnicze wybrali się do pobliskiego lasu w celu sprawdzenia jakie dary przyniosła Pani Jesień. Podczas zajęć uczniowie poznali różne rodzaje grzybów jadalnych i trujących, kształtowali umiejętności zbierania grzybów, rozpoznawali rośliny i zwierzęta zamieszkujące poszczególne warstwy lasu, wykonywali pomiary obwodu pnia drzewa. Nie zabrakło również ćwiczeń i zabaw ruchowych. Zapraszamy do galerii zdjęć.
Ilona Łąpieś
Odblaskowa Szkoła
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Odblaskowa Szkoła.
13 września 2019r. Zespół Szkolno Przedszkolny w Bielczy przystąpił do X edycji Małopolskiego Konkursu dla szkół podstawowych pn. „Odblaskowa Szkoła” organizowanego przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji wspólnie z Małopolską Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Nasza szkoła dbając o bezpieczeństwo uczniów wyposażyła je w kamizelki odblaskowe, pilnując żeby z nich korzystali w codziennej drodze do i ze szkoły, ponadto organizuje akcje edukacyjne promujące bezpieczeństwo w ruchu drogowym angażując w takie działania także rodziców. Dlatego też w piękny wrześniowy poranek uczniowie klasy III pod opieką wychowawczyni oraz swoich rodziców udali się na wycieczkę rowerową. Po szczegółowym omówieniu trasy wycieczki oraz obowiązkowego wyposażenia rowerzysty zaopatrzeni w kaski oraz kamizelki odblaskowe wyruszyliśmy w trasę. Celem wycieczki było poznanie okolic swojej miejscowości oraz zasad bezpiecznej jazdy w kolumnie. Podczas wycieczki uczniowie utrwalili też wiedzę dotyczącą znaków i przepisów drogowych.
Ilona Łąpieś
Archiwum Aktualności