16 października grupa uczniów z klasy 4, 5 i 6 wybrała się do Regionalnego Centrum Kulturalno – Bibliotecznego w Brzesku, aby wziąć udział w wyjątkowym spektaklu teatru piasku „Alicja w krainie czarów”. Obrazy malowane piaskiem i światłem powstające na oczach widzów robiły niesamowite wrażenie. Tego dnia uczniowie odwiedzili również kino „Planeta”, gdzie obejrzeli film „Dzika banda”. Wyjazd był dla uczniów dobrą formą wspólnego spędzenia czasu oraz integracji rówieśników.
Wyjazd do Brzeska na spektakl teatru piasku "Alicja w krainie czarów"
- 1
WSZYSTKIE KLASY ZNAJĄ LASY wycieczka rowerowa do Tartaku KORA
- 11
Uczniowie klasy 5 w ramach realizowanego w ZSP w Bielczy projektu edukacyjnego „Wszystkie klasy znają lasy” wybrali się na wycieczkę rowerową do tartaku KORA w Biadolinach Szlacheckich. Zostali tam zapoznani z zagadnieniami dotyczącymi planowania zadań gospodarczych, doboru gatunków, technologii pozyskiwania, a także obróbki i zastosowania drewna. Uczniowie zobaczyli jak działają specjalistyczne maszyny i urządzenia, między innymi suszarnia sterowana komputerowo oraz autoklaw do ciśnieniowej impregnacji drewna. Pogoda dopisywała, dlatego po wizycie w tartaku uczniowie udali się do lasu w Biadolinach Radłowskich, gdzie pod kapliczką św. Piotra i Pawła wysłuchali legendy ludowej o apostołach, którzy przywrócili wzrok niewidomemu wodą z cudownego źródełka. Podczas tej wycieczki uczniowie mieli okazję przeprowadzić obserwacje, a także przypomnieć sobie zasady odpowiedzialnego zachowania w czasie wycieczki do lasu.
Klasa z klasą -lekcja matematyki w klasie 4
- 8
Realizacja projektu „Wszystkie klasy znają lasy” na lekcji matematyki w klasie.
Uczniowie klasy 4 wyposażeni w taśmy miernicze, ołówki, długopisy, notesy wyruszyli na plac zabaw, by dokonać pomiarów obiektów znajdujących się na nim.
Mierzono długość i szerokość placu zabaw, stołu ping-pongowego, wysokość ściany wspinaczkowej, domku ogrodowego, huśtawki, długość zjeżdżalni, itp.
Zanotowane pomiary zostały wykorzystane do obliczeń obwodów i pól powierzchni mierzonych obiektów. Uczniowie mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności zamiany jednostek.
Agnieszka Górka.
Sprzątanie świata 2023
- 2
WSZYSTKIE KLASY ZNAJĄ LASY lekcja biologii i języka angielskiego w klasie 8
WSZYSTKIE KLASY ZNAJĄ LASY lekcja biologii i języka angielskiego w klasie 8
Uczniowie klasy 8 w ramach projektu „Wszystkie klasy znają lasy” realizowanego dzięki środkom finansowym pozyskanym w konkursie Lasów Państwowych „Klasa z drewna”, wzięli udział w zajęciach łączących wiedzę z języka angielskiego, biologii i informatyki. Młodzież przygotowała prezentacje multimedialne dotyczące form ochrony przyrody w Polsce i działalności Lasów Państwowych. Wykonanie zadania wymagało od uczniów umiejętności sprawnego poruszania się w sieci, krytycznej analizy informacji, przygotowania opisów w języku polskim i angielskim, wykorzystania narzędzi multimedialnych. Taka multidyscyplinarna lekcja pozwoliła nie tylko na rozwijanie kompetencji kluczowych i umiejętności cyfrowych, ale również umożliwiła kształtowanie postawy szacunku wobec przyrody.
WSZYSTKIE KLASY ZNAJĄ LASY lekcja biologii w klasie 7
- 2
WSZYSTKIE KLASY ZNAJĄ LASY lekcja biologii w klasie 7
Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bielczy jako laureaci konkursu „Klasa z drewna” organizowanego przez Lasy Państwowe realizują projekt „Wszystkie klasy znają lasy”. Uczniowie klasy 7 w czasie zajęć terenowych na lekcjach biologii poznali cechy ekosystemu leśnego, przy wykorzystaniu scenariusza „Siedliska leśne”, dostępnego w materiałach edukacyjnych na stronie Lasów Państwowych. Zajęcia przeprowadzane w terenie pozytywnie wpłynęły na kształtowanie u uczniów i uczennic relacji z naturą. Czas spędzony w plenerze nie tylko pozwolił na poznawanie przyrody przy wykorzystaniu wszystkich zmysłów, ale był też szansą na integrację i wspólną pracę.
WSZYSTKIE KLASY ZNAJĄ LASY lekcja przyrody w klasie 4
- 3
WSZYSTKIE KLASY ZNAJĄ LASY lekcja przyrody w klasie 4
Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bielczy jako laureaci konkursu „Klasa z drewna” organizowanego przez Lasy Państwowe realizują projekt „Wszystkie klasy znają lasy”. Uczniowie klasy 4 w czasie zajęć terenowych na lekcjach przyrody utrwalali wiedzę o przyrządach przyrodnika, mieli możliwość samodzielnego wykorzystania akcesoriów w praktyce. Ponadto bazując na materiałach zamieszczonych na stronie Lasów Państwowych przeprowadzono ćwiczenia w rozpoznawaniu drzew na podstawie kształtu liści i charakterystycznych cech kory.
NIEZWYKŁA PODRÓŻ Z MAŁYM KSIĘCIEM
- 6
NIEZWYKŁA PODRÓŻ Z MAŁYM KSIĘCIEM
Uczniowie siódmej klasy zainspirowani treścią lektury Antoine’a de Saint Exupery’ego pt. „Mały Książę” wykonali makiety planet, które zwiedził tytułowy bohater. Prezentując swoje prace, uczniowie charakteryzowali poszczególnych mieszkańców, a także odpowiadali na pytanie: czego dowiedział i nauczył się tam nasz bohater. Oczywiście nie zabrakło cytatów, a za najważniejszą myśl, jednogłośnie uznali słowa: „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu…”. Modele asteroid siódmoklasiści wykonali w ramach innowacji pedagogicznej z języka polskiego „Twórczy sposób na lekturę”.
Agnieszka Reczek
GRZYBOBRANIE Z „PANEM TADEUSZEM” W LASACH PAŃSTWOWYCH
- 3
Grzybobranie z "Panem Tadeuszem” w Lasach Państwowych
W ramach realizowanego w ZSP w Bielczy projektu edukacyjnego „Wszystkie klasy znają lasy” uczniowie klasy ósmej wybrali się na wycieczkę do naszego lasu. Po dotarciu na miejsce, na pięknej, pokrytej mchem polanie odczytaliśmy na głos Księgę III, Umizgi - fragmenty "Pan Tadeusza" Adama Mickiewicza. Głównie skupiliśmy się na opisie dotyczącym grzybobrania:„Grzybów było w bród: chłopcy biorą krasnolice,
Tyle w pieśniach litewskich sławione lisice,
Co są godłem panieństwa, bo czerw ich nie zjada,
I dziwna, żaden owad na nich nie usiada.
Panienki za wysmukłym gonią borowikiem,
Którego pieśń nazywa grzybów pułkownikiem”.
Okazało się, że i w naszym lesie można spotkać lisice, czyli kurki, borowiki, najsmaczniejsze rydze, dorodne koźlaki, lejki, purchawki, a także muchomory.
Czas spędzony na łonie natury miał na celu przybliżenie zwyczajów i tradycji opisanych w epopei narodowej, ale również kształtowanie postawy szacunku wobec roślin i zwierząt, i naszej wspólnej integracji. Grzybobranie w „Panu Tadeuszu” kończył dzwon z Soplicowa, który wzywał grzybiarzy na obiad. Również Ósmoklasiści dotlenieni, zrelaksowani wrócili do szkoły z uśmiechem na ustach i koszyczkiem grzybów.
Agnieszka Reczek
Życzenia Dzień Nauczyciela 2023
Zdrowe śniadanie
- 1
Uczniowie klasy ósmej wzięli udział w akcji samorządu uczniowskiego "Tydzień zdrowego śniadania".Wydarzenie to zbiegło się w czasie z Dniem Jabłka więc ósmoklasiści oprócz pysznego i zdrowego śniadania zjedli również pełne witamin jabłka. Bierzmy z nich przykład i zajadajmy się jabłkami, bo jak mówi angielskie przysłowie "An apple a day keeps the doctor away".
Małgorzata Kumórek
POZNAJEMY LEGENDY POLSKIE
- 7
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
W piątek w naszej szkole obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Pomysłodawcy tego przedsięwzięcia podkreślają, że głośne czytanie rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, poprawia pamięć i koncentrację, a przede wszystkim pozwala przeżyć wspaniałe emocje.
W świat legend wprowadziła nas Pani Dyrektor Agnieszka Pabian, która przeczytała legendę „Toruńskie pierniki”. Wychowawczyni klasy II, Pani Alicja Bogusz – Duda przypomniała znaną legendę „O smoku wawelskim”, natomiast Pani Ilona Łąpieś zapoznała nas z historią Warsa i Sawy. W ramach akcji również siódmoklasiści przygotowali dla swoich młodszych kolegów i koleżanek zajęcia animacyjno – czytelnicze wcielając się w bohaterów legend. Dziękujemy uczniom klas I – III za miłą zabawę i zaangażowanie. Głośne czytanie to dobra okazja do budowania więzi i wspólnego spędzenia czasu.
Ilona Łąpieś i Agnieszka Reczek
ZAWODY NASZYCH RODZICÓW
- 2
Na lekcji wychowawczej klasę siódmą odwiedził Pan Marek Niedojadło, tata Kasi, który wykonuje zawód kolejarza. W ramach zajęć z doradztwa zawodowego przybliżył uczniom informacje dotyczące specyfiki swojej pracy, w ciekawy sposób opowiadał o obowiązkach maszynisty i konduktora, zaprezentował również rekwizyty. Kasia pokazała nam prezentację złożoną ze zdjęć różnych rodzajów lokomotyw, składów kolejowych i innych atrakcyjnych miejsc. Pan Marek dumnie zaprezentował elegancki mundur pracownika kolei, a koledzy, dzięki uprzejmości naszego Gościa, również mogli poczuć się jak prawdziwi kolejarze.
Panu Markowi serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i podzielenie się z nami swoją wiedzą oraz pasjami.
Siódmoklasiści wraz z panią Wychowawczynią
.
Z wizytą w stolarni
- 6
Z wizytą w stolarni
Uczniowie klas I i III w ramach realizowanego w ZSP w Bielczy projektu edukacyjnego „Wszystkie klasy znają lasy” wzięli udział w spotkaniu zawodoznawczym w lokalnej firmie „Meblo-Mix”. Poznali tam zasady pracy stolarza, maszyny i urządzenia służące do prac stolarskich. Niektórzy uczniowie próbowali swoich sił wykonując własnoręcznie karmniki dla ptaków.
Dziękujemy Panu Robertowi za profesjonalne przeprowadzenie zajęć i serdeczne przyjęcie uczniów w swoim zakładzie.
Tydzień Zdrowego Śniadania
- 15
Z inicjatywy SU w miesiącu wrześniu odbyła się akcja ,,Tydzień Zdrowego Śniadania.”
Oczywiście zdrowe śniadania powinniśmy jeść zawsze, celem naszej akcji było tylko przypomnienie o tym ważnym elemencie naszego życia.
Codzienne śniadanie pomaga nam dobrze zacząć dzień i daje równy start w szkolne obowiązki.Dzięki niemu mamy energię do nauki, lepiej koncentrujemy się podczas lekcji i mamy siłę do zabawy.
To najlepszy start na nowy dzień!
Tydzień Zdrowego Śniadania był okazją do dzielenia się z innymi przyniesionymi produktami, spróbowania nowych smaków oraz propagowania wartościowych produktów.
W klasach było zdrowo, smacznie, wesoło i kolorowo.
Mamy nadzieję, że Tydzień Zdrowego Śniadania zamieni się w całe życie zdrowego jedzenia.
Samorząd Uczniowski
KONKURS WIEDZY O ŚWIĘTYM JANIE PAWLE II
REGULAMIN KONKURSU WIEDZY O ŚWIĘTYM JANIE PAWLE II
I. Cele konkursu:
• Popularyzacja wiedzy o życiu, twórczości i świętości Jana Pawła II.
• Pielęgnowanie pamięci o Janie Pawle II.
• Upamiętnienie 45. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Papieża.
II. Zasady regulaminowe:
1. Konkurs jest przeznaczony dla najstarszych uczniów z klas VI - VIII.
2. Uczestnicy konkursu rozwiązują test dotyczący życia, działalności i pontyfikatu św. Jana Pawła II.
3. Zwycięzcami konkursu zostaną uczniowie z największą ilością punktów. W przypadku równej ilości punktów przyznane zostaną miejsca ex-aequo.
4. Dla laureatów konkursu przewidziana jest nagroda - niespodzianka.
5. Przebieg konkursu nadzoruje komisja. Decyzja komisji jest ostateczna i nie podlega weryfikacji.
6. Informacje o konkursie, regulamin i załączniki do konkursu będą dostępne w bibliotece szkolnej.
Terminy:
● Organizatorzy proszą chętnych uczniów o zgłoszenie się do 13.10.2023 r. do biblioteki szkolnej.
● Test odbędzie się 16.10.2023r. Czas na rozwiązanie testu wynosi 30 minut.
● Ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i uroczyste podsumowanie odbędzie się w terminie i formie wskazanej przez organizatora.
Zapraszamy!
Organizatorzy: ks. Artur Urban, Ilona Łąpieś, Agnieszka Reczek
Fascynujący dzień na łonie natury
- 65
Fascynujący dzień na łonie natury
Wykonując działania w ramach realizowanego w ZSP w Bielczy projektu edukacyjnego „Wszystkie klasy znają lasy” oraz wdrażając zagadnienia podstawy programowej z edukacji przyrodniczo – leśnej uczniowie kl. II uczestniczyli w lekcji w terenie z leśniczym Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska p. Ł. Klara. Podczas wizyty w Leśnictwie Bielcza uczniowie mogli obejrzeć eksponaty w postaci: skór zwierzęcych, różnego rodzaju poroży, eksponaty owadów zamieszkujących lasy, poznać życie pszczół dzięki zawartości „ula edukacyjnego” oraz życie mrówek i innych jego mieszkańców. Spacerując po lesie rozpoznawali najważniejsze gatunki roślin, wyróżniali drzewa iglaste i liściaste, poznawali warstwy lasu, obserwowali mrowisko, rozróżniali grzyby jadalne i trujące oraz szukali tropów zwierząt i rozpoznawali je. Dzięki zajęciom w terenie uczniowie w bezpośredni sposób mogli poznać i utrwalić swoją wiedzę o lesie, kształtować postawę szacunku wobec roślin i zwierząt, uczyć odpowiednich zachowań podczas pobytu w lesie.
Kolejnym punktem wycieczki do lasu był udział w akcji „Sprzątanie świata”. Z pomocą Rodziców uczniowie przemierzając las zebrali worek śmieci, które zostawili w lesie nieodpowiedzialni ludzie. Po wyczerpującym spacerze nadszedł czas na przyjemności. Swoje siły dzieci regenerowały podczas „zdrowego drugiego śniadania”, składającego się z owoców i soków, spożytego na łonie natury, a więc podwójnie zdrowo. Następnie nadszedł czas na wspólną zabawę u gościnnej Marcysi. Podczas gdy „młodzież” regenerowała swoje siły Rodzice zajęli się pieczeniem kiełbasek. Wspólny posiłek był jednym z ostatnich punktów wycieczki. Wyśmienita pogoda i moc atrakcji sprawiły, że był to bardzo owocny i udany dzień.
Wychowawca:
A. Bogusz – Duda
Lekcja niemieckiego
W dniu 26 września 2023 r. tj. "Europejski Dzień Języków Obcych " uczniowie klasy 7a przygotowali projekt o krajach niemieckojęzycznych. Na lekcji prezentowali przygotowane plakaty oraz prezentacje multimedialne. Kamila zaprezentowała się w stroju regionalnym podczas Święta Piwa "Octoberfest ".
MOSTY ZAMIAST MURÓW
- 2
W ramach realizowanej innowacji pedagogicznej w klasach 4 – 8 z języka polskiego „Twórczy sposób na lekturę”, uczniowie klasy ósmej podjęli działania uatrakcyjniające omawianie komedii Aleksandra Fredry. Ósmoklasiści swoje spotkanie z „Zemstą” rozpoczęli od lektury ”siedząc w kręgu”, czyli czytania fragmentów utworu z podziałem na role. Następnie wykorzystując elementy myślenia wizualnego, wykonali plakaty, na których umieścili najważniejsze informacje dotyczące problematyki „Zemsty”. Podsumowaniem działań była gra „Spór o mur”. Uczniowie podzielili się na dwie grupy: zwolenników Cześnika Raptusiewicza (Podstolina – Amelka, Klara Raptusiewiczówna – Ada, Papkin – Oliwier, Weronika) i Rejenta Milczka – głównych bohaterów komedii. Zespół Kuby - Rejenta (murarze: Michał, Samuel, Karol) oraz grupa Łukasza, który wcielił się w role Cześnika próbowali jak najszybciej „rozebrać” mur graniczny (w „cegiełkach” tj. w pudełkach po butach, znajdowały się pytania dotyczące treści lektury) odpowiadając na pytania i wykazując się dobrą znajomością komedii. Obie drużyny sprawnie i z werwą zdemontowały przeszkodę, i zgodnie stwierdziły, że w życiu należy budować więcej mostów niż murów, które będą łączyć oraz jednoczyć wszystkich ludzi.
Agnieszka Reczek
UCZTA NA OLIMPIE
- 5
Uczniowie klasy siódmej w ramach zajęć rozwijających zainteresowania z języka polskiego i utrwalenia cyklu lekcji poświęconych mitologii, wcielili się w rolę mitologicznych bogów greckich i zrealizowali projekt pt. „Uczta na Olimpie”. Dzięki zaangażowaniu całego zespołu klasowego oraz pięknej scenografii, udało się ze zwykłej sali lekcyjnej wyczarować niezwykłe miejsce - mitologiczny Olimp. Uczniowie poprzez odpowiednią charakteryzację: strój i atrybuty oraz przygotowane samodzielnie informacje, przedstawiali wybranego boga, wykazując się niezwykłą inwencją twórczą, pomysłowością i zaangażowaniem.
Dziękujemy gościom: Pani Dyrektor Agnieszce Pabian, Pani Wychowawczyni klasy ósmej – Małgorzacie Kumórek oraz starszym koleżankom i kolegom za przyjęcie zaproszenia. Mamy nadzieję, że zaprezentowana część artystyczna i przekazana koleżankom i kolegom wiedza przyczyniła się do utrwalenia wiadomości z mitologii.
Projekt zrealizowano w zakresie innowacji pedagogicznej „Twórczy sposób na lekturę!”
Siódmoklasistom - gratuluję występu!
Agnieszka Reczek
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie